piątek, 20 września, 2024

Ilu nielegalnych imigrantów dotarło do wybrzeży UK na łodziach w ciągu ostatnich 5 lat?

Najnowsze dane pokazują, że w ciągu ostatnich pięciu lat przez kanał La Manche przeprawiło się na łodziach nawet 100 000 ludzi. Czy Rishiemu Sunakowi uda się „zatrzymać małe łodzie”, co uczynił on priorytetem swoich rządów?

Statystyki nie kłamią – do wybrzeży UK dociera coraz więcej nielegalnych imigrantów

Od czasu gromadzenia statystyk dotyczących przeprawiania się nielegalnych imigrantów na Wyspy przez kanał La Manche, czyli od 2018 roku, do wybrzeży Wielkiej Brytanii dotarło ponad 100 00 ludzi. W 2022 roku kanał La Manche przekroczyło 45 755 imigrantów, natomiast w tym roku, na dzień 10 sierpnia 2023 r., liczba ta wyniosła 15 826 osób. I choć Tony Smith – były szef brytyjskich służb granicznych podaje, że mnie więcej tyle samo imigrantów przybyło do UK w 2002 roku, to wówczas inne były kanały przemytu. Ludzie docierali do Wysp przede wszystkim ukryci w ciężarówkach i pociągach, a nie gniotąc się na małych łodziach czy wręcz często pontonach.

Liczba wniosków o azyl w UK

Liczba składanych w UK wniosków zmieniała się na przestrzeni lat i była mocno zależna od sytuacji na świecie. W 2002 roku liczba takich wniosków (włącznie z dziećmi) przekroczyła 103 000 i wówczas była związana przede wszystkim z wybuchem wojny w Afganistanie, Somalii i Iraku. W następnych latach liczba wniosków o azyl spadała, a w 2010 roku wyniosła zaledwie 22 600. Później jednak wybuchła wojna w Syrii, która ponownie zakłóciła porządek międzynarodowy i doprowadziła do kolejnych fal migracji. W 2022 roku o azyl w Wielkiej Brytanii wystąpiło ponad 89 000 osób.

Statystyki pokazują, że w 2022 r. najwięcej wniosków o azyl pochodziło od obywateli Albanii – było ich 16 000 (wliczając dzieci). Większość ludzi, bo aż 67 proc., próbowała dostać się do UK na małych łodziach, a przecież rząd brytyjski uznaje Albanię za „bezpieczny kraj”. Kolejną co do wielkości grupą migrantów (10 900 wniosków) byli Afgańczycy, a zaraz za nimi uplasowali się obywatele Iranu, Iraku i Syrii.

Dodajmy, że rozpatrzenie wniosków o przyznanie azylu trwa nieraz całymi miesiącami, jeśli nie latami. Według think tanku Oxford Migration Observatory, w 2021 r. średni czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu azylu w Wielkiej Brytanii wynosił 15,5 miesiąca. Dla porównania we Francji było to 8,5 miesiąca, w Niemczech 6,5 miesiąca, a w Austrii nieco ponad trzy miesiące. Opóźnienia w Wielkiej Brytanii są ogromne, a na rozpatrzenie wniosku nadal czeka na Wyspach ponad 172 000 osób.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk sprzedawał organiczne wege boxy za 100 funtów. Produkty pochodziły z Tesco

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?