piątek, 20 września, 2024

Ludzie będą się borykać z kryzysem kosztów życia nawet po podniesieniu benefitów

Z najnowszej analizy przeprowadzonej przez think tank The New Economics Foundation wynika, że osoby pobierające Universal Credit mogą w przyszłym roku stracić nawet 670 funtów. I to niezależnie od podwyżki świadczeń społecznych o poziom inflacji.

Inflacja nie rośnie, ale kryzys kosztów życia pozostaje

Inflacja we wrześniu utrzymała się na tym samym poziomie, co w sierpniu. Ale eksperci zwracają uwagę, że w nadchodzących miesiącach sytuacja rodzin mniej zamożnych może się okazać naprawdę trudna. Obecnie mieszkańcy Wysp znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji materialnej otrzymują od rządu dodatkową pomoc. W tym roku, do listopada, osoby uprawnione do benefitów uzależnionych od dochodów otrzymają łącznie trzy świadczenia na kwotę 900 funtów. Nie jest jednak pewne, czy te dodatkowe świadczenia zostaną utrzymane także i w przyszłym roku.

Eksperci think tanku The New Economics Foundation przeprowadzili właśnie badanie, z którego wynika, że nawet przy wzroście obecnych świadczeń socjalnych wiele jednostek i rodzin będzie miało spory problem, żeby związać koniec z końcem. Analiza pokazała, że jeśli rząd Rishiego Sunaka wstrzyma płatności z tytułu kosztów utrzymania (ang. cost-of-living payments), to w kwietniu przyszłego roku nawet 40 proc. wszystkich rodzin nie osiągnie standardu w zakresie dochodu minimalnego. Taki standard jest powszechnie stosowanym, swoistym punktem odniesienia, jeśli chodzi o minimalny poziom życia. Przy uwzględnieniu kosztów mieszkania i opieki nad dziećmi.

O ile stratne będą gospodarstwa domowe w 2024 roku?

W razie wstrzymania dodatkowej pomocy od rządu, dochody najbiedniejszych 25 proc. gospodarstw domowych spadną w nadchodzących miesiącach o 430 funtów poniżej wspomnianego standardu w zakresie dochodu minimalnego. Z kolei osoba samotna mająca powyżej 25 lat i otrzymująca świadczenia z tytułu Universal Credit, będzie w kwietniu 2024 roku stratna aż o 670 funtów w porównaniu z tym samym okresem tego roku. Ale to jeszcze nie wszystko. Także dochody samotnego rodzica z jednym dzieckiem, pobierającego Universal Credit, zmniejszą się o 350 funtów. Świadczenia natomiast wzrosną w przypadku małżeństwa w wieku powyżej 25 lat z dwójką dzieci. Choć nieznacznie, bo tylko o 35 funtów.

– System zabezpieczenia społecznego powinien zapewnić nam wszystkim siatkę bezpieczeństwa. Ale Universal Credit nie zapewnia ludziom środków na podstawowe rzeczy, takie jak żywność czy ubrania. Podnoszenie świadczeń zgodnie z inflacją powinno stanowić gwarantowane minimum. Ale w praktyce oznacza to jedynie powrót stawek do nieadekwatnego poziomu bazowego. Ten nie odzwierciedla rzeczywistych kosztów, jakie ponoszą ludzie. Jeśli rząd będzie kontynuował obniżanie dodatków na utrzymanie, gospodarstwa domowe o niskich dochodach pozostaną w tyle. Rząd musi zobowiązać się do zapewnienia, że świadczenia pokryją przynajmniej podstawowe koszty ponoszone przez obywateli – mówi Sam Tims, starszy ekonomista w The New Economics Foundation.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wycieczki z niskim depozytem są kuszące? Oto, dlaczego należy na nie uważać

Płace przewyższyły inflację po raz pierwszy od dwóch lat

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?