Nowy podatek lokalny ma zastąpić TV licence – w Izbie Lordów rozważane są „różne możliwości”

Trwają prace nad ustawą, która zniesienie obowiązek płacenia TV licence. Brytyjski abonament telewizyjny ma zostać zastąpiony przez "dodatek" do podatku lokalnego lub całkiem nowy podatek komunalny.

W brytyjskich Izbie Lordów trwają prace międzypartyjnej komisji pod przewodnictwem Tiny Stowell, których celem jest opracowanie nowego modelu finansowania brytyjskich mediów publicznych. Zgodnie z propozycją wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na to czy oglądają BBC czy nie, czy mają telewizor czy nie, dokładałyby się do budżetu brytyjskiego publicznego nadawcy poprzez składkę w ramach "local authority bill". "Widzimy w tym całkiem sporo potencjalnych korzyści" – komentowała posłanka Stowell, cytowana przez "Guardiana". Jednocześnie dodała, że komisja nie poparła ostatecznie modelu finansowania opartego na podatku lokalnym, ale stwierdziła, że ​​działa on dobrze w Niemczech. "Postrzegamy to jako realną propozycję, którą należy traktować bardzo poważnie" – zaznaczała.

- Advertisement -

Co zastąpi obowiązek płacenie TV licence?

Komitet Lady Stowell doszedł do wniosku, że komercyjne zamienniki opłaty licencyjnej, takie jak przejście na płatną subskrypcję w stylu Netflixa lub model oparty na wpływach z reklam, nie wygenerują wystarczającej ilości środków, aby sfinansować BBC w czymkolwiek przypominającym jej obecną formę. W takiej sytuacji niszowe usługi użyteczności publicznej prawdopodobnie zostałyby zamknięte, a zbudowanie "paywalla" wokół usług realizowanych przez BBC byłoby technicznie bardzo trudne.

Przypomnijmy, w styczniu 2022 roku pojawiły się informacje, że brytyjski rząd chce odejść od modelu finansowania mediów publicznych opartego na abonamencie. Już wkrótce, czekają nas duże zmiany związane z TV licence. Ogłoszenie stawek brytyjskiego abonamentu telewizyjnego na kolejne dwa lata "będzie ostatnim". Od 2027 roku zostanie wprowadzony nowy model finansowania telewizji publicznej. Minister kultury Nadine Dorries potwierdziła, iż brytyjski rząd w kwietniu 2022 roku po raz ostatni ogłosił wysokość opłat w ramach TV licence. 

W Izbie Lordów trwają prace nad nowym modelem finansowania

"To ogłoszenie o opłacie licencyjnej będzie ostatnim. Skończyły się czasy, kiedy starszym osobom groziły wyroki więzienia i komornicy pukający do drzwi. Czas teraz na dyskusję i debatę nad nowymi sposobami finansowania, wspierania i sprzedaży wspaniałych brytyjskich treści" – komentowała członkini ówczesnego gabinetu Borisa Johnsona w mediach społecznościowych. 

Brytyjski odpowiednik abonamentu radiowo-telewizyjnego ma zostać utrzymany na tym samym poziomie przez dwa najbliższe lata. Stawka TV licence ma zostać "zamrożona" do 2024 roku i wynieść 159 funtów w skali roku. Następnie, na kolejne trzy lata ma nieznacznie wzrosnąć, a później w obecnej formie ma zostać zniesiona i zastąpiona inną formą finansowania publicznego nadawcy.

Teksty tygodnia

Nowy sposób Home Office na walkę z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów

Home Office zawarło porozumienie z czołowymi firmami dostarczającymi jedzenie, aby walczyć z nielegalnym zatrudnianiem imigrantów. Eksperci są jednak sceptyczni. .

Uwaga! W sierpniu zmiany w świadczeniach

Osoby pobierające świadczenia takie jak Universal Credit, emerytury czy inne zasiłki w Wielkiej Brytanii powinny przygotować się na zmiany w terminach wypłat w sierpniu

Pożar domu – stracili wszystko. Po tragedii dostali rachunek od miasta na 40 tys. funtów

Zrozpaczona rodzina, która straciła oboje rodziców na skutek choroby nowotworowej i której dom spłonął, twierdzi, że rada miasta obciążyła ją rachunkiem na 40 tysięcy funtów.

Licencja TV. Miliony ludzi może dostać ją za darmo w kilka minut

Licencja telewizyjna jest wymagana, jeśli oglądasz lub nagrywasz programy na telewizorze, komputerze bądź innym urządzeniu. Jej koszt to obecnie 174,50 funta rocznie, a w przypadku telewizora czarno-białego – 58,50 funta. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób w Wielkiej Brytanii może uzyskać ją za darmo – i to w zaledwie kilka minut.

Podwyżka czynszów w UK. O ile wzrosły koszty wynajmu?

W ciągu trzech lat podwyżka czynszów w UK wyniosła 21 proc. Popyt ze strony najemców nadal jest wysoki, jednak pojawiły się pewne oznaki spowolnienia wzrostu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie