Koalicyjny rząd Holandii zatwierdził projekt ustawy budżetowej na 2025 rok

Koalicyjny rząd w Hadze doszedł do porozumienia w sprawie ustawy budżetowej na przyszły rok. Po prawie dziesięciu godzinach konsultacji PVV, VVD, NSC i BBB zgodziły się na to, jak w 2025 w Holandii wykorzystane zostaną publiczne pieniądze. Budżet nie został jeszcze ogłoszony, ale już pojawiają się pierwsze przecieki dotyczące jego kształtu.

– To po prostu skomplikowany temat. Dlatego tak długo to trwało. Trzeba na to było poświęcić odpowiednią ilość czasu – komentował holenderski premier Dick Schoof w krótkim oświadczeniu po konsultacjach, które miały miejsce w ministerstwie finansów. Rozmowy trwały niemal 10 godzin, a zakończyły się późną nocą, z czwartku na piątek 30 sierpnia 2024. – Propozycje rządu naprawdę mogą liczyć na wsparcie czterech głównych partii – zaznaczył premier Schoof.

W piątek ustawa budżetowa została zatwierdzona przez Radę Ministrów, przegłosowana w parlamencie, a następnie przesłana do Rady Stanu. Kolejny krok w tym procesie to opublikowanie ustawy budżetowej, co będzie miało miejsce tradycyjnie w trzeci wtorek września (w tym roku będzie to 17 września).

Nocne rozmowy holenderskich polityków o pieniądzach

Dodajmy również, iż szef rządu i czterech liderów partii koalicyjnych rozmawiali ze sobą przez wiele godzin jeszcze w środę wieczorem. Nie wiadomo, dlaczego konkretnie konsultacje budżetowe trwały tak długo. – Omówiliśmy wspólnie wiele tematów i do końca staraliśmy się sprawdzić, czy możemy jeszcze coś zmienić – dodawał Dick Schoof

Czego można spodziewać się po ustawie budżetowej na rok 2025? Premier Dick Schoof wcześniej opisał budżet jako „dobrze zrównoważony” i podkreślał, że wszyscy odniosą po jego wprowadzeniu korzyści finansowe.

Z kolei „The Telegraaf” informuje, że obniżka ulgi podatkowej w wysokości 30%, z której mogą skorzystać niektórzy imigracyjni pracownicy, nie zostanie zmniejszona tak bardzo, jak spodziewał się tego parlament. Ulga będzie teraz dotyczyć 27% wynagrodzenia i nie będzie zmniejszana w czasie.

Co wiemy o holenderskim budżecie na 2025 rok?

Obecny system bezpłatnych posiłków szkolnych ma funkcjonować także w 2025 roku, a ministerstwo edukacji przeznaczy 100 milionów euro na sfinansowanie tego projektu. Opracowano również program rekompensaty za planowany wzrost podatku VAT od podręczników szkolnych. Już wcześniej informowano o podwyżce tego podatku z 9% do 21% dla wyrobów z zakresu sztuki, kultury, a także klubów sportowych i muzeów zostanie wprowadzona.

Pomimo planowanych cięć liczby urzędników państwowych, zgodnie z ustaleniami w umowie koalicyjnej, nie będzie cięć w ambasadach i konsulatach za granicą. Zwiększony zostanie również budżet policji i ministerstwa obrony. Oprócz tego rząd ma wprowadzić nowy niższy próg podatku dochodowego, poniżej obecnego poziomu 37%.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holendrzy mniej palą i piją, ale mają inny problem

Połowa Holendrów ma problem z nadwagą. Coraz bardziej pozytywne natomiast okazują się statystyki dotyczące palenia papierosów i picia alkoholu...

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Atak nożownika w centrum Amsterdamu. Wśród rannych Polak

Co najmniej 5 osób jest rannych. Zdarzenie miało miejsce przed sklepem Dutch Quilts na Nieuwezijds Voorburgwal, w pobliżu placu Dam. Policja zatrzymała sprawcę, jednak motyw ataku nożownika w centrum Amsterdamu pozostaje nieznany. 

Mieszkania na wynajem w Holandii – zmiana na rynku

Patologia na rynku wynajmu nieruchomości w Holandii odstrasza. Dodatkowe regulacje sprawiły, że dotąd dochodowy biznes przyhamował. W efekcie pojawiła się wyprzedaż mieszkań na wynajem w Holandii. Czy złagodzi to kryzys mieszkaniowy?

Ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem to codzienność

W Amsterdamie kryzys mieszkaniowy miesza się z patologią rynku nieruchomości. W efekcie poszukujący mieszkań natrafiają na ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem mieszkań. Niewielu na nie stać.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport