piątek, 20 września, 2024

Od dzisiaj koniec z plastikowymi sztućcami, tackami i kubkami

Od niedzieli koniec z plastikowymi sztućcami, talerzykami, tackami czy styropianowymi kubkami do kawy. W całej Anglii wchodzi w życie zakaz sprzedaży niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych.

Sklepy, restauracje na wynos i sprzedawcy żywności nie będą już mogły używać plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Czyli m.in. plastikowych sztućców, tacek, misek i patyczków do balonów. Zakazem obejmuje także niektóre rodzaje kubków i pojemników styropianowych.

Koniec z plastikowymi sztućcami

Rząd twierdzi, że to posunięcie „rozwiąże plagę śmieci i ochroni środowisko przed zanieczyszczeniami związanymi z tworzywami sztucznymi”. Władze ostrzegają jednak, że niektóre firmy nie są gotowe na zmiany.

Dane rządowe sugerują, że co roku w Anglii zużywa się około 1,1 miliarda talerzy jednorazowego użytku i ponad cztery miliardy plastikowych sztućców. Zdecydowanej większości tych produktów nie można poddać recyklingowi, a ich biodegradacja na składowiskach śmieci może zająć setki lat.

Wyjątki od zasady

Od niedzieli obowiązywać będą wprawdzie ograniczenia w dostawie jednorazowych plastikowych talerzy, misek i tac, ale wyjątki będą obowiązywać w przypadku dań na wynos i innych firm sprzedających żywność paczkowaną.

Nowe przepisy, które po raz pierwszy ogłoszono w styczniu, wpisują się w szerszy cel. A jest nim wyeliminowanie możliwych do uniknięcia odpadów z tworzyw sztucznych do 2042 roku.

Minister środowiska, Rebecca Pow powiedziała, że ​​rząd wdrożył już „wiodące na świecie” zakazy dotyczące słomek, mieszadełek i patyczków do uszu. A także wprowadził opłaty za torby plastikowe i podatek branżowy od importu dużych opakowań z tworzyw sztucznych.

Według niej najnowszy zakaz „ochroni środowisko i pomoże w ograniczeniu śmieci, powstrzymując zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi brudzącymi nasze ulice i zagrażającymi naszej dzikiej przyrodzie”.

Przepisy w różnych częściach UK

Przepisy różnią się w różnych częściach Wielkiej Brytanii, ale Walia i Szkocja stosują politykę podobną do tej, która weszła właśnie w życie w Anglii. Zakaz wprowadzony Anglii będzie egzekwowany przez lokalnych urzędników ds. standardów handlowych. Jednak organ reprezentujący samorządy ostrzegł, że niektóre firmy i klienci nie są świadomi tej zmiany.

Darren Rodwell, rzecznik LGA ds. środowiska, powiedział:

– To cenna polityka mająca na celu ograniczenie ilości odpadów, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Niektórzy działacze na rzecz ochrony środowiska krytykowali rząd za niewprowadzenie szerszych ograniczeń na produkty z tworzyw sztucznych. Anna Diski, działaczka Greenpeace UK w kwestii tworzyw sztucznych, powiedziała BBC:

– Ustawodawstwo ustanawiające symboliczne zakazy dotyczące kilku jednorazowych przedmiotów plastikowych co kilka lat… jest całkowicie nieadekwatne do skali problemu. Zamiast tego fragmentarycznego podejścia rząd musi zająć się problemem u źródła i wdrożyć poważną strategię mającą na celu ograniczenie produkcji plastiku.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Klasyczne imię dla dziecka powraca i debiutuje wśród 100 najpopularniejszych

Wypadek szkolnego autobusu z dziećmi na autostradzie M53

Kary dla rodziców za nieobecność dzieci w szkole tylko w ostateczności

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?