Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna ubiegał się o azyl w Wielkiej Brytanii, argumentując, że powrót do Bangladeszu jako homoseksualista będzie dla niego niebezpieczny. Sąd dał mu pozwolenie na złożenie apelacji.

Mężczyzna wjechał do Wielkiej Brytanii legalnie w 2018 roku na wizie studenckiej. Z kolei w 2022 roku złożył wniosek o azyl. Stwierdził, że jeśli wróci do Bangladeszu będzie narażony na niebezpieczeństwo przez swój homoseksualizm.

- Advertisement -

Azyl w UK dla homoseksualistów

Początkowo jego wniosek został odrzucony w październiku 2023 roku. Ubiegający się o azyl w UK mężczyzna odwołał się od tej decyzji powołując się na względy ochrony humanitarnej.

W listopadzie 2024 roku sąd pierwszej instancji w Newcastle orzekł, że 40-latek „nie jest homoseksualistą” i odrzucił apelację.

– Był świadomy, że kilku jego współpracowników otrzymało azyl ze względu na ich homoseksualizm i sam postanowił zrobić to samo – mówił wtedy sędzia.

Jednak sędzia wyższej instancji Christopher John Hanson stwierdził w środę, że dowody przedstawione przez partnera mężczyzny zostały zignorowane i wyłączone z procesu.

– Jego partner to osoba, która bezpośrednio zeznała o związku, jaki utrzymują. Ma też bezpośrednią wiedzę na temat orientacji seksualnej wnoszącego apelację – mówi.

40-latek ubiegał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc że jest gejem. Sąd mu nie uwierzył fot. Getty Images
40-latek ubiegał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc że jest gejem. Sąd mu nie uwierzył fot. Getty Images

Sąd pierwszej instancji miał zignorować dowody

Hanson skrytykował pierwotny wyrok. Jak stwierdził:

– Uważam, że było to ogromne zaniedbanie ze strony sędziego. Podnosi to kwestię uczciwości, gdyż sąd pierwszej instancji nie uwzględnił zasadniczej części dowodów w procesie.

Sędzia twierdzi też, że zeznania popierających mężczyznę członków lokalnej społeczności LGBTQ zostały przeinaczone w trakcie postępowania. W pierwotnej decyzji sędzia napisał, że „ci świadkowie mogą być mężczyznami homoseksualnymi, ale nie oznacza to, że ubiegający się o azyl w Wielkiej Brytanii nim jest”.

– Ci świadkowie mogą co najwyżej stwierdzić, że oskarżony powiedział im, że jest homoseksualistą i że miał partnera – czytamy w pierwszym wyroku.

Sędzia Hanson zakwestionował jednak te ustalenia, twierdząc, że to nie były dowody, które świadkowie faktycznie przedstawiali.

– Potwierdzili, że brali udział w nieformalnej ceremonii ślubnej składającego apelację i jego partnera. Zaświadczyli też, że oskarżony identyfikuje się jako gej w społeczności LGBTQ.

– Sugerowanie, że najlepszym razie świadkowie mogą jedynie powiedzieć to, co im powiedziano jest niesprawiedliwe. Wszyscy oni osobiście poznali apelanta i jego partnera oraz widzieli, że tamci byli aktywni w społeczności LGBTQ.

W rezultacie sędzia Hanson podjął decyzję o odesłaniu sprawy do sądu pierwszej instancji w celu rozpatrzenia jej przez innego sędziego.

Teksty tygodnia

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Pożar w Londynie. Człowiek wyskoczył z drugiego piętra, aby uciec przed ogniem

W nocy z wtorku na środę w Londynie wybuchł pożar. Z żywiołem walczyło dziesięć zastępów straży pożarnej oraz blisko siedemdziesięciu strażaków. Ogień pojawił się w budynku mieszkalnym. Świadkowie relacjonują, że widzieli osobę wyskakującą przez okno.

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie