Najbardziej nieszczęśliwe miasto w UK stanie się częścią Londynu?

Najbardziej nieszczęśliwe miasto w UK może stać się częścią brytyjskiej stolicy. Lokalne władze Slough rozważają możliwość „połączenia się” z Londynem. Ruch ten wpisywałby się w szerszą politykę rządu Partii Pracy. Jakie są realne szanse na „wchłonięcie” Slough przez brytyjską stolicę?

Podczas posiedzenia Slough Borough Council w dniu 17 lutego 2025 r. omówiono temat potencjalnego połączenia z Londynem. Przedstawiciele lokalnych miejskich władz rozważali propozycje zawarte w rządowym dokumencie Devolution White Paper, który opublikowano w grudniu zeszłego roku.

- Advertisement -

Zgodnie z proponowaną przez władze ideę decentralizacji uprawnień, władze miasta Slough mogą „połączyć się” z władzami zachodniego Londynu lub stać się częścią Greater London Authority.

Czy Slough stanie się częścią Londynu?

Strategia zawarta w wytycznych rządu w Londynie zakłada reorganizację samorządów lokalnych w większe organy unitarne. W ten sposób większa część uprawnień zostanie przyznana lokalnym, ale większym jednostkom. Stanie się to kosztem „osłabienia” ośrodka władzy centralnej w Westminsterze.

Jak czytamy na łamach „The Evening Standard”, rząd zwrócił się do władz lokalnych z prośbą o przygotowanie odpowiednich propozycji w tym zakresie. Przedstawiciele ze Slough w swoim raporcie stwierdzili, że fuzja z gminami zachodniego Londynu stanowi dla Slough realną opcję. Rozważane jest również „wchłonięcie” przez Greater London Authority. To jeszcze nie wszystko. Wśród innych opcji wymienia się połączenie się z sąsiednimi gminami, takimi jak Berkshire, Oxfordshire i Swindon. Przedstawiciele councilu w Slough rozważali również poszerzenie swoich granic.

Dodajmy, że prace Slough Borough Council w tym zakresie znajdują się na bardzo wczesnym etapie. Przedstawiciele lokalnych władze nawet nie zaczęli rozważać zalet poszczególnych opcji, ani wyzwań, które staną przed miastem w wyniku takich działań.

Jakie są realne szanse na „wchłonięcie” Slough przez brytyjską stolicę?
Najbardziej nieszczęśliwe miasto w UK stanie się częścią Londynu? (fot: Gabriel Georgescu z Pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Lokalne władze rozważają różne opcje

„W ciągu najbliższych kilku miesięcy przedstawiciele rady miejskiej Slough planują rozmawiać z jak największą liczbą potencjalnych partnerów. Zarówno w samorządzie lokalnym jak i poza nim. Chcemy podzielić się naszymi aspiracjami i planami. Omówić zgodność wszelkich potencjalnych nowych ustaleń z potrzebami naszych mieszkańców” – czytamy w oficjalnym komunikacie w tej sprawie, jak cytujemy za „My London News”.

Projekt ustawy English Devolution Bill ma ukazać się latem przyszłego roku. Natomiast wybory burmistrzów odbędą się w kwietniu 2026 roku. Slough Borough Council zgodziło się na spotkaniu na pozytywną współpracę z partnerami w celu opracowania propozycji dotyczących decentralizacji i lokalnej reorganizacji.

Najbardziej zróżnicowane etnicznie miasto w UK

Slough jest angielskim miastem zlokalizowanym w hrabstwie ceremonialnym Berkshire. Leży w dolinie Tamizy, na zachód od centrum Londynu. Populacja Slough należy do najbardziej zróżnicowanych etnicznie w Wielkiej Brytanii. Miasto już od lat 20. XXI wieku przyciągało imigrantów.

Według danych z Cenzusu z 2021 roku oficjalnie mieszkało tu prawie 9 tysięcy osób urodzonych w Polsce. W 2024 roku miasto zostało uznane za najgorsze miejsce do życia przez portal Rightmove.

Teksty tygodnia

Przestępczość w Glasgow. Tsunami ataków na ulicy, wojna gangów i skazanie pedofilów

Statystyki potwierdzają tylko to, co dostrzegają i przeżywają ludzie na ulicach miasta. Glasgow jest stolicą przestępczości. Działalność gangów, narkotyki, ataki z użyciem noża to smutna codzienność.

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie