Keir Starmer jest gotów do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę

Na łamach „The Daily Telegraph” Keir Starmer oświadczył, iż jest „gotowy i chętny” do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę. Wojsko UK miałoby pomóc „gwarantować bezpieczeństwo w ramach porozumienia pokojowego”. 

Keir Starmer potwierdził gotowość wysłania brytyjskich wojsk na Ukrainę. Decyzja w tej sprawie zostanie jednak podjęta po tym, jak uda się osiągnąć kompromis w kwestii porozumienia pokojowego. Szef brytyjskiego rządy zaznaczał, iż „nie mówi tego lekko”, gdy deklarował gotowość do zwiększenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy.

- Advertisement -

Dodajmy, iż te zdecydowane słowa premiera UK padły w przeddzień nadzwyczajnego spotkania europejskich przywódców w Paryżu.

Brytyjscy żołnierze na Ukrainie

Na łamach „The Daily Telegraph” brytyjski polityk w sposób jasny i zdecydowany deklarował, iż Wielka Brytania jest „gotowa odegrać wiodącą rolę” w kwestii bezpieczeństwa Ukrainy. W ramach tych działań brytyjskie siły pokojowe mogłyby zostać rozmieszczone na terenie tego kraju po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Na takie właśnie rozwiązanie miał naciskać prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania ze Starmerem w styczniu.

„Nie mówię tego lekko” – jak pisze na łamach „Telegrapha” Starmer. „Bardzo głęboko odczuwam odpowiedzialność, jaka wiąże się z potencjalnym narażeniem brytyjskich żołnierzy na niebezpieczeństwo” – dodawał.

Keir Starmer oprócz „chęci przyczynienia się do gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy poprzez wysłanie własnych wojsk na miejsce” zadeklarował także dalszą pomoc wojskową. Zobowiązania w tym zakresie sięgną 3 mld funtów rocznie do 2030 roku.

Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy ze strony UK

„Jednak każdy czynnik pomagający zagwarantować bezpieczeństwo Ukrainy oznacza pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa naszego kontynentu i bezpieczeństwa tego kraju. Koniec tej wojny, gdy nadejdzie, nie może być jedynie chwilową przerwą przed kolejnym atakiem Putina” – jak podsumowuje Starmer.

Warto dodać, iż deklaracja szefa brytyjskiego rządu pojawiła się w przeddzień nadzwyczajnego spotkania europejskich liderów politycznych w Paryżu. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, zwołał je na poniedziałek, 17 lutego 2025 roku. Jego celem jest omówienie kwestii bezpieczeństwa w Europie oraz wypracowanie wspólnej strategii wobec działań prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Co znamienne, paryski szczyt odbędzie się w dzień po zakończeniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. To reakcja na amerykańskie zapowiedzi rozpoczęcie rozmów pokojowych z Rosją z pominięciem krajów europejskich.

Wojsko UK miałoby pomóc „gwarantować bezpieczeństwo w ramach porozumienia pokojowego”
Keir Starmer jest gotów do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę (fot: Getty Images)

Czy UK jest w stanie wysłać misję pokojową na Ukrainę?

Z kolei na łamach BBC, były generał i szef brytyjskiego sztabu generalnego zaznaczał, iż realizacja deklaracji premier Starmera jest… niemożliwa. Po prostu, armia brytyjska nie dysponuje takimi możliwościami i taką liczbą żołnierzy. – Gdybyśmy rozmieścili 10 tys. żołnierzy na rotację trwającą sześć miesięcy, to w efekcie zamrozilibyśmy 30–40 tys. wojskowych. My po prostu nie dysponujemy taką liczbą ludzi – komentował lord Dannatt dla BBC.

Zaznaczmy, iż obecnie Wielka Brytania wydaje na swoją obronność 2,33% swojego PKB. Budżet sięga kwoty 64 mld funtów. Jak czytamy na łamach „Guardiana”, osoby z otoczenia rządu twierdzą, że jednak jest możliwe wysłanie brytyjskich żołnierzy w ramach sił pokojowych.

Brytyjska pomoc dla walczącej Ukrainy

Przypomnijmy, 16 stycznia 2025 roku podpisano 100-letni układ o partnerstwie Wielkiej Brytanii z Ukrainę. Porozumienie to będzie podstawą „niezłomnego wsparcia dla Ukrainy” ze strony UK.

Umowa ta ma na celu pogłębienie istniejących już relacji wojskowych i wzmocnienia powiązań gospodarczych, także w obszarach niemilitarnych. W swoich założeniach ma on pomóc przełamywać bariery w handlu oraz zbudować więzi kulturowe na wiele pokoleń.

Teksty tygodnia

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie