Laburzyści nie panują nad finansami? W lipcu zadłużenie niebezpiecznie wzrosło

Dane the Office for National Statistics pokazują, że zadłużenie netto w sektorze publicznym wyniosło w lipcu 3,1 mld funtów. To 1,8 mld funtów więcej niż rok temu i najwięcej od pandemicznego lipca 2021 r.

Rząd Partii Pracy nie panuje nad zadłużeniem?

Najnowsze dane opublikowane przez the Office for National Statistics pokazują, że w zeszłym miesiącu rząd Partii Pracy pożyczył znacznie więcej niż oczekiwano. Było to 3,1 mld funtów netto, czyli dwukrotnie więcej niż przewidywali analitycy. Ci bowiem, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters, lipcowe zadłużenie netto sektora publicznego (z wyłączeniem banków kontrolowanych przez państwo) szacowali na 1,5 mld funtów.

- Advertisement -

Co zatem stoi za tak dużym wzrostem zadłużenia w lipcu? Eksperci ONS wskazują na rosnące świadczenia socjalne i rosnące płace w sektorze publicznym. Dane ONS nie uwzględniają natomiast porozumień płacowych zawartych z pracownikami sektora publicznego przez nowy rząd Partii Pracy. W tym przede wszystkim porozumienia z lekarzami-stażystami.

Ogółem, w ciągu czterech pierwszych miesięcy roku budżetowego 2024/25, rządy (konserwatystów i laburzystów) pożyczyły 51,4 mld funtów. To około 5 mld funtów więcej, niż prognozował the Office for Budget Responsibility.

Laburzyści skarżą się, że zły stan finansów państwa to wina torysów

Potrzebę dalszego zadłużania się laburzyści zrzucają na poprzednią ekipę. Kanclerz skarbu Rachel Reeves krytyczny raport dotyczący zastanych finansów opublikowała już kilka tygodni po objęciu władzy. Z dokonanego przeglądu wynikało, że Wielką Brytanię czeka w tym roku przekroczenie budżetu o 22 mld funtów w stosunku do planów poczynionych przez torysów.

– Dzisiejsze liczby są kolejnym dowodem na żałosne dziedzictwo pozostawione nam przez poprzedni rząd. 22 mld funtów czarnej dziury w finansach publicznych na ten rok, dekada stagnacji gospodarczej i dług publiczny na najwyższym poziomie od lat 60. Przy czym pieniądze podatników są marnowane na spłatę odsetek od długu, a nie na nasze usługi publiczne – w takich słowach doniesienia dotyczące finansów publicznych podsumował główny Sekretarz ds. Skarbu Darren Jones.

Teksty tygodnia

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

W tych terminach brytyjskie lotniska odnotują rekordowy ruch

Lato 2025 ma być rekordowe na brytyjskich lotniskach. W lipcu i sierpniu porty lotnicze na Wyspach obsłużą więcej pasażerów niż kiedykolwiek wcześniej. Podano najgorsze terminy.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie