piątek, 20 września, 2024

Emeryci i 50-latkowie do pracy przy dostawie jedzenie! Dobra rada ministra

W Polsce lawino rośnie liczba pracujących emerytów. Z danych przedstawionych przez ZUS wynika, że w ciągu ostatnich ośmiu lat liczba pracujących emerytów wzrosła w Polsce o ponad 40 proc. Tymczasem w Wielkiej Brytanii, minister ds. pracy i emerytur Mel Stride namawia osoby powyżej 50. roku życia do podjęcia pracy w charakterze dostawców jedzenia. Ruch taki miałby podreperować ich domowe finanse.

W UK mamy do czynienia z plagą osób nieaktywnych zawodowo

Z danych the Office for National Statistics wynika, że w Wielkiej Brytanii jest obecnie ponad 8 milionów osób nieaktywnych zawodowo. Są to osoby, które nie pracują i które wcale pracy nie poszukują. Wśród nich ok. 3,4 mln stanowią osoby powyżej 50 roku życia, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Z kolei niedawna analiza the Institute for Fiscal Studies wykazała, że blisko połowa starszych ludzi, którzy odeszli z pracy podczas pandemii Covid-19, boryka się z problemami finansowymi. Czy jednak rada ministra Partii Konserwatywnej, by 50-latkowie wsiedli na rower i zaczęli dorabiać, dostarczając jedzenie na wynos, nie poszła trochę za daleko?

Rada ministra jak kulą w płot

Na niestosowny, a dla wielu ludzi oburzający wręcz komentarz, Minister ds. pracy i emerytur Mel Stride pozwolił sobie podczas wizyty w stołecznej siedzibie Deliveroo. W rozmowie z „The Times” minister zachęcił osoby, które przekroczyły 50. rok życia, do poszerzenia swoich horyzontów i rozważenia podjęcia elastycznej pracy, kojarzącej się bardziej z zajęciem dla ludzi młodych. – To, co tutaj widzimy, to możliwość logowania się i wylogowywania w dowolnym momencie, bez wymogu przepracowania określonej liczby godzin w określonym czasie, co stwarza ogromne możliwości – stwierdził minister.

Słowa Stride’a z miejsca spotkały się jednak z lawiną krytyki ze strony partii opozycyjnych. „Norman Tebbit powiedział, żeby ludzie wsiedli na rower w odpowiedzi na masowe bezrobocie i zamieszki w 1981 roku. Mel Stride używa teraz [tego samego argumentu] w obliczu stagnacji i inflacji. To tradycyjna reakcja torysów w obliczu ekonomicznej zapaści wywołanej przez torysów” – napisał na Twitterze laburzysta Charlie Falconer. A Natalie Bennet z Partii Zielonych zapytała: „Czy Mel Stride zdaje sobie sprawę z tego, jak mało opłacalna może być jego rada?”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk spał z otwartymi ustami. Myślał, że umrze, gdy ugryzł go pająk

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?