Imigranci pracujący w sektorze opieki obciążani nielegalnymi opłatami

Z przeprowadzonego badania wynika, że imigranci pracujący w sektorze opieki muszą godzić się na złe warunki mieszkaniowe. A jedna czwarta z nich musiała uiścić nielegalne opłaty przekraczające 20 000 funtów.

Okazuje się, że pracownicy sektora opieki, którzy przyjeżdżają z zagranicy do Wielkiej Brytanii, muszą godzić się często na złe warunki pobytu. Niektórzy nie mają miejsca zakwaterowania albo dzielą je z innymi osobami.

Imigranci pracujący w sektorze opieki wykorzystywani

Badanie przeprowadzone przez Unison ujawniło, że niektórzy imigranci pracujący w sektorze opieki muszą uiszczać nielegalne opłaty przekraczające 20 000 funtów. Nieco mniej niż jedna czwarta z nich, mimo tego, że posiadała wizy, zapłaciła z góry opłaty swojemu pracodawcy. Albo pośrednikowi przed przyjazdem na Wyspy, w zamian za obietnicę pracy.

Ponad 100 respondentów zapłaciło od 5000 do 20 000 funtów opłat. A 50  ponad 10 000 funtów. Z kolei pięciu zapłaciło 20 000 funtów lub więcej.

Z badania wynika także, że, mimo przekazywania tak wysokich kwot w opłatach, pracownicy ci mieszkają często w przepełnionych i niespełniających standardów miejscach. A także spotykają się z wieloma przypadkami rasistowskich zachowań.

System opieki w Wielkiej Brytanii
System opieki w Wielkiej Brytanii / fot. Getty Images

Złe warunki mieszkaniowe

Prawie jedna czwarta osób zakwaterowanych przez pracodawcę stwierdziła, że musiała dzielić pokój z innymi pracownikami. Jeden z pracowników powiedział, że 15 osób mieszka w mieszkaniu z jedną sypialnią. Ktoś inny mieszkał z 9 osobami dzielącymi mieszkanie z trzema sypialniami.

Wielu imigrantów pracujących w sektorze opieki ma problemy z opłaceniem czynszu i rachunków. A dwóch opiekunów stwierdziło, że w ogóle nie dostało zakwaterowania.

Pracownicy z zagranicy postrzegani są jako kluczowe źródło do wypełniania niedoborów w sektorze opieki w Wielkiej Brytanii. Skills for Care szacuje, że średnio 8,3 proc. stanowisk w opiece społecznej w Anglii było nieobsadzonych w roku 2023/24. Odpowiada to 131 000 wakatów.

Okazuje się również, że około jedna trzecia pracowników w roku finansowym 2023/24 była rekrutowana za granicą.

Rasizm w miejscu pracy

Niestety badanie przeprowadzone przez związek zawodowy Unison ujawniło także powszechny rasizm w pracy w sektorze opieki. Ponad 800 osób przyznało, że doświadczyło rasizmu w pracy. Przy czym 355 osób doświadczyło tego ze strony swoich współpracowników. A prawie 300 osób ze strony pracodawcy.

Sondaż wykazał także, że w większości przypadków strach przed represjami powstrzymuje wykorzystywanych pracowników przed zgłoszeniem nadużyć. Ponad jedna trzecia badanych stwierdziła, że im lub ich kolegom z pracy (też imigrantom) grożono zwolnieniem, jeśli poruszą kwestie związane z traktowaniem.

Agencje zatrudniające pracowników zagranicznych muszą przypisać każdemu zatrudnionemu imigrantowi certyfikat sponsorski. Jest on potrzebny do ubiegania się o wizę. Według najnowszych danych rządowych w okresie od kwietnia do grudnia 2024 roku w sektorze opieki złożono 21 300 wniosków o wizy.

Jeśli jednak pracownik zdecyduje się odejść lub jeśli jego firma zbankrutuje, może zostać deportowany, gdy nie znajdzie nowego sponsora w ciągu 60 dni.

Teksty tygodnia

Odnaleziono ciało poszukiwanej dziewczynki, która zaginęła bawiąc się przy Tamizie

Kaliyah Coa zaginęła 31 marca podczas zabawy w pobliżu rzeki. Niestety niedawno służby potwierdziły, że ciało poszukiwanej dziewczynki zostało odnalezione w Tamizie

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie