Niemcy: obniżka cen prądu. Rząd ustalił datę

Nowy rząd federalny chce jak najszybciej obniżyć ceny prądu. Do 11 lipca 2025 władza ma przedstawić program, który będzie zawierać między innymi obniżenie cen prądu dla wszystkich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Zmianie mają ulec podatki od energii elektrycznej, które spadną do minimalnego poziomu dozwolonego w Unii, oraz zmniejszyć się opłaty za przesył energii.

Informację o planowanych zmianach przekazała w zeszłym tygodniu Gitta Connemann, parlamentarna sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki. Jak wyliczył Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW) w Kolonii, plan rządu znacząco odciążyłby wielu obywateli.

- Advertisement -

Ceny prądu w Niemczech

Minimalny poziom podatku od prądu w Unii Europejskiej wynosi 0,05 centa za kilowatogodzinę. Obecnie w Niemczech trzeba zapłacić 2,05/kWh podatku od prądu. Dodatkowo jeszcze 2,5 centa/kWh w różnych innych opłatach. Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW) wyliczył, że dzięki zniesieniu opłat i obniżeniu podatku cena dla klienta końcowego zmniejszyłby się o ponad 5 centów/kWh.

– Dla czteroosobowego gospodarstwa domowego w domu jednorodzinnym, zużywającego rocznie 4000 kWh, oznacza to roczną oszczędność niemal 220 euro – podaje IW.

Porównywarka cen Verivox już w marcu przeprowadziła swoją analizę potencjalnej ulgi. Nie uwzględniono w niej jednak dopłat. Z raportu dowiadujemy się, że obniżenie podatku od prądu w planowanym zakresie przyniosłoby rodzinie z rocznym zużyciem na poziomie 4000 kWh oszczędność rzędu 93 euro brutto.

Obniżka cen prądu w Niemczech
Obniżka cen prądu w Niemczech (fot: Pxhere/CCO domena publiczna)

Zmiany, które proponuje rząd byłyby pomocne również dla firm. IW informuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogłyby płacić nawet 4,6 centa/kWh mniej. Z kolei wielkie koncerny przemysłowe mogłyby oszczędzić około 4,2 procent.

Rząd chce też wprowadzić specjalne taryfy dla przemysłu energochłonnego oraz obniżyć opłaty za korzystanie z sieci przesyłowych.

Planowane zmiany to ogromny cios dla budżetu

Według umowy koalicyjnej opłaty za przesył mają być zmniejszone o połowę. Obniżka cen prądu byłaby więc jeszcze większa dla konsumentów. Niestety, jest to ogromny koszt dla państwa. IW szacuje, że cały program kosztowałby rocznie 21,6 miliarda euro. Eksperci ostrzegają przed traktowaniem planowanych zmian jako rozwiązania długoterminowego.

– Wszystkie wymienione środki to tymczasowe plastry na głębszy problem – koszty są jedynie przesuwane z konsumentów na budżet państwa – twierdzą.

Aby obniżyć ceny energii w dłuższej perspektywie konieczna jest modernizacja i rozbudowa sieci energetycznej.

Przeczytaj także

Niemiecki rząd wprowadzi znaczne obniżki zasiłków, także dla bezrobotnych

Rząd CDU/CSU-SPD w Niemczech zapowiedział obniżki zasiłków. Przede wszystkim zmniejszy finansowanie Bürgergeld, czyli tzw. zasiłku dla obywatela.

Szok na lotnisku w Niemczech: 1500 pająków w pudełkach po herbatnikach!

Celnicy z lotniska Kolonia/Bonn mówią o jednym z najbardziej zaskakujących znalezisk w historii. Zaalarmował ich niecodzienny "zapach". Odkrycie zawartości przesyłki z Wietnamu wprawiło ich w osłupienie.

Porwanie w Niemczech, Syryjczyk, Palestyńczyk, Libańczyk i brawurowa akcja polskiej jednostki specjalnej

W Stuttgarcie doszło do brutalnego porwania. 6 lipca prosto z ulicy dwóch sprawców wprost z ulicy porwało Syryjczyka. Wkrótce do rodziny nadeszło żądanie okupu. Porwanego z rąk oprawców odbiła polska policja.

Uważaj na ważny list! Zmiana zasad opłat abonamentowych

Każdy, kto mieszka w Niemczech, zna obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. To miesięczna opłata w wysokości 18,36 euro, która finansuje m.in. programy ARD, ZDF i Deutschlandradio.

Oto, gdzie pracuje się najzdrowiej w Europie

Irlandia, Belgia i Niemcy należą do najlepszych miejsc pracy, jeśli za kryterium przyjmiemy równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport