Niemcy są obecnie jednym najbardziej postępowych krajów, jeśli chodzi o politykę dotyczącą konopi indyjskich w Europie. Kraj zezwala dorosłym na uprawę, posiadanie i konsumpcję konopi indyjskich do celów rekreacyjnych. Teraz Niemcy chcą przetestować punkty sprzedaży marihuany w dwóch miastach.
Legalna sprzedaż konopi indyjskich w sklepach
Frankfurt i Hanower planują wdrożenie modelowych projektów pilotażowych dotyczących legalnej sprzedaży marihuany w licencjonowanych punktach sprzedaży. Podobne projekty działają już w Holandii i Szwajcarii, a także w Kanadzie, oraz niektórych stanach w USA.
Zarówno Frankfurt nad Menem, jak i Hanower, dwa z bardziej zaludnionych miast w Niemczech, planują rozpoczęcie projektów na początku 2025 roku.
Celem tych projektów jest ocena wpływu legalnej dystrybucji na zdrowie publiczne, bezpieczeństwo oraz rynek narkotykowy. Wyniki tych pilotaży mają dostarczyć danych niezbędnych do ewentualnego rozszerzenia legalnej sprzedaży marihuany na cały kraj w przyszłości.
Kto będzie mógł zakupić legalnie marihuanę w Niemczech?
W przeciwieństwie do podobnych programów działających w Holandii, niemieckie punkty sprzedaży nie obsłużą wszystkich kupujących. Będzie wymagane zarejestrowania się w lokalnym projekcie pilotażowym, a uczestnicy będą zobowiązani do przekazywania informacji zwrotnych organom regulacyjnym do celów bieżących badań. Uczestnicy projektu pilotażowego w Niemczech nadal będą mogli dołączyć do stowarzyszenia upraw i uprawiać własną marihuanę, jeśli się na to zdecydują.
Czy marihuana jest obecnie legalna w Niemczech?
W Niemczech proces legalizacji konopi indyjskich przeszedł znaczące zmiany w 2024 roku. Od 1 kwietnia 2024 r. osoby pełnoletnie mogą legalnie posiadać do 25 gramów marihuany na własny użytek oraz uprawiać konopie indyjskie w domu. Dodatkowo, od 1 lipca 2024 r. możliwe jest zakładanie tzw. „klubów konopnych” – stowarzyszeń non-profit, które umożliwiają wspólną uprawę i dystrybucję marihuany wśród członków.
Ustawodawcy w Niemczech początkowo dążyli do wprowadzenia bardziej kompleksowego systemu handlu, podobnego do tego, który obowiązuje w Kanadzie. Jednak umowy Unii Europejskiej zabraniają takich modeli handlu. Niemieccy ustawodawcy zdecydowali się wdrożyć wielopłaszczyznowe podejście polegające na zezwoleniu na uprawę domową, stowarzyszenia upraw i testy pilotażowe.
Posiadanie konopi jest również legalne na Malcie, w Luksemburgu i RPA, chociaż sprzedaż pozostaje zabroniona w tych jurysdykcjach.
W Niemczech ogólne ramy prawne dotyczące legalizacji konopi są ustalane na poziomie federalnym, to poszczególne landy i miasta, takie jak Frankfurt i Hanower, mają możliwość realizacji własnych inicjatyw w ramach pilotażowych projektów. Decyzje dotyczące konkretnych działań w 2025 roku będą zależały od wyników wcześniejszych projektów oraz dalszych ustaleń na poziomie lokalnym i federalnym.