Ofcom od 2025 zmienia zasady wprowadzania podwyżek opłat za TV, internet i usługi mobilne

Od 17 stycznia 2025 roku firmy zajmujące się zapewnianiem dostępu do szerokopasmowego internetu, telewizji naziemnej czy usług telekomunikacyjnych muszą w sposób jasny informować swoich klientów o wszelkich podwyżkach wysokości abonamentu w ramach trwającej umowy. Dostawcy tych usług muszą również określić dokładnie kiedy nastąpi zmiana miesięcznej opłaty.

Praktyka podwyższania stawek o wysokość inflacji jest w UK rzeczą powszechną, ale jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez brytyjski organ regulacyjny rynku telekomunikacyjnego, klienci nie mają „wystarczającej pewności” co do tego, o ile mogą wzrosnąć ich rachunki.
Dość powiedzieć, że w zeszłym roku miliony gospodarstw domowych dotknęły duże podwyżki rachunków za TV, internet czy telefon, które były znacznie wyższe, niżby to wynikało ze stopy inflacji w UK. Niektóre z nich sięgnęły nawet do 17,3%.

Co zmieni się dzięki Ofcomowi?

W związku z taką sytuacją Ofcom zaproponował, aby podwyżki, do których dochodzi w trakcie trwania umowy, były wyrażane bardzo konkretnie, jak to zostało ujęte, „w funtach i pensach”. Dzięki temu konsumenci byliby lepiej zorientowani i wiedzieli ile tak naprawdę będą płacić. Projekt ten jest owocem przeglądu przeprowadzonego przez organ regulacyjny w lutym 2023.
Od grudnia 2023 brytyjski organ regulacyjny rynku telekomunikacyjnego Ofcom zaczął pracować nad zmianami w zakresie tych praktyk. Po przeprowadzeniu odpowiednich konsultacji, w piątek 19 lipca 2024 roku, zatwierdzono te modyfikacje. Wejdą one w życie 17 stycznia 2025.

Co ustalono w ramach działań Ofcomu?

Ofcom ustalił, że czterech na dziesięciu (11 milionów) klientów usług szerokopasmowych i ponad połowa klientów telefonii komórkowej (36 milionów) korzystała z umów objętych podwyżkami cen związanymi z inflacją. Zgodnie z obecnymi przepisami firmy telekomunikacyjne mogą podnosić ceny w trakcie obowiązywania umowy zgodnie z inflacją plus dodatkowo do 3,9%. Do podejmowania decyzji o podwyżkach cen zwykle wykorzystuje się wskaźnik inflacji cen towarów i usług konsumenckich (CPI) lub wskaźnik cen detalicznych (RPI).
Ponad połowa (55%) osób korzystających internetu i 58% osób korzystających z usług mobilnych nie wie, co mierzą wskaźniki inflacji, takie jak CPI i RPI. Bardzo niewielu abonentów usług szerokopasmowych (16%) i klientów korzystających z usług mobilnych (12%) było świadomych wzrostu cen i potrafiło stwierdzić, że jest on powiązany z inflacją. Ofcom podał, że otrzymał ponad 800 skarg związanych z podwyżkami cen w kontraktach w okresie od stycznia do października tego roku.
Ofcom podał, że otrzymał ponad 800 skarg związanych z podwyżkami cen w kontraktach w okresie od stycznia do października tego roku.

Teksty tygodnia

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Wielka Brytania wydłuża termin dopłaty składek emerytalnych – możesz sporo zyskać!

Przedłużenie terminu dopłaty do składek emerytalnych w UK, to...

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie