Moneta 1-funtowa z wizerunkiem króla Karola wchodzi do obiegu

W tym tygodniu do obiegu wchodzą pierwsze monety 1-funtowe z wizerunkiem króla Karola. Zarówno bankom jak i urzędom pocztowym w całej Wielkiej Brytanii wydano prawie trzy miliony monet.

Nowe monety 1-funtowe z wizerunkiem króla upamiętniają jego panowanie. Na rewersie widnieje para pszczół, która ma symbolizować miłość Karola III do przyrody.

- Advertisement -

Moneta 1-funtowa z wizerunkiem króla już w obiegu

Mimo pojawienia się monet z wizerunkiem króla Karola, starsze z wizerunkiem królowej Elżbiety II pozostają nadal w obiegu. Nowe monety będą współistnieć na rynku z monetami z wizerunkiem królowej. Z czasem stare monety ulegną wymianie, gdy się zużyją lub uszkodzą.

Nowe zestawy monet wybija się w odpowiedzi na popyt. W tym tygodniu prawie trzy miliony, a konkretnie 2 975 miliona, monet z nowym wzorem trafi do kieszeni mieszkańców Wysp i kas za pośrednictwem urzędów pocztowych i banków.

Rebecca Morgan, dyrektor Royal Mint, powiedziała:

– To zaszczyt ogłosić, że moneta 1-funtowa z wizerunkiem króla Karola III jest już w obiegu. Wiemy, że kolekcjonerzy i mieszkańcy Wysp będą podekscytowani możliwością zdobycia tego wyjątkowego kawałka historii.

Wydanie monet następuje po czerwcowym pojawieniu się na rynku banknotów z portretem króla.

Nowe wzory kolejnych monet

Na rynek trafi także siedem innych monet – od 1 pensa do 2 funtów. Ich rewersy także są zainspirowane naturą, aby pokazać zaangażowanie króla w ochronę środowiska.

Zgodnie z zapotrzebowaniem wprowadzone zostaną następujące wzory:

– 1 pens z popielicą na rewersie

– 2 pensy z wiewiórką rudą

– 5 pensów z liściem dębu

– 10 pensów z głuszcem

– 20 pensów z maskonurem

– 2 funty z kwiatami narodowymi – różą, żonkilem, ostem i koniczyną.

W listopadzie ubiegłego roku w obiegu pojawiła się moneta 50-pensowa z łososiem atlantyckim na rewersie.

Według badania przeprowadzonego przez Royal Mint – moneta 1-funtowa z pszczołą na rewersie była prawdziwym faworytem wśród monet. Z kolei 2-pensówka z wiewiórką rudą znalazła się na drugim miejscu.

 

Teksty tygodnia

Jaka czeka nas pogoda w lipcu po rekordowo gorącym czerwcu?

Po najcieplejszym czerwcu w historii Anglii synoptycy ujawnili, jaka czeka nas pogoda w lipcu. Zdecydowanie nie jest to koniec upałów.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie