Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Brytyjska minister spraw wewnętrznych, Yvette Cooper, powiedziała BBC, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy. Ograniczenia te rząd wdroży w związku z wizami dla pracowników o niskich kwalifikacjach.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani za zagranicą w ramach nowej polityki imigracyjnej rządu. Minister spraw wewnętrznych wypowiedziała się dla BBC w sprawie ograniczeń dotyczących wiz dla pracowników o niskich kwalifikacjach.

- Advertisement -

Zakończy się rekrutacja pracowników opieki za granicą

Yvette Cooper twierdzi, że „nadszedł czas, aby zakończyć rekrutację pracowników opieki z zagranicy”. Przepisy z tym związane zmienią się w tym roku. Po ich wprowadzeniu firmy będą musiały zatrudniać obywateli brytyjskich albo przedłużać wizy pracownikom zagranicznym, którzy już mieszkają na Wyspach.

W poniedziałek rząd ma zamiar przedstawić zmiany w prawie wizowym i rekrutacyjnym. Chce w ten sposób ograniczyć migrację netto. Twierdzi, że nowe zasady pozwolą ograniczyć ją w ciągu następnego roku do 50 000 pracowników o niższych kwalifikacjach i opiekunów przybywających do UK.

Yvette Cooper zakończyć rekrutację pracowników opieki z zagranicy
Yvette Cooper zakończyć rekrutację pracowników opieki z zagranicy / fot. Getty Images

Minister spraw wewnętrznych w Gabinecie Cieni, Chris Philp uważa, że plany te są niewystarczające. Zaapelował też o wprowadzenie rocznego limitu dotyczącego imigracji.

Ograniczenie imigracji będzie tym razem skuteczne?

Home Office nie poinformowało jeszcze oficjalnie, co znajdzie się w Białej Księdze na temat imigracji. Wiadomo jednak, że celem zmian jest ograniczenie liczby przyjezdnych. Nie udało się to poprzedniemu rządowi. W czerwcu 2023 roku migracja netto wzrosła do rekordowego poziomu 906 000. A w ubiegłym roku wyniosła 728 000.

W programie BBC Sunday minister spraw wewnętrznych powiedziała, że rząd „opracowuje plany znacznego zmniejszenia migracji netto”. Zgodnie z przewidywaniami, zaostrzą się ograniczenia dotyczące wiz dla wykwalifikowanych pracowników.

Cooper nadmieniła, że będzie również „węższa” liczba wyjątków od zasad dotyczących tymczasowych wiz związanych z niedoborami pracowników w niektórych sektorach. Jednak nie podała przykładów.

Obecnie zawody uważane za deficytowe w Wielkiej Brytanii mogą trafić na Immigration Salary List (ISL). Ma to pozwolić pracodawcom zatrudniać pracowników zagranicznych ze zniżką, ustaloną na poziomie 80 proc. stawki rynkowej.

Jak czytamy na stronie gov.uk: „Pracodawcy będą musieli najpierw opracować krajowe plany szkoleniowe, aby zwiększyć brytyjskie umiejętności i poziom rekrutacji – zwiększając produktywność i standardy życia osób pracujących w Wielkiej Brytanii”.

Obecny rząd jest zdania, że jego nowe plany sprawią, iż imigracja będzie „działać dla całej Wielkiej Brytanii”. A kraj będzie otwarty na talenty z zagranicy i zwiększy swój wzrost gospodarczy. Przy okazji ma też zapewnić rodzimym pracodawcom wykwalifikowanych pracowników.

Teksty tygodnia

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Bonus dla pobierających Universal Credit. Nie wszyscy o nim wiedzą

Tysiącom osób przysługuje bonus, jeśli pobierają Universal Credit. Jednak nie wszyscy korzystają z programu Help to Save.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Wielkie zmiany w zbiórce śmieci! Szykuj się na cztery pojemniki

Ogłoszono datę wprowadzenia istotnych zmian w systemie zbiórki odpadów i recyklingu. Zgodnie z nową strategią, od 2026 roku w gospodarstwach domowych rozpocznie się cotygodniowa selektywna zbiórka odpadów spożywczych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie