piątek, 20 września, 2024

Na co narzekają boomersi? Pod niektórymi opiniami podpiszesz się obiema rękami

Na co narzekają boomersi – ludzie urodzeni w trakcie powojennego boomu? Co ich najbardziej denerwuje w Millenialsach i przedstawicielach generacji Z? Niektóre opinie wydadzą Ci się bliższe, niż myślisz.

Boomersi – pokolenie, które żyje innymi wartościami

Jak w ogóle można zdefiniować boomersów? Otóż boomersi to nic innego jak ludzie urodzeni w trakcie powojennego boomu, czyli po 1946 roku. Dla tego pokolenia najważniejsza zawsze była praca. To ona stanowiła sens ich życia i wyznacznik codziennych obowiązków. – Tak naprawdę to oni odbudowali naszą Polskę. (…) Często są to osoby nadal aktywne zawodowo – wyjaśnia na łamach Polskiego Radia psycholog biznesu Sylwia Petryna.

Boomersi, choć dosyć sprawnie poruszają się w nowych czasach, w tym w środowisku nowych technologii, często nie są w stanie zrozumieć zachowań prezentowanych przez nowe pokolenia. I to nie tylko przez przedstawicieli pokolenia Z – ludzi urodzonych po 1995 roku, uzależnionych od smartfonów, internetu i bardzo roszczeniowych, ale też nawet tzw. Millenialsów. Czyli ludzi urodzonych w latach 80-tych i na początku lat 90-tych, którzy wyraźnie odbiegają od boomersów sposobem myślenia, ale też żywią sentyment do Polski z czasów transformacji.

Co Boomersom przeszkadza w młodszych pokoleniach?

Wyznający inne wartości i wychowani w innych czasach Boomersi niejednokrotne nie są w stanie zaakceptować pewnych zachowań prezentowanych przez Millenialsów i przedstawicieli pokolenia Z. Oto kilka przykładów takich zachowań:

  • Zabieranie psów gdzie tylko można – do restauracji, kawiarni, pociągu, jednym słowem „wszędzie”;
  • Notoryczne spóźnianie się;
  • Nadmierne korzystanie ze smartfonów i tabletów;
  • Obsesja na punkcie korzystania z platform streamingowych;
  • Uzależnienie od Tik Toka i „fejmu” w internecie;
  • Oglądanie treści internetowych w środkach transportu publicznego bez słuchawek;
  • Oczekiwanie, że za wszystko należy się napiwek;
  • Nadawanie wszystkiemu przydomków i alternatywnych nazw.

Wielu boomersów sprawnie posługuje się nowoczesnymi technologiami, ale też coraz ciężej przychodzi im się pogodzić ze zmieniającymi się trendami. Chodzi na przykład o zastępowanie papierowych menu kodami QR. Albo o zmuszanie ich do opłacania postoju za pomocą aplikacji, a nie w parkomatach. Poza tym pokolenie baby boom narzeka na zbyt głośną muzykę w sklepach, oczekiwanie od nich politycznej poprawności (lub ryzykowanie przypięcia łatki gbura czy homofoba), ograniczanie telefonicznego kontaktu tak w relacjach biznesowych, jak i towarzyskich czy też na przymus korzystania z kas samoobsługowych w sklepach.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?