Inflacja w sklepach spada. Dlaczego tanieją meble i telewizory?

Inflacja cen w sklepach w UK nie była tak niska od listopada 2021 r. Detaliści obniżają ceny mebli i telewizorów nie tylko z uwagi na kryzys kosztów życia, ale też ze względu na nie najlepszą pogodę.

Inflacja w sklepach w UK obniża się

Ceny w sklepach w UK zanotowały w maju wzrost o jedynie 0,6 proc. To bardzo dobry wynik, ponieważ wskaźnik inflacji jest niższy niż w kwietniu, gdzie osiągnął on wartość 0,8 proc. Eksperci British Retail Consortium (BRC) i firmy badawczej NielsenIQ zwracają uwagę na fakt, że tak niskiego wzrostu cen w sklepach nie było od listopada 2021 r. Natomiast niższa inflacja w sklepach to efekt spadku cen m.in. mebli i dużego sprzętu RTV. W maju co prawda ceny żywności wzrosły o 3,2 proc. (miesiąc wcześniej było to 3,4 proc.), ale za to obniżyły się ceny innych produktów. Artykuły nieżywnościowe zanotowany deflację rzędu 0,8 proc. w stosunku do maja zeszłego roku.

- Advertisement -

Eksperci tłumaczą, że detaliści obniżają ceny produktów wielkogabarytowych, takich jak na przykład meble czy sprzęt RTV, aby zachęcić do kupowania ostrożnych klientów. Ci wciąż borykają się bowiem z kryzysem kosztów życia. A z drugiej strony, ze względu na słabą pogodę, nie wydają na dobra kupowane zwyczajowo późną wiosną.

Inflacja w UK – wreszcie jest normalnie?

Helen Dickinson, CEO British Retail Consortium tłumaczy, że „inflacja cen w sklepach powróciła do normalnego poziomu, który wynosi zaledwie 0,6 proc.”. I precyzuje: – Pomogło w tym spowolnienie inflacji żywności. Inflacja świeżej żywności spadła do najniższego poziomu od listopada 2021 r. Tymczasem inflacja produktów żywnościowych o przedłużonej trwałości nadal jest bardziej niestabilna. Zwłaszcza gdy chodzi o produkty oparte na cukrze, które w dalszym ciągu odczuwają skutki wysokich światowych cen cukru.

Helen Dickinson zaznacza także, że sprzedawcy detaliczni, którzy zajmują się dystrybucją produktów nieżywnościowych, obniżają ceny w celu ożywienia stłumionego ostatnio popytu na produkty o dużych gabarytach i wyższych cenach. Na przykład na obniżki cen stawiają sprzedawcy telewizorów, mając na uwadze choćby nadchodzące Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Niemczech i Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Teksty tygodnia

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie