Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Główni inwestorzy w Wielkiej Brytanii przyłączyli się do nacisków na gigantów handlu detalicznego, aby zaplanowali podwyżki dla pracowników. I płacili co najmniej stawkę Real Living Wage, czyli wystarczającą na przeżycie.

AXA i Scottish Widows wspierają kampanię ShareAction dotyczącą sieci takich jak Next, czy Marks & Spencer, aby zaplanowały podwyżki dla pracowników. Co najmniej 12,60 funta za godzinę, czyli stawkę Real Living Wage (poza Londynem, a 13,85 funta w stolicy).

Podwyżki dla pracowników sieci handlowych

W ramach kampanii ShareAction duzi inwestorzy w UK naciskają na gigantów handlu detalicznego, aby podnieśli płace tysiącom swoich pracowników.

Ponad 100 osób i ośmiu inwestorów instytucjonalnych zarządzających aktywami o wartości 1 bln funtów, popiera kampanię. Ma ona na celu zachęcenie firm do płacenia co najmniej stawek Real Living Wage. Płaca ta powinna zapewnić pracownikom pokrycie niezbędnych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

Kampania powstała po tym, jak pojawiły się dowody na to, że prawie jedna czwarta pracowników handlu detalicznego na Wyspach (czyli 818 000 osób) nie dostaje stawki minimalnej ustalonej przez Living Wage Foundation.

Wielu pracowników supermarketów nadal jest źle opłacanych
Wielu pracowników supermarketów nadal jest źle opłacanych / fot. Getty Images

Czym jest Real Living Wage?

Real Living Wage, czyli płacę wystarczającą na przeżycie, dobrowolnie płaci ponad 15 000 firm w Wielkiej Brytanii. Wynosi ona 13,85 funta za godzinę w Londynie i 12,60 funta w pozostałych rejonach kraju. Natomiast ustawowa płaca minimalna (Minimum Wage) ma wzrosnąć o 6,7 proc. do 12,21 funta od kwietnia.

Catherine Howarth, dyrektor naczelna ShareAction, powiedziała:

– Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii nie są w stanie zapewnić swoim pracownikom realnej płacy minimalnej, przez co setki tysięcy osób w tym sektorze ma problemy z wiązaniem końca z końcem.

– Firmy, których pracownicy zarabiają mniej niż wynosi Real Living Wage, ostatecznie szkodzą wzrostowi brytyjskiej gospodarki. A ich modele biznesowe wywierają presję na pracowników, ich rodziny i państwo, zwiększając koszty opieki zdrowotnej i socjalnej – dodała.

Siedmiu inwestorów instytucjonalnych, w tym Axa Investment Managers, Scottish Widows, Trust for London, Greater Manchester Pension Fund i Cardano Group, wspólnie złoży uchwałę w tej sprawie na corocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Next, które odbędzie się 15 maja.

Podobne uchwały są przedstawiane na corocznych spotkaniach JD Sports i M&S – oba odbędą się w lipcu. M&S poinformowało, że już teraz płaci swoim pracownikom co najmniej Real Living Wage. Niezależnie od wieku, a także zapewnia im świadczenia, w tym zniżki pracownicze i konkurencyjną emeryturę.

Teksty tygodnia

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie