Fot. Shutterstock
Kwestia funkcjonowania Child Trust Fund, czyli Dziecięcego Funduszu Powierniczego, budzi wśród Polaków na Wyspach sporo wątpliwości. Nie wszyscy bowiem Polacy wiedzą, że program Child Trust Fund został zawieszony w 2011 r., ale też że wszystkie dzieci urodzone w latach 2002 – 2010, które z niego skorzystały, nadal mogą podjąć zgromadzone na koncie oszczędności wkraczając w dorosłość.
Przypomnijmy, że program Child Trust Fund został wprowadzony w 2005 r. przez Partię Pracy z myślą o tym, by każde dziecko urodzone w UK, wkraczając w dorosły wiek, miało na koncie jakieś oszczędności. Bodźcem do założenia konta oszczędnościowego lub inwestycyjnego był specjalny voucher opiewający na 250 funtów, który rząd przyznawał każdemu dziecku (rodziny dostawały voucher automatycznie w momencie przyznania im zasiłku Child Benefit). Program objął ostatecznie dzieci urodzone między 1 września 2002 r. a 2 stycznia 2011 r. włącznie, ponieważ od dnia 3 stycznia program przestał obowiązywać.
Cała idea Dziecięcego Funduszu Powierniczego polegała na tym, żeby uzbierać na koncie dziecka odpowiednią sumę, którą będzie ono mogło rozdysponować w chwili ukończenia 18 roku życia. Poza kwotami przyznanymi przez państwo na konto mogli wpłacać pieniądze także bliscy dziecka, z tym że suma wpłat nie mogła przekroczyć 1200 funtów rocznie. Zgromadzone środki nie mogły zostać przejęte przez rodziców dziecka i tylko ono mogło je podjąć z chwilą osiągnięcia pełnoletniości. W 2011 r. w miejsce Child Trust Fund wprowadzony został nowy typ wolnego od podatku konta oszczędnościowego – Junior Individual Savings Account (Junior ISA). W tym jednak wypadku rząd przestał przyznawać rodzinom vouchery na start konta.
Child Trust Fund będzie funkcjonował do momentu, aż ostatnie dziecko posiadające konto oszczędnościowe lub inwestycyjne w ramach programu podejmie z banku należne mu pieniądze. Obecnie rodzina i bliscy dzieci posiadających konto nadal mogą dokonywać stosownych wpłat, jednak łączna kwota wpłat rocznych nie może przekroczyć 4368 funtów rocznie. Posiadacz konta może też nieco wcześniej przejąć nad nim kontrolę, po ukończeniu 16 roku życia. Pieniądze są jednak nadal dostępne do pobrania dla dziecka w chwili ukończenia 18 roku życia i nie są one obłożone żadnym podatkiem ani inną daniną na rzecz państwa.
Ponieważ bywały takie przypadki, że rodzice nie otwierali dziecku konta osobiście, tylko robiły to za nich instytucje państwowe, to obecnie część posiadaczy kont nie wie, w jakim banku mają je otwarte. Można to jednak łatwo zweryfikować wypełniając stosowny formularz na stronie HM Revenue and Customs (HMRC). Informację dotyczącą banku, w którym zostało założone konto, HMRC wyśle pocztą w ciągu 3 tygodni od złożenia zapytania.
Osoba zarządzająca kontem dziecka (zazwyczaj rodzic) do czasu osiągnięcia przez niego 16 roku życia może:
- informować bank w kwestii inwestowania pieniędzy z funduszu i prowadzenia rachunku;
- zmienić adres i inne dane osobowe dziecka;
- zmienić rodzaj konta, na przykład z gotówki na akcje;
- przenieść konto do innego banku.
Osoba zarządzająca kontem dziecka musi być w posiadaniu unikatowego numeru CTF dziecka – Unique Reference Number, a także musi przechowywać wszelkie wyciągi z konta i szczegółowe informacje dotyczące rodzaju konta oraz samego banku.