Od dzisiaj koniec z plastikowymi sztućcami, tackami i kubkami

Od niedzieli koniec z plastikowymi sztućcami, talerzykami, tackami czy styropianowymi kubkami do kawy. W całej Anglii wchodzi w życie zakaz sprzedaży niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych.

Sklepy, restauracje na wynos i sprzedawcy żywności nie będą już mogły używać plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Czyli m.in. plastikowych sztućców, tacek, misek i patyczków do balonów. Zakazem obejmuje także niektóre rodzaje kubków i pojemników styropianowych.

- Advertisement -

Koniec z plastikowymi sztućcami

Rząd twierdzi, że to posunięcie „rozwiąże plagę śmieci i ochroni środowisko przed zanieczyszczeniami związanymi z tworzywami sztucznymi”. Władze ostrzegają jednak, że niektóre firmy nie są gotowe na zmiany.

Dane rządowe sugerują, że co roku w Anglii zużywa się około 1,1 miliarda talerzy jednorazowego użytku i ponad cztery miliardy plastikowych sztućców. Zdecydowanej większości tych produktów nie można poddać recyklingowi, a ich biodegradacja na składowiskach śmieci może zająć setki lat.

Wyjątki od zasady

Od niedzieli obowiązywać będą wprawdzie ograniczenia w dostawie jednorazowych plastikowych talerzy, misek i tac, ale wyjątki będą obowiązywać w przypadku dań na wynos i innych firm sprzedających żywność paczkowaną.

Nowe przepisy, które po raz pierwszy ogłoszono w styczniu, wpisują się w szerszy cel. A jest nim wyeliminowanie możliwych do uniknięcia odpadów z tworzyw sztucznych do 2042 roku.

Minister środowiska, Rebecca Pow powiedziała, że ​​rząd wdrożył już „wiodące na świecie” zakazy dotyczące słomek, mieszadełek i patyczków do uszu. A także wprowadził opłaty za torby plastikowe i podatek branżowy od importu dużych opakowań z tworzyw sztucznych.

Według niej najnowszy zakaz „ochroni środowisko i pomoże w ograniczeniu śmieci, powstrzymując zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi brudzącymi nasze ulice i zagrażającymi naszej dzikiej przyrodzie”.

Przepisy w różnych częściach UK

Przepisy różnią się w różnych częściach Wielkiej Brytanii, ale Walia i Szkocja stosują politykę podobną do tej, która weszła właśnie w życie w Anglii. Zakaz wprowadzony Anglii będzie egzekwowany przez lokalnych urzędników ds. standardów handlowych. Jednak organ reprezentujący samorządy ostrzegł, że niektóre firmy i klienci nie są świadomi tej zmiany.

Darren Rodwell, rzecznik LGA ds. środowiska, powiedział:

– To cenna polityka mająca na celu ograniczenie ilości odpadów, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Niektórzy działacze na rzecz ochrony środowiska krytykowali rząd za niewprowadzenie szerszych ograniczeń na produkty z tworzyw sztucznych. Anna Diski, działaczka Greenpeace UK w kwestii tworzyw sztucznych, powiedziała BBC:

– Ustawodawstwo ustanawiające symboliczne zakazy dotyczące kilku jednorazowych przedmiotów plastikowych co kilka lat… jest całkowicie nieadekwatne do skali problemu. Zamiast tego fragmentarycznego podejścia rząd musi zająć się problemem u źródła i wdrożyć poważną strategię mającą na celu ograniczenie produkcji plastiku.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Klasyczne imię dla dziecka powraca i debiutuje wśród 100 najpopularniejszych

Wypadek szkolnego autobusu z dziećmi na autostradzie M53

Kary dla rodziców za nieobecność dzieci w szkole tylko w ostateczności

Teksty tygodnia

Rzadka choroba u psów w Wielkiej Brytanii. Ludzie mogą się nią zarazić

Bruceloza to rzadka choroba bakteryjna. Ostatnio coraz częściej ta, dotąd rzadka choroba jest diagnozowana u psów w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niebezpieczna również dla ludzi i istnieje ryzyko zakażenia.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie