piątek, 20 września, 2024

Londyn w 10 najdroższych miast do życia na świecie

Życie w brytyjskiej stolicy staje się coraz droższe i droższe. Londyn właśnie awansował do pierwszej dziesiątki na liście „najdroższych miast” na świecie pod kątem ogólnych kosztów życia ponoszonych przez pracowników zagranicznych. W porównaniu z 2023 rokiem, największe miasto UK awansowało o dziewięć pozycji i znalazło się na ósmym miejscu rankingu opracowanego przez firmę Mercer.

Głównym czynnikiem, który przyczynił się do awansu, są rosnące koszty związane z mieszkaniem w Londynie. Bez względu na to, czy chodzi o wynajem, czy o kupno własnej nieruchomości, w stolicy Londynu płaci się słono. W edycji rankingu za rok 2024 brytyjska stolica zajęła lokatę tuż za Nowym Jorkiem. Na samym szczycie znajduje się Hongkong, a miejsca na podium uzupełniają Singapur i Zurych.

Jeśli idzie o inne miasta leżące na Wyspie, to Edynburg znalazł się na 53. miejscu, Glasgow na 68., Birmingham na 78., Aberdeen na 82., a Belfast na 87. Irlandzki Dublin, który również „słynie” z wysokich kosztów wynajmu i kryzysu na rynku mieszkaniowym, zajął 41. miejsce.

Drogo, drożej… Londyn

Indeks opracowany przez Mercera obejmuje 226 lokalizacji na całym świecie. Mierzy koszty życia w ponad 200 dużych miastach w każdej lokalizacji, w tym transportu, żywności, zakupu odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i rozrywki. Abudża w Nigerii została sklasyfikowana jako najtańsza w badaniu, na 226. miejscu. Mercer sporządza rzeczony ranking, aby pomóc międzynarodowym pracodawcom w odpowiedni sposób dopasować wynagrodzenie dla swoich pracowników.

Stolica Anglii i Wielkiej Brytanii, największe miasto królestwa, położone w jego południowo-wschodniej części nad Tamizą. Jest trzecim co do wielkości miastem Europy, po Moskwie i Stambule; jest jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta, jak i całej aglomeracji.

Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Wielkiego Londynu) wynosi prawie 9 milionów na obszarze 1572 km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miejscowościami w 2015 liczyła prawie 14 milionów mieszkańców (obszar tzw. metropolia). Około 20% mieszkańców Londynu pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów.

Ile kosztuje życie w Londynie?

Oto pierwsza 10 rankingu Mercera:

1. Hongkong
2. Singapur
3. Zurych, Szwajcaria
4. Genewa, Szwajcaria
5. Bazylea, Szwajcaria
6. Berno, Szwajcaria
7. Nowy Jork, Stany Zjednoczone
8. Londyn, Wielka Brytania
9. Nassau, Bahamy
10. Los Angeles, Stany Zjednoczone

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?