Mini precle z Lidla mogą powodować owrzodzenia

Lidl wycofuje ze sprzedaży mini precle z polewą czekoladową. Przedstawiciele sieci supermarketów w Holandii poinformowali, że przekąska może powodować „pieczenie w ustach oraz owrzodzenia na języku i w jamie ustnej”. Niewiele więcej wiadomo o przyczynach dla których w preclach znalazł się składnik powodujący dolegliwości. 

Precle powodujące wrzody w ustach

Lidl poinformował, że problem dotyczy mini-precli solonych marki Alpen Fest Style w polewie. Precle te występują w dwóch wariantach – w polewie o smaku ciemnej czekolady i  mlecznej. Lidl wycofuje mini precle obu rodzajów. Akcja ta dotyczy tylko opakowań z datą przydatności do spożycia 31 maja 2025 r., kodem partii 8534 i kodami kreskowymi 4056489775119 i 4056489775102. Należy sprawdzić posiadane przez siebie produkty. Ponieważ dzieci są szczególnie narażone na negatywny wpływ podrażniających substancji, szczególnie rodzice powinni zadbać o sprawdzenie posiadanych produktów.

Gdzie Lidl wycofuje mini precle?

Komunikat dotyczy tylko precli, które były sprzedawane w sklepach Lidl w Holandii. Do supermarketu nie wpłynęły jeszcze żadne skargi dotyczące przekąsek. Jednak nie wiadomo dokładnie składnik jest przyczyną skarg.

Jeśli masz takie precle w domu, nie spożywaj ich i zwróć je do sklepu. Oczywiście pełna kwota zakupu zostanie zwrócona.

Jakie substancje mogą wywołać pieczenie jamy ustnej i wrzody na języku?

Pieczenie w ustach i wrzody na języku mogą być wywołane przez różne składniki spożywcze lub substancje chemiczne. Z uwagi na to, że większość przetworzonych produktów zawiera dużo składników, ciężko jest ustalić jeden z nich. Oto najczęstsze z nich:

  • Zanieczyszczenia chemiczne: Resztki środków czyszczących, pestycydów lub innych substancji chemicznych mogą wywoływać podrażnienia.
  • Alergeny i konserwanty: Niektóre konserwanty (np. benzoesan sodu, siarczyny) mogą powodować reakcje alergiczne lub nadwrażliwość.
  • Metale ciężkie: Obecność metali, takich jak nikiel czy kadm, może wywoływać reakcje toksyczne.
  • Kwas cytrynowy i inne kwasy: Obecne w cytrusach, napojach gazowanych, mogą podrażniać delikatną śluzówkę.
  • Pleśń: Obecność mikotoksyn w produktach czekoladowych może wywoływać reakcje skórne i podrażnienia śluzówki.
  • Produkty z nadmierną ilością sody oczyszczonej lub soli mogą wywoływać pieczenie i podrażnienia, szczególnie u osób z wrażliwą śluzówką.
  • Także Aspartam, sacharyna czy inne sztuczne słodziki mogą powodować reakcje alergiczne lub nadwrażliwość u niektórych osób.

Kolejny produkt wycofywany przez holenderski sklep

Nie tak dawno pisaliśmy o wycofywaniu owoców z holenderskiego marketu Albert Heijn. Wówczas chodziło o  borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A. Z uwagi na to, że zapalenia wątroby jest poważną chorobą, komunikat wywołał sporą panikę. A borówki stanowiły ogromne zagrożenie dla zdrowia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Inflacja w Holandii w styczniu 2025 notuje spadek

Wskaźnik inflacji w Holandii w 2025 roku spadła do poziomu 3,3 proc. w skali rok do roku, jak wynika z szybkiego szacunku Centraal Bureau voor de Statistiek.

Bezdomny Polak pobity na śmierć w Holandii

Bezdomny z Polski mieszkający w Holandii został znaleziony martwy. O odebranie mu życia jest oskarżony jego bliski przyjaciel, imigrant pochodzący z Łotwy.

Bezdomność w Holandii to rosnący problem

Holandia na wielu płaszczyznach zmaga się z biedą. System pomocy jest na skraju wydolności. Kraj podejmuje różne działania, jednak problem nadal się rozrasta.

Epidemia grypy w Holandii. W szpitalach brakuje lekarzy

Instytut badań nad zdrowiem, Nivel, poinformował w środę, że w Holandii panuje obecnie epidemia grypy, a w obiegu jest kilka różnych wirusów.

Dwóch polskich imigrantów nie przyznaje się do brutalnego pobicia nastolatka

W miniony piątek, 24 stycznia 2025 roku przed holenderskim...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport