Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna ubiegał się o azyl w Wielkiej Brytanii, argumentując, że powrót do Bangladeszu jako homoseksualista będzie dla niego niebezpieczny. Sąd dał mu pozwolenie na złożenie apelacji.

Mężczyzna wjechał do Wielkiej Brytanii legalnie w 2018 roku na wizie studenckiej. Z kolei w 2022 roku złożył wniosek o azyl. Stwierdził, że jeśli wróci do Bangladeszu będzie narażony na niebezpieczeństwo przez swój homoseksualizm.

- Advertisement -

Azyl w UK dla homoseksualistów

Początkowo jego wniosek został odrzucony w październiku 2023 roku. Ubiegający się o azyl w UK mężczyzna odwołał się od tej decyzji powołując się na względy ochrony humanitarnej.

W listopadzie 2024 roku sąd pierwszej instancji w Newcastle orzekł, że 40-latek „nie jest homoseksualistą” i odrzucił apelację.

– Był świadomy, że kilku jego współpracowników otrzymało azyl ze względu na ich homoseksualizm i sam postanowił zrobić to samo – mówił wtedy sędzia.

Jednak sędzia wyższej instancji Christopher John Hanson stwierdził w środę, że dowody przedstawione przez partnera mężczyzny zostały zignorowane i wyłączone z procesu.

– Jego partner to osoba, która bezpośrednio zeznała o związku, jaki utrzymują. Ma też bezpośrednią wiedzę na temat orientacji seksualnej wnoszącego apelację – mówi.

40-latek ubiegał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc że jest gejem. Sąd mu nie uwierzył fot. Getty Images
40-latek ubiegał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc że jest gejem. Sąd mu nie uwierzył fot. Getty Images

Sąd pierwszej instancji miał zignorować dowody

Hanson skrytykował pierwotny wyrok. Jak stwierdził:

– Uważam, że było to ogromne zaniedbanie ze strony sędziego. Podnosi to kwestię uczciwości, gdyż sąd pierwszej instancji nie uwzględnił zasadniczej części dowodów w procesie.

Sędzia twierdzi też, że zeznania popierających mężczyznę członków lokalnej społeczności LGBTQ zostały przeinaczone w trakcie postępowania. W pierwotnej decyzji sędzia napisał, że „ci świadkowie mogą być mężczyznami homoseksualnymi, ale nie oznacza to, że ubiegający się o azyl w Wielkiej Brytanii nim jest”.

– Ci świadkowie mogą co najwyżej stwierdzić, że oskarżony powiedział im, że jest homoseksualistą i że miał partnera – czytamy w pierwszym wyroku.

Sędzia Hanson zakwestionował jednak te ustalenia, twierdząc, że to nie były dowody, które świadkowie faktycznie przedstawiali.

– Potwierdzili, że brali udział w nieformalnej ceremonii ślubnej składającego apelację i jego partnera. Zaświadczyli też, że oskarżony identyfikuje się jako gej w społeczności LGBTQ.

– Sugerowanie, że najlepszym razie świadkowie mogą jedynie powiedzieć to, co im powiedziano jest niesprawiedliwe. Wszyscy oni osobiście poznali apelanta i jego partnera oraz widzieli, że tamci byli aktywni w społeczności LGBTQ.

W rezultacie sędzia Hanson podjął decyzję o odesłaniu sprawy do sądu pierwszej instancji w celu rozpatrzenia jej przez innego sędziego.

Teksty tygodnia

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie