Zgodnie z raportem Commons Education Committee problemy ze zdrowiem psychicznym powinny być akceptowane przez szkołę jako uzasadniony powód opuszczania zajęć. A nakładanie na rodziców kary za nieobecność dzieci w szkole w Anglii powinno być ostatecznością.
Problemy ze zdrowiem psychicznym u dzieci powinny być traktowane jako uzasadniony powód opuszczania zajęć szkolnych. Taka jest opinia parlamentarzystów z Commons Education Committee (Komisji Edukacji Izby Gmin).
Kary za nieobecność dzieci w szkole
Z kolei nakładanie na rodziców kary za nieobecność dzieci w szkole powinno być – zdaniem komisji – ostatecznością.
Raport komisji na temat rosnącego poziomu utrzymującej się nieobecności wśród rodzin znajdujących się w złej sytuacji finansowej w Anglii jest alarmujący. Mianowicie wykazał on, że nakładanie kar finansowych na rodziców za nieobecność dzieci w szkole przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
– Przede wszystkim okazuje się, że kary, które dostają rodziny o niskich dochodach, mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego pogłębiając ich trudną sytuację finansową. Rodziny borykają się z kosztami związanymi ze szkołą średnią. I w niektórych przypadkach kara grzywny nie jest odpowiednią ani pomocną reakcją – podali parlamentarzyści.
Kategoria dozwolonych nieobecności
Komisja wezwała Ministerstwo Edukacji (DfE) do podjęcia dalszych wysiłków, aby pomóc uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji w powrocie do zajęć. Apel ten pojawił się po oskarżeniu rządu o „rażąco nieodpowiednie” wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego dla dzieci, a także cięcia dotyczące zajęć pozaszkolnych.
Posłowie chcą, aby Ministerstwo Edukacji utworzyło nową kategorię dozwolonych nieobecności uczniów z uwzględnieniem problemów psychicznych. Bez wymagania od rodzin przedstawiania zaświadczeń lekarskich. Ministerstwo nie rejestruje obecnie nieobecności uczniów ze względu na zdrowie psychiczne.
Robin Walker, poseł Partii Konserwatywnej, który przewodniczy komisji powiedział:
– Niesamowite listy oczekujących na usługi w zakresie zdrowia psychicznego dla dzieci. A także fakt, że niektóre dzieci ze specjalnymi potrzebami nie otrzymują odpowiednio szybko odpowiedniego wsparcia, również wywierają niesamowitą presję na rodziny i szkoły.
– Wzrost liczby dzieci cierpiących na problemy psychiczne jest głęboko niepokojący. Oczywiste jest, że nasza służba zdrowia nie jest w stanie sprostać temu rosnącemu zapotrzebowaniu pozostawiając szkoły z koniecznością poradzenia sobie z problemem – dodał Walker.
Kary są nieskuteczne
Stała absencja, czyli sytuacja, kiedy uczniowie opuszczają 10 proc. lub nawet więcej zajęć, wzrosła ponad dwukrotnie od czasu przed pandemią.
Do krytyki stosowania kar pieniężnych w wysokości 60 funtów nakładanych przez władze lokalne przyłączył się Paul Whiteman. Będący sekretarzem generalnym Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Nauczycieli. Według niego „staje się jasne”, że kary są nieskuteczne w radzeniu sobie z powszechnymi nieobecnościami.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Jak szkoła w UK oceniana jest przez polskich rodziców?
Podwyżki zasiłków będą mniejsze niż się spodziewano
Matka z siedmiorgiem dzieci dostała zapleśniałe mieszkanie socjalne