piątek, 20 września, 2024

Mieszkańcy Edynburga zaskoczeni gigantyczną podwyżką rachunków

Mieszkańcy osiedla w Edynburgu powiedzieli, że czują się jak w horrorze po tym, gdy dostali gigantyczną podwyżkę rachunków za gaz. Podczas gdy w pozostałych częściach kraju wysokość rachunków spada.

Osiedle Harvester’s Way, na którym wybudowano 180 nieruchomości podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, okazało się fatalnym miejscem dla wielu młodych rodzin. Mianowicie system ciepłowniczy reklamowany jako najbardziej ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania domów, okazał się niezwykle kosztowny.

Gigantyczna podwyżka rachunków

Organizacja Places For People Scotland, która prowadzi około 1000 domów w pięciu lokalizacjach w Edynburgu, poinformowała mieszkańców, że od 1 sierpnia rachunki za gaz wzrosną o 450 proc.

Oznacza to, że rodziny w mieszkaniach z dwiema sypialniami będą płacić nawet 400 funtów miesięcznie za rachunki. Okazało się, że na nową taryfę zdecydowano się przejść pod koniec ubiegłego roku, co odzwierciedlało ówczesne warunki rynkowe.

Cena jednostkowa gazu może się znacznie różnić w zależności od rejonu i dostawcy. A przedsiębiorstwa energetyczne również nakładają opłaty stałe, jednak faktem jest, że średnia cena jednostkowa w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie nieco ponad 7 pensów za kWh.

Mieszkańcy osiedla w Edynburgu Harvester’s Way płacili 4 pensy/kWh, a niebawem cena ta wzrośnie do 22,18 pensów/kWh.

Wzrost rachunku z 60 do 350 funtów

Mężczyzna, który mieszka na osiedlu wraz ze swoją żoną i dwiema córkami, powiedział, że jego miesięczny rachunek za gaz poszybuje w górę z 60 do 350 funtów.

– Nieruchomości te miały być niedrogimi mieszkaniami dla rodzin o niskich dochodach. Na opłatę tak wysokich rachunków absolutnie nie możemy sobie pozwolić i bardzo się tym martwimy – powiedział mężczyzna.

– Problem polega na tym, że nie możemy nie płacić, bo mamy liczniki przedpłatowe i płacimy rachunki zgodnie z rzeczywistym zużyciem. Jedyny wybór jaki mamy, to zamarznąć z naszymi małymi dziećmi na terenie posiadłości (…) Jesteśmy zdruzgotani. Żyjemy w nieruchomościach, na które nas nie stać – dodał.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?