Jedno na pięcioro dzieci regularnie opuszcza zajęcia w szkole

Wraz z powrotem do szkoły w UK eksperci alarmują, że aż jedno na pięcioro dzieci w Anglii regularnie opuszcza szkolne lekcje. Szkoły wciąż nie osiągnęły frekwencji na poziomie tej sprzed pandemii.

Dlaczego dzieci w Anglii masowo nie chodzą do szkoły?

Komisarz ds. dzieci Dame Rachel de Souza wskazuje na kilka powodów, dla których dzieci nie uczęszczają regularnie do szkół. Jednym z nich są zwykłe wagary. Czyli sytuacja, w której ani rodzice, ani szkoła, nie są w stanie przypilnować, by dzieci w szkole się pojawiły. Innym, nieco poważniejszym powodem, są problemy psychiczne. Na przykład doświadczane przez dzieci lęki, na skutek których trudno jest im funkcjonować w środowisku rówieśniczym. Natomiast jeszcze innym powodem są specjalne potrzeby edukacyjne dzieci. Takie, które według ich rodziców, są lepiej zaspokajane w domu niż w szkole.

Przed wybuchem pandemii Covid-19, stale nieobecny był mniej więcej co dziesiąty uczeń. Natomiast, jak pokazują najnowsze dane Departamentu Edukacji (DfE), w ciągu ostatniego roku szkolnego stale nieobecnych było 22,3 proc. uczniów w Anglii. A uzupełnijmy, że pod pojęciem „stale nieobecny” rozumiemy sytuację, w której uczeń opuszcza 10 proc. lub więcej dni szkolnych. To daje w przybliżeniu jeden lub więcej dni na każde dwa tygodnie szkoły.

Frekwencja martwi szkoły w UK i ministerstwo

Frekwencja to zdecydowany powód do zmartwień, czego nie ukrywa Komisarz ds. dzieci Dame Rachel de Souza. W rozmowie z Laurą Kuenssberg na antenie BBC, Komisarz podsumowała, że problem absencji dotyka aż 1,8 mln dzieci w wieku szkolnym. A szacuje się, że 100 000 z nich zwyczajnie wagaruje. – Po pandemii mamy prawdziwy problem z frekwencją. 1,8 miliona z 8 mln dzieci w wieku szkolnym to ogromna liczba. To dwukrotnie więcej niż przed pandemią – zaznaczyła de Souza. Ponadto Komisarz podkreśliła, że niezwykle istotne jest, by dzieci, które mają problemy z lękami lub które doświadczają problemów emocjonalnych, wróciły do szkoły. Badania pokazują bowiem, że jeśli w pierwszym tygodniu semestru dzieci opuszczą więcej niż jeden dzień, to aż 55 proc. z nich będzie stale nieobecnych przez resztę semestru.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu

Te szkoły w UK zostały zamknięte z powodu betonowej „tykającej bomby zegarowej”. Zobacz pełną listę

Horoskop na wrzesień 2023 dla czytelników “Polish Express”

Teksty tygodnia

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie