piątek, 20 września, 2024

Młodzi londyńczycy nie mają za co żyć. Niemal cała pensję wydają na mieszkanie

Najnowsze badania pokazują, że młodzi londyńczycy, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej, wydają na mieszkanie w stolicy blisko 80 proc. swojego dochodu. Wielu rozważa wyjazd z Londynu, ponieważ nie stać ich na życie.

Mieszkania w Londynie są dla młodych ludzi zbyt drogie

Badanie dotyczące mieszkalnictwa w Londynie i możliwości finansowych młodych londyńczyków zostały przeprowadzone na zlecenie komitetu ds. mieszkalnictwa działającego przy Zgromadzeniu Londynu. Okazuje się, że dwudziestolatkowie w Londynie, którzy zarabiają poniżej albo znacznie poniżej średniej krajowej, wydają na mieszkanie w stolicy 77 proc. swoich dochodów. W pozostałej części kraju proporcje te są zupełnie inne. Poza Londynem osoby w wieku 25–29 lat o dochodach poniżej średniej wydają na mieszkanie ok. 33 proc. swoich dochodów. Jednocześnie w całej Anglii 40 proc. osób w wieku 16–39 lat posiada dom lub mieszkanie na własność, a w Londynie odsetek ten wynosi zaledwie 30 proc.

Niestety z niskimi pensjami i horrendalnie wysokimi cenami nieruchomości, dla wielu młodych londyńczyków zakup własnego „M” graniczy z cudem. Z danych City Hall wynika, że średni roczny dochód londyńczyków w wieku 22–29 lat w 2023 r. kształtował się na poziomie 33 343 funtów, a średni roczny dochód londyńczyków w wieku 30–39 lat – na poziomie 43 193 funtów. Tymczasem średnia cena domu w Londynie w czerwcu 2023 r. wyniosła 528 000 funtów. Przy jednoczesnym średnim depozycie w wysokości 143 000 funtów.

Młodzi londyńczycy rozważają zmianę miejsca zamieszkania

Horrendalnie wysokie koszty, jakie trzeba ponosić za „przywilej” mieszkania w Londynie sprawia, że wielu młodych ludzi, nawet urodzonych w stolicy, rozważa zmianę miejsca zamieszkania. „Kocham Londyn i nigdy wcześniej nie myślałam o wyjeździe. Ale nie czuję już, że należę do tego miasta. Trzeba mieć dużo pieniędzy od rodziców (100 tys. funtów) lub zarobić ponad 100 tys. funtów, żeby móc sobie teraz pozwolić na przyszłość w tym mieście” – zaznaczyła jedna ze sfrustrowanych uczestniczek badania. A inny uczestnik wtórował jej, mówiąc: „Ci, którzy urodzili się, wychowali, wykształcili i pracują w Londynie, uważają, że nie mogą mieszkać w mieście, w którym dorastali. I że tylko bogaci mogą sobie pozwolić na życie tutaj”.

W zakupie pierwszego mieszkania w UK pomaga młodym rządowy program LISA . Problem polega na tym, że maksymalna wartość nieruchomości, by móc skorzystać z programu, wynosi 450 000 funtów. A przecież w Londynie ceny domów są średnio znacznie wyższe.

Więcej o programie LISA przeczytasz TUTAJ.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?