Od dzisiaj koniec z plastikowymi sztućcami, tackami i kubkami

Od niedzieli koniec z plastikowymi sztućcami, talerzykami, tackami czy styropianowymi kubkami do kawy. W całej Anglii wchodzi w życie zakaz sprzedaży niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych.

Sklepy, restauracje na wynos i sprzedawcy żywności nie będą już mogły używać plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Czyli m.in. plastikowych sztućców, tacek, misek i patyczków do balonów. Zakazem obejmuje także niektóre rodzaje kubków i pojemników styropianowych.

- Advertisement -

Koniec z plastikowymi sztućcami

Rząd twierdzi, że to posunięcie „rozwiąże plagę śmieci i ochroni środowisko przed zanieczyszczeniami związanymi z tworzywami sztucznymi”. Władze ostrzegają jednak, że niektóre firmy nie są gotowe na zmiany.

Dane rządowe sugerują, że co roku w Anglii zużywa się około 1,1 miliarda talerzy jednorazowego użytku i ponad cztery miliardy plastikowych sztućców. Zdecydowanej większości tych produktów nie można poddać recyklingowi, a ich biodegradacja na składowiskach śmieci może zająć setki lat.

Wyjątki od zasady

Od niedzieli obowiązywać będą wprawdzie ograniczenia w dostawie jednorazowych plastikowych talerzy, misek i tac, ale wyjątki będą obowiązywać w przypadku dań na wynos i innych firm sprzedających żywność paczkowaną.

Nowe przepisy, które po raz pierwszy ogłoszono w styczniu, wpisują się w szerszy cel. A jest nim wyeliminowanie możliwych do uniknięcia odpadów z tworzyw sztucznych do 2042 roku.

Minister środowiska, Rebecca Pow powiedziała, że ​​rząd wdrożył już „wiodące na świecie” zakazy dotyczące słomek, mieszadełek i patyczków do uszu. A także wprowadził opłaty za torby plastikowe i podatek branżowy od importu dużych opakowań z tworzyw sztucznych.

Według niej najnowszy zakaz „ochroni środowisko i pomoże w ograniczeniu śmieci, powstrzymując zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi brudzącymi nasze ulice i zagrażającymi naszej dzikiej przyrodzie”.

Przepisy w różnych częściach UK

Przepisy różnią się w różnych częściach Wielkiej Brytanii, ale Walia i Szkocja stosują politykę podobną do tej, która weszła właśnie w życie w Anglii. Zakaz wprowadzony Anglii będzie egzekwowany przez lokalnych urzędników ds. standardów handlowych. Jednak organ reprezentujący samorządy ostrzegł, że niektóre firmy i klienci nie są świadomi tej zmiany.

Darren Rodwell, rzecznik LGA ds. środowiska, powiedział:

– To cenna polityka mająca na celu ograniczenie ilości odpadów, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Niektórzy działacze na rzecz ochrony środowiska krytykowali rząd za niewprowadzenie szerszych ograniczeń na produkty z tworzyw sztucznych. Anna Diski, działaczka Greenpeace UK w kwestii tworzyw sztucznych, powiedziała BBC:

– Ustawodawstwo ustanawiające symboliczne zakazy dotyczące kilku jednorazowych przedmiotów plastikowych co kilka lat… jest całkowicie nieadekwatne do skali problemu. Zamiast tego fragmentarycznego podejścia rząd musi zająć się problemem u źródła i wdrożyć poważną strategię mającą na celu ograniczenie produkcji plastiku.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Klasyczne imię dla dziecka powraca i debiutuje wśród 100 najpopularniejszych

Wypadek szkolnego autobusu z dziećmi na autostradzie M53

Kary dla rodziców za nieobecność dzieci w szkole tylko w ostateczności

Teksty tygodnia

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od ponad roku

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne i rachunków sprawił, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie