Można by uniknąć 33 000 nadmiarowych zachorowań na raka. Winna jest bieda

Najnowsze badania pokazują, że każdego roku w Wielkiej Brytanii można by uniknąć nawet 33 000 przypadków nowotworów. Ale na przeszkodzie stoi bieda. A zwłaszcza prowadzące do rozwoju nowotworów papierosy i śmieciowe jedzenie.

Bieda w UK zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Analiza przeprowadzona przez Cancer Research UK, której wyniki opublikował dziennik „The Guardian” pokazuje, że każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się aż 33 000 „dodatkowych” przypadków nowotworów. „Dodatkowych”, czyli takich, który dałoby się uniknąć, gdyby ludzie żyli w mniejszym ubóstwie. A także gdyby byli bardziej świadomi zagrożeń związanych z paleniem papierosów i jedzeniem „śmieciowego” jedzenia. Wreszcie gdyby mieli szybszy i łatwiejszy dostęp do opieki zdrowotnej.

Głównym nowotworem, na który zapadają ludzie żyjący w ubóstwie, jest rak płuc. Dzieje się tak dlatego, że po papierosy znacznie częściej sięgają ludzie biedni. Badania jasno pokazują, że w Anglii osoby wykonujące proste prace o dużej powtarzalności albo prace fizyczne są około 2,5 razy bardziej narażone na nałogowe palenie niż osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych i w wolnych zawodach. Na najbiedniejszych obszarach Anglii odnotowuje się blisko dwa razy więcej przypadków raka spowodowanych paleniem niż na obszarach najbogatszych.

Kolejnym powodem rozwijania się nowotworów u osób najbiedniejszych jest nadwaga. Niestety torysi odłożyli w czasie zakaz reklamowania niezdrowej żywności w telewizji i Internecie na październik 2025 r.

Nierówności w poziomie zdrowotności nie powinny mieć miejsca

Eksperci mówią wprost, że w XXI wieku nie powinny istnieć nierówności w poziomie zdrowotności w kraju. – W dzisiejszych czasach nie powinno być tak, że na prawdopodobieństwo i otrzymanie diagnozy w kierunku raka wpływa aż tak bardzo miejsce zamieszkania. A także ilość posiadanych pieniędzy i pochodzenie. Naprawdę nie powinno. Jest tu ogromna niesprawiedliwość. To naprawdę ważny problem – mówi Dr Ian Walker z Cancer Research UK. I dodaje: – Gdyby wszyscy w kraju mieli takie same warunki, [wielu nowotworów] można by uniknąć. (…) Gdybyśmy nie mieli nierówności w zakresie czynników ryzyka, gdybyśmy nie mieli nierówności w świadomości objawów i objawów, gdybyśmy nie mieli nierówności w dostępie do podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, można byłoby [tych przypadków] uniknąć”. (…) To dość jasny obraz sprawy. Rząd i system opieki zdrowotnej muszą zacząć się tym zajmować.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy gatunek węża pojawił się w Wielkiej Brytanii

Na terenie Wielkiej Brytanii pojawił się nowy gatunek węża....

Ogromne zapadlisko w Surrey pochłania ulicę

Przez zapadlisko w Surrey ewakuowano mieszkańców. Dziura w ziemi wciąż się rozszerza i pochłania coraz większą część ulicy.

Jak zwiększyć kwotę wolną od podatku do £13,830

HMRC podpowiada, jak zwiększyć kwotę wolną od podatku, która w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie £12,570 i nie ulegnie zmianie do 2028 roku.

Julia Wandelt teraz twierdzi, że jest siostrą Madeleine McCann

23-letnia Julia Wandelt wydaje się przekonana, że może być spokrewniona z rodziną McCannów. Sugeruje, że jest siostrą zaginionej Madeleine.

Keir Starmer jest gotów do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę

Szef brytyjskiego rządy zaznaczał, iż „nie mówi tego lekko”, gdy deklarował gotowość do zwiększenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie