Od przyszłego roku Brytyjczycy zapłacą za wjazd do UE 6 funtów

Już od przyszłego sezonu obywatele Wielkiej Brytanii będą musieli zapłacić 6 funtów za możliwość wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. Europejski system informacji o podróży i zezwoleń na podróż ETIAS zacznie obowiązywać od wiosny.

Brytyjczycy wjadą do kraju UE. Ale będą musieli zapłacić

Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson potwierdziła właśnie, że Europejski system informacji o podróży i zezwoleń na podróż (ang. European Travel Information and Authorisation System, ETIAS) zostanie uruchomiony wiosną przyszłego roku. A to oznacza, że już od przyszłego sezonu wakacyjnego Brytyjczycy pragnący spędzić wakacje w jednym z krajów Unii Europejskiej będą zobowiązani zapłacić za tzw. zniesienie obowiązku wizowego (ang. visa waiver). Koszt takiego zwolnienia to 7 euro, czyli ok. 6 funtów. Możliwość wjazdu na obszar Wspólnoty bez wizy będzie zresztą przysługiwała nie tylko Brytyjczykom, ale też obywatelom 60 innych krajów. Zwolnienie wystawione przez UE będzie podobne do tego obowiązującego w Stanach Zjednoczonych, czyli do wniosku ESTA.

Zwolnienie będzie ważne trzy lata lub do czasu wygaśnięcia ważności paszportu obywatela Zjednoczonego Królestwa. Komisja Europejska informuje, że większość wniosków ETIAS będzie akceptowana niemal od ręki i będzie zatwierdzana „w ciągu kilku minut”. Ale trzeba mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach może to potrwać nawet 30 dni. O zezwolenie warto jest więc wystąpić z wyprzedzeniem, żeby nie zostać zaskoczonym zmianą przepisów.

ETIAS i Entry/Exit System mają zwiększyć bezpieczeństwo w UE

Oprócz Europejskiego systemu informacji o podróży i zezwoleń na podróż ETIAS, Unia Europejska wprowadzi także w listopadzie System wjazdu/wyjazdu – Entry/Exit System. System EES będzie w pełni zautomatyzowany i posłuży do rejestrowania wjazdów i wyjazdów podróżnych z państw trzecich na granicach zewnętrznych Wspólnoty. EES będzie obowiązywał zarówno w przypadku osób potrzebujących wizy krótkoterminowej, żeby wjechać do UE, jak i w przypadku osób z państw trzecich, w tym z Wielkiej Brytanii, zwolnionych z obowiązku wizowego.

Teksty tygodnia

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie