Komisja Europejska przygotowała sondę, w której do 16 sierpnia obywatele UE mogą oddać swoje głosy za lub przeciwko zmianie czasu przeprowadzanej dwa razy w roku.
Dzięki sondzie przygotowanej przez Komisję Europejską, w której obywatele UE będą mogli oddać swój głos za lub przeciw zmianie czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni, każdy z nas może zadecydować, czy chce nadal przestawiać zegarek dwa razy w roku, czy wolałby z tego zrezygnować.
Poznaj 7 faktów o zmianie czasu!
Zainteresowanie obywateli państw unii ankietą jest tak ogromne, że często strona, na której można zagłosować, jest przeciążona>>
Ankieta dostępna jest we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej (oprócz irlandzkiego). Mimo jednak, że odpowiedzi można wpisywać w dowolnym języku UE, Komisja Europejska zachęca do korzystania z języka angielskiego.
Czas jest przestawiany dwa razy w roku we wszystkich krajach kontynentu oprócz Islandii, Białorusi oraz Rosji. Po raz pierwszy zaczęto przestawiać czas w Europie Zachodniej w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej za główny powód podając m.in. bezpieczeństwo ruchu drogowego, większą dostępność w czasie wolnym do światła dziennego i oszczędność energii.
W Polsce zmiana czasu weszła w roku 1977, a wcześniej wprowadzano ją w roku 1919 (na rok), a później w latach 1946-1949 i 1957-1964. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób opowiada się za zniesieniem zmiany czasu. Same badania chronobiologiczne udowadniają, że wpływ zmiany czasu na rytm biologiczny człowieka jest większy niż początkowo przypuszczano.