New Look opuszcza Irlandię. Wszystkich pracowników czeka zwolnienie

Sieć sklepów odzieżowych zawiesza swoją działalność na terenie Irlandii. Decyzję podjęto wskutek utrzymujących się strat i trudnych warunków rynkowych.

New Look rozpoczął działalność w Irlandii w 2003 roku, otwierając swoje pierwsze sklepy na terenie kraju. Przez 22 lata obecności na irlandzkim rynku, sieć rozwinęła się do 26 sklepów, zatrudniając 347 pracowników.

New Look zamyka wszystkie sklepy w Irlandii

Dziś firma ogłosiła decyzję o zakończeniu działalności w Irlandii. Wszystkie sklepy zostaną zamknięte, a pracownicy objęci procesem zwolnień.

Spółka New Look Retailers Ireland Ltd wystąpiła wyznaczenie tymczasowych likwidatorów. Zostali nimi Shane McCarthy i Cormac O’Connor z KPMG Ireland.

Pracownicy New Look zostali powiadomieni natychmiast po tej nominacji, a dalsze zaangażowanie pracowników planowane jest w najbliższych dniach.

Kłopoty finansowe New Look

Zadłużenie spółki w Irlandii urosło do tego stopnia, że spółka macierzysta z siedzibą w Wielkiej Brytanii wycofywała wsparcie finansowe. Irlandzki New Look przynosił straty w każdym z ostatnich czterech lat. Wobec braku alternatywnego wsparcia finansowego, firma jest niewypłacalna.

New Look będzie próbował przez kilka następnych tygodni, wyprzedać zapasy o wartości około 2,4 miliona euro na rzecz wierzycieli.

Irlandzki New Look przynosił straty w każdym z ostatnich czterech lat
Irlandzki New Look przynosił straty w każdym z ostatnich czterech lat / fot. Getty Images

Zwolnienia grupowe

New Look zatrudnia łącznie 347 pracowników w swojej sieci 26 sklepów w Republice Irlandii. Większość z nich to małe i średnie sklepy, zatrudniające średnio 12-13 pracowników na sklep.

W najbliższych dniach rozpocznie się 30-dniowy proces konsultacji z pracownikami. Spółka przewiduje zwolnienia grupowe.

Co dla pracowników oznaczają zwolnienia grupowe?

W Irlandii zwolnienia grupowe oraz zwolnienia indywidualne różnią się zarówno pod względem procedur, jak i praw przysługujących pracownikom.

Zwolnienie grupowe ma miejsce, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników planuje zwolnić określoną liczbę osób w ciągu 30 dni z przyczyn niezależnych od pracowników. Kryteria te obejmują:
– 10 pracowników – jeśli firma zatrudnia mniej niż 100 osób
– 10% pracowników – jeśli firma zatrudnia od 100 do 299 osób
– 30 pracowników – jeśli firma zatrudnia 300 lub więcej osób

Obowiązki pracodawcy przy zwolnieniu grupowym

Konsultacje z przedstawicielami pracowników:

Pracodawca musi rozpocząć konsultacje z przedstawicielami pracowników odpowiednio wcześnie, aby omówić przyczyny zwolnień, liczbę osób objętych redukcją oraz możliwości uniknięcia lub ograniczenia skali zwolnień.

Pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pisemnej informacji przedstawicielom pracowników oraz właściwemu urzędowi o:
– przyczynach planowanych zwolnień
– liczbie i kategorii pracowników przewidzianych do zwolnienia
– okresie, w którym nastąpią zwolnienia
– kryteriach doboru pracowników do zwolnienia

Prawa pracowników:

Odprawa: Pracownicy mają prawo do odprawy zgodnie z irlandzkim prawem pracy.
Wsparcie w poszukiwaniu nowego zatrudnienia: Często oferowane są programy wsparcia, takie jak doradztwo zawodowe czy szkolenia.

Przeczytaj także

Ceny mieszkań w Irlandii rosną znacznie szybciej niż płace

Irlandia uchodzi za jedno z najdroższych miejsc do życia...

Nowe świadczenie dla bezrobotnych

Od 1 kwietnia każda osoba bezrobotna może dostać nowe świadczenie. Warunkiem jest odpowiednia wysokość składek płaconych w okresie pracy. Czy nowe świadczenie dla bezrobotnych to realna pomoc

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Szef Ryanaira musiał zapłacić w restauracji za… miejsce na nogi

Irlandzka restauracja obciążyła szefa Ryanaira dodatkową opłatą do rachunku za „priorytetowe miejsce” oraz "dodatkowe miejsce na nogi".

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport