Odkryto masowy grób ze szczątkami 300 dzieci i dorosłych

W angielskim mieście Oldham odkryto nieoznakowany, masowy grób, znajdujący się na cmentarzu Royton Cemetery. Zawiera on szczątki ponad 300 osób, w większości małych dzieci, niemowląt oraz dzieci, które urodziły się martwe. Nieoznakowane miejsce pochówku zostało znalezione… przez przypadek.

Nieoznakowane miejsce pochówku na cmentarzu Royton w Oldham zawiera w sumie szczątki 145 dzieci, które urodziły się martwe, 128 niemowląt i małych dzieci oraz 29 dorosłych, jak podają lokalne władze.

Do tego odkrycia doszło dzięki kobiecie mieszkającej w Royton, która poszukiwała miejsca pochówku swoich braci, którzy zmarli w 1962 roku, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC. Jeden z nich urodził się już martwy, a drugi umarł w pięć godzin po swoich narodzinach. Bracia bliźniacy nie otrzymali szansy na pogrzeb, a ich rodzice nie mogli się z nimi w odpowiedni sposób pożegnać.

Co odkryto na cmentarzu Royton w Oldham?

Działania kobiety, której dane osobowe nie zostały ujawnione, przyczyniły się nie tylko do odkrycia masowego grobu o wymiarach 12 na 12 stóp, w którym znaleziono większość szczątków, ale również do ujawnienia procedur, które obowiązywały, jak się okazało, w całej Anglii.

Rodzice zmarłych dzieci byli okłamywani przez pracowników placówek medycznych. W obliczu tragedii, jakie doświadczyli, odmawiano im indywidualnego pochówki ich dzieci. Mówiono im, że ich córki i synowie będą dzielić groby z „miłymi osobami”, które były chowane tego samego dnia. Tym samym nie tylko odmawiano im należytego pogrzebu, a szczątki ich ukochanych trafiły do zbiorowych grobach.

Nieludzkie szpitalne praktyki były powszechne w całej Anglii

Do tego typu praktyk dopuszczano się nie tylko w Oldham, ale na terenie całego kraju, a latach 80. i 90. minionego wieku, między innymi w Lancashire, Devon, Middlesbrough i Huddersfield. W tych masowych grobach dla niemowląt chowano także dorosłych. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. pochówkami dla ubogich, a więc z osobami, których rodziny ze względu na sytuację finansową nie mogły sobie pozwolić na osobny grób.

W oświadczeniu w tej sprawie wydanym przez Maggie Hurley i Jade Hughes czytamy o „rozdzierającym serce odkryciu” masowego grobu w Royton. Radne złożyły wniosek władz samorządowych w Oldham o „uznanie niesprawiedliwości”, która miała miejsce. „Nie możemy zmienić tego, co się stało, ale możemy zapewnić, że dzieci urodzone we śnie otrzymają imiona, zostaną rozpoznane i nigdy nie zostaną zapomniane” – jak czytamy.

Teksty tygodnia

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie