piątek, 20 września, 2024

Kurs funta – aktualny kurs funta – banki, aplikacje i kantory

Aktualny kurs funta szterlinga do złotówki waha się w granicach kilkudziesięciu groszy w zależności od źródła. Funt szterling, często nazywany po prostu funtem, to oficjalna waluta Wielkiej Brytanii oraz jej terytoriów zależnych. Jest walutą zarobkową Polaków pracujących w UK lub otrzymujących inne przychody z terenu Wielkiej Brytanii. 

Aktualny kurs funta

Aktualny kurs funta będzie różnił się w zależności od źródła. Różnice wynikają z kilku czynników. Najlepiej sprawdzać kurs w źródle z którego się korzysta do wymiany waluty. Kantory oferują swój  kurs kupna i sprzedaży funta szterlinga. Oznacza to, że pobierają marżę od kursu rynkowego, co skutkuje różnicą w cenie, po której można kupić i sprzedać funty. Google wyświetla kurs średni funta szterlinga, który jest średnią wartością różnych kursów rynkowych. NBP publikuje zaś kurs średni funta szterlinga oparty na notowaniach na rynku międzybankowym.

Kurs Google

Uśredniony przez Google Finance można znaleźć tutaj: https://www.google.com/finance/quote/GBP-PLN

Kursy NBP

Narodowy Bank Polski publikuje kursy walut na każdy dzień roboczy między godziną 11:45 a 12:15.

https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/kursy/tabela-a/ 

Kurs XE

Platforma XE, znana również jako XE Currency Converter lub XE.com, jest jedną z najbardziej popularnych w Wielkiej Brytanii. Kurs funta znajdziemy tutaj:  https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=GBP&To=PLN

 

Gdzie obowiązuje funt szterling?

  • Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego
  • Falklandów
  • Gibraltaru
  • Guernsey
  • Wyspy Man
  • Jersey
  • Wyspy Świętej Heleny
  • Georgii Południowej

Historia funta

Funt szterling jest jedną z najstarszych walut na świecie. Jego początki sięgają XI wieku. Pierwsze wzmianki o tej walucie sięgają VIII wieku, kiedy to anglosaski król Offa wprowadził jednostkę monetarną o nazwie pens. Jednak za oficjalną datę powstania funta szterlinga uznaje się rok 1158. Wtedy to król Henryk II wprowadził funt wymienialny na srebro. Początkowo funt dzielił się na 20 szylingów, a każdy szyling na 12 pensów. Przez wiele stuleci funt szterling był jedną z najważniejszych walut na świecie. Używano go w handlu międzynarodowym i był symbolem brytyjskiej potęgi. W 1816 roku nastąpiła zmiana – funt przestał być oparty na srebrze, a stał się wymienialny na złoto. System ten obowiązywał do 1914 roku, kiedy to wybuch I Wojny Światowej doprowadził do zawieszenia wymienialności złota. W 1925 roku Wielka Brytania powróciła do złotego standardu, ale tylko na krótko. W 1931 roku, w wyniku wielkiego kryzysu, funt ponownie stracił wymienialność na złoto.

Od tamtej pory funt szterling jest walutą fiat.

Gdzie można płacić funtem szterlingiem?

Oprócz Wielkiej Brytanii i jej terytoriów zależnych, funt szterling jest powszechnie akceptowany w wielu innych krajach, szczególnie w tych, które mają silne powiązania handlowe z Wielką Brytanią. Funt jest również popularną walutą turystyczną.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?