piątek, 20 września, 2024

Letnie wakacje szkolne w Anglii należy skrócić do 4 tygodni

Krótsze wakacje, ale dłuższe przerwy w ramach half-term breaks – oto zalecenia płynące z raportu przygotowanego przez Nuffield Foundation, które mają poprawić sytuację zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

W Anglii należy porzucić kalendarz szkolny, który „utknął w miejscu od czasów wiktoriańskich” i wprowadzić zasadnicze zmiany, jak wynika z raportu na temat przeciwdziałania nierównościom w edukacji po pandemii, który ma zostać opublikowany przez Fundację Nuffield w przyszłym miesiącu, jak podaje „Guardian”. Zalecenie w tej kwestii dotyczy organizacji toku nauki w szkołach podstawowych. W jego ramach wakacje letnie w placówkach państwowych mogłyby zostać skrócone z sześciu do czterech tygodni. Z kolei przerwy półsemestralne w okresie jesiennym i zimowym mogłyby zostać wydłużone z jednego tygodnia do dwóch.

Lee Elliot Major, profesor na Uniwersytecie w Exeter i jeden z autorów raportu, powiedział, że reforma kalendarza szkolnego w Anglii byłaby skutecznym i tanim sposobem przezwyciężenia podziałów edukacyjnych, które narosły od czasu pandemii koronawirusa.

Zmiany w kalendarzu szkolnym w Anglii

– Bardziej równomierne rozłożenie wakacji szkolnych na cały rok ma głęboki sens. Poprawia dobrostan uczniów i życie zawodowe nauczycieli bez dodatkowych kosztów. Równoważy koszty opieki nad dziećmi dla rodziców i potencjalnie poprawi wyniki w nauce wielu dzieci – komentuje profesor Major, jak cytujemy za „Guardianem”.

– Skrócenie wakacji letnich z sześciu tygodni do czterech nadal zapewniłoby nauczycielom odpowiednią ilość czasu na regenerację, natomiast dwutygodniowe przerwy w połowie semestru w lutym i październiku zapewniłyby bardzo potrzebny czas wolny w najbardziej wyczerpujących okresach roku – podsumowuje naukowiec.

Z raportu wynika, że niektórym uczniom, szczególnie tym z rodzin znajdujących się w niekorzystnej sytuacji finansowej i mającym dodatkowe potrzeby edukacyjne, trudno jest wrócić do nauki po długich wakacjach.

Co mogą przynieść proponowane poprawki?

Wezwanie do zmian w tym zakresie jest następstwem propozycji ze strony walijskiego rządu dotyczących zmian w roku szkolnym 2025–2026. Początkowo obejmują one skrócenie przerwy letniej do pięciu tygodni i dłuższą przerwę w nauce jesienią. W ślad za tym mogłyby zostać wprowadzone bardziej radykalne środki, takie jak dalsze ograniczenie wakacji letnich i dostosowanie terminu świąt wielkanocnych.

W raporcie zauważono, że kilka trustów szkolnych i władz lokalnych w Anglii wprowadziło już dwutygodniową jesienną przerwę w połowie semestru. Unity Schools Partnership stwierdziła, że jesienią ubiegłego roku eksperyment z dłuższymi half-term breaks zaowocował gwałtownym spadkiem absencji wśród uczniów i nauczycieli.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?