czwartek, 19 września, 2024

Nowy rząd będzie musiał podejmować „niepopularne” decyzje, zapowiada premier

W wywiadzie udzielonym dla BBC premier Keir Starmer zadeklarował, iż jego rządu „będzie musiał być niepopularny” i decydować się na trudne rozstrzygnięcia. W rozmowie z Laurą Kuenssberg zaznaczał, że konieczne jest podejmowanie „trudnych decyzji teraz”, mimo że ich efekty mogą nie zostać dobrze przyjęte przez opinię publiczną na Wyspach.

Rozmawiając w niedzielę, 8 września 2024 z szefową działu politycznego BBC, w ramach pierwszego, tak obszernego wywiadu telewizyjnego, Keir Starmer deklarował, iż jedynym sposobem na wprowadzenie znaczących zmian w kraju jest podjęcie „trudnych decyzji teraz”, mimo tego „że okażą się one niepopularne”.

Keir Starmer w wywiadzie z Laurą Kuenssberg bronił swojej decyzji dotyczącej zmian w ramach Winter Fuel Payment. Zaznaczał, że poprzednie gabinety konserwatystów „uciekały od trudnych decyzji”, a Partia Pracy będzie mogła dotrzymać swoich obietnic tylko wtedy, gdy będzie miała odwagę podejmować właśnie takie niełatwe decyzje.

Dodajmy, że szef rządu stoi w obliczu potencjalnego buntu laburzystowskich posłów, którzy nie godzą się na odebranie pomocy dla większości emerytów.

Keir Starmer zapowiada „niepopularne decyzje”

Keir Starmer powiedział, że decyzja w tym zakresie była konieczna ze względu na stan finansów kraju. Oskarżył przy tym poprzednie rządy o unikanie konfrontacji z takimi problemami i pozostawienie budżetu w opłakanym stanie. – Ponieważ torysi uciekli od trudnych decyzji, nie mamy zmian, które są potrzebne w naszym kraju – mówił lider Labour. Dodawał, że jest „absolutnie przekonany, że dokonamy tej zmiany, jestem absolutnie zdeterminowany, że to zrobimy, jeśli zrobimy trudne rzeczy teraz. Wiem, że są niepopularne, wiem, że są trudne”.

Z kolei na łamach „Guardiana” pojawiają się już pierwsze głosy rozczarowania polityką nowego rządu Partii Pracy. Ci, którzy spodziewali się zdecydowanego zwrotu na lewo, narzekają na pierwsze decyzje podjęte na Downing Street 10.

Cześć wyborców Labour jest rozczarowana polityką nowego rządu

– Wierzyłem, że Starmer i Reeves są zbyt mądrzy, by powtarzać politykę austerity. Okazuje się, że się myliłem – pisze David Blanchflower, profesor ekonomii w Dartmouth College i był członek Komitetu Polityki Monetarnej Banku Anglii od 2006 do 2009.

Laburzyści, idąc w ślady torysów, będą ciąć wydatki i oszczędzać na inwestycjach. Zabraknie im ambicji wprowadzania znaczących, acz kosztownych zmian w polityce zdrowotnej, mieszkaniowej, energetycznej i transportowej, jak konstatuje Blanchflower.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...