piątek, 20 września, 2024

Można by uniknąć 33 000 nadmiarowych zachorowań na raka. Winna jest bieda

Najnowsze badania pokazują, że każdego roku w Wielkiej Brytanii można by uniknąć nawet 33 000 przypadków nowotworów. Ale na przeszkodzie stoi bieda. A zwłaszcza prowadzące do rozwoju nowotworów papierosy i śmieciowe jedzenie.

Bieda w UK zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Analiza przeprowadzona przez Cancer Research UK, której wyniki opublikował dziennik „The Guardian” pokazuje, że każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się aż 33 000 „dodatkowych” przypadków nowotworów. „Dodatkowych”, czyli takich, który dałoby się uniknąć, gdyby ludzie żyli w mniejszym ubóstwie. A także gdyby byli bardziej świadomi zagrożeń związanych z paleniem papierosów i jedzeniem „śmieciowego” jedzenia. Wreszcie gdyby mieli szybszy i łatwiejszy dostęp do opieki zdrowotnej.

Głównym nowotworem, na który zapadają ludzie żyjący w ubóstwie, jest rak płuc. Dzieje się tak dlatego, że po papierosy znacznie częściej sięgają ludzie biedni. Badania jasno pokazują, że w Anglii osoby wykonujące proste prace o dużej powtarzalności albo prace fizyczne są około 2,5 razy bardziej narażone na nałogowe palenie niż osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych i w wolnych zawodach. Na najbiedniejszych obszarach Anglii odnotowuje się blisko dwa razy więcej przypadków raka spowodowanych paleniem niż na obszarach najbogatszych.

Kolejnym powodem rozwijania się nowotworów u osób najbiedniejszych jest nadwaga. Niestety torysi odłożyli w czasie zakaz reklamowania niezdrowej żywności w telewizji i Internecie na październik 2025 r.

Nierówności w poziomie zdrowotności nie powinny mieć miejsca

Eksperci mówią wprost, że w XXI wieku nie powinny istnieć nierówności w poziomie zdrowotności w kraju. – W dzisiejszych czasach nie powinno być tak, że na prawdopodobieństwo i otrzymanie diagnozy w kierunku raka wpływa aż tak bardzo miejsce zamieszkania. A także ilość posiadanych pieniędzy i pochodzenie. Naprawdę nie powinno. Jest tu ogromna niesprawiedliwość. To naprawdę ważny problem – mówi Dr Ian Walker z Cancer Research UK. I dodaje: – Gdyby wszyscy w kraju mieli takie same warunki, [wielu nowotworów] można by uniknąć. (…) Gdybyśmy nie mieli nierówności w zakresie czynników ryzyka, gdybyśmy nie mieli nierówności w świadomości objawów i objawów, gdybyśmy nie mieli nierówności w dostępie do podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, można byłoby [tych przypadków] uniknąć”. (…) To dość jasny obraz sprawy. Rząd i system opieki zdrowotnej muszą zacząć się tym zajmować.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?