Ofcom od 2025 zmienia zasady wprowadzania podwyżek opłat za TV, internet i usługi mobilne

Od 17 stycznia 2025 roku firmy zajmujące się zapewnianiem dostępu do szerokopasmowego internetu, telewizji naziemnej czy usług telekomunikacyjnych muszą w sposób jasny informować swoich klientów o wszelkich podwyżkach wysokości abonamentu w ramach trwającej umowy. Dostawcy tych usług muszą również określić dokładnie kiedy nastąpi zmiana miesięcznej opłaty.

Praktyka podwyższania stawek o wysokość inflacji jest w UK rzeczą powszechną, ale jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez brytyjski organ regulacyjny rynku telekomunikacyjnego, klienci nie mają „wystarczającej pewności” co do tego, o ile mogą wzrosnąć ich rachunki.
Dość powiedzieć, że w zeszłym roku miliony gospodarstw domowych dotknęły duże podwyżki rachunków za TV, internet czy telefon, które były znacznie wyższe, niżby to wynikało ze stopy inflacji w UK. Niektóre z nich sięgnęły nawet do 17,3%.

Co zmieni się dzięki Ofcomowi?

W związku z taką sytuacją Ofcom zaproponował, aby podwyżki, do których dochodzi w trakcie trwania umowy, były wyrażane bardzo konkretnie, jak to zostało ujęte, „w funtach i pensach”. Dzięki temu konsumenci byliby lepiej zorientowani i wiedzieli ile tak naprawdę będą płacić. Projekt ten jest owocem przeglądu przeprowadzonego przez organ regulacyjny w lutym 2023.
Od grudnia 2023 brytyjski organ regulacyjny rynku telekomunikacyjnego Ofcom zaczął pracować nad zmianami w zakresie tych praktyk. Po przeprowadzeniu odpowiednich konsultacji, w piątek 19 lipca 2024 roku, zatwierdzono te modyfikacje. Wejdą one w życie 17 stycznia 2025.

Co ustalono w ramach działań Ofcomu?

Ofcom ustalił, że czterech na dziesięciu (11 milionów) klientów usług szerokopasmowych i ponad połowa klientów telefonii komórkowej (36 milionów) korzystała z umów objętych podwyżkami cen związanymi z inflacją. Zgodnie z obecnymi przepisami firmy telekomunikacyjne mogą podnosić ceny w trakcie obowiązywania umowy zgodnie z inflacją plus dodatkowo do 3,9%. Do podejmowania decyzji o podwyżkach cen zwykle wykorzystuje się wskaźnik inflacji cen towarów i usług konsumenckich (CPI) lub wskaźnik cen detalicznych (RPI).
Ponad połowa (55%) osób korzystających internetu i 58% osób korzystających z usług mobilnych nie wie, co mierzą wskaźniki inflacji, takie jak CPI i RPI. Bardzo niewielu abonentów usług szerokopasmowych (16%) i klientów korzystających z usług mobilnych (12%) było świadomych wzrostu cen i potrafiło stwierdzić, że jest on powiązany z inflacją. Ofcom podał, że otrzymał ponad 800 skarg związanych z podwyżkami cen w kontraktach w okresie od stycznia do października tego roku.
Ofcom podał, że otrzymał ponad 800 skarg związanych z podwyżkami cen w kontraktach w okresie od stycznia do października tego roku.

Teksty tygodnia

Przestępczość w Glasgow. Tsunami ataków na ulicy, wojna gangów i skazanie pedofilów

Statystyki potwierdzają tylko to, co dostrzegają i przeżywają ludzie na ulicach miasta. Glasgow jest stolicą przestępczości. Działalność gangów, narkotyki, ataki z użyciem noża to smutna codzienność.

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie