Opieka nad dziećmi w UK wśród najdroższych na świecie

Wielka Brytania znalazła się wśród pięciu najdroższych krajów pod względem opieki nad dziećmi. Niebawem opłaty za przedszkole na Wyspach mają ponownie wzrosnąć.

Koszty opieki nad dziećmi w Wielkiej Brytanii stanowią już 19 proc. przeciętnego dochodu. Niestety kwietniowy wzrost składek na ubezpieczenie społeczne jeszcze bardziej podniesie opłaty za przedszkole.

- Advertisement -

Wzrost kosztów opieki nad dziećmi

Aż 96 przedszkoli w Wielkiej Brytanii planuje podnieść opłaty związane z opieką nad dziećmi. Powodem jest wzrost składek na ubezpieczenie społeczne od kwietnia. Rodzice na Wyspach już teraz jednak borykają się z wysokimi stawkami za opiekę.

Wzrost rządowego finansowania związanego z opieką nad dziećmi nie nadąży tak naprawdę za wzrostem kosztów tej opieki. Według obliczeń NDNA to przedszkola i rodzice dzieci będą musieli ponieść koszty związane z podwyżką National Insurance.

Zgodnie z obliczeniami NDNA pomoc finansowa związana z opieką wzrośnie zaledwie o 4 proc. A koszty zatrudnienia personelu przedszkolnego wzrosną średnio o 15 proc.

Wielka Brytania jest jednym z najdroższych krajów na świecie pod względem kosztów opieki nad dziećmi
Wielka Brytania jest jednym z najdroższych krajów na świecie pod względem kosztów opieki nad dziećmi / fot. Getty Images

Opieka nad dziećmi w UK jedną z najdroższych

Jak wynika z szacunków OECD – Wielka Brytania jest już jednym z najdroższych krajów na świecie pod względem kosztów opieki nad dziećmi. Wynoszą one 19 proc. przeciętnego dochodu.

To sprawia, że Wielka Brytania jest czwartym najdroższym krajem na świecie pod tym względem. Na szczycie niechlubnej listy znalazła się Nowa Zelandia. Tam koszty opieki pochłaniają aż 37 proc. średniego dochodu. Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone, gdzie koszty te pochłaniają 32 proc. dochodu.

Dla porównania z innymi krajami europejskimi – w Polsce koszt opieki nad dziećmi pochłania 8 proc. średniego dochodu. Natomiast w Holandii – 11 proc., a we Francji 7 proc.

Z szacunków przeprowadzonych przez Moneyhelper wynika, że średni koszt opieki dla osób mających małe dzieci waha się od 125,91 funta tygodniowo w przypadku zarejestrowanej opiekunki pracującej w niepełnym wymiarze godzin do 285,31 funta tygodniowo w przypadku przedszkola.

Ogólnie jednak kwoty te wahają się od około 6500 funtów rocznie do ponad 14 000 funtów na dziecko poniżej drugiego roku życia. Tymczasem średni dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii wyniósł zaledwie 34 500 funtów w 2023 roku według ONS. Jest to średnia kwota pieniędzy, wliczając zatrudnienie i świadczenia, po opodatkowaniu.

Rodzice bez wyjścia

Dla wielu pracujących rodziców w Wielkiej Brytanii całodobowa opieka nad dziećmi jest konieczna w okresie poprzedzającym pójście dzieci do szkoły. Tym bardziej, że na Wyspach ustawowy urlop macierzyński jest płatny jedynie przez 39 tygodni. A dzieci zaczynają chodzić do szkoły w wieku pięciu lat.

Teksty tygodnia

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Brytyjski rząd dopłaca do elektryków. Grant nawet do 3750 funtów

Od 16 lipca brytyjscy kierowcy mogą korzystać z nowego programu rządowego Electric Car Grant. Nabywcy nowych samochodów elektrycznych mogą liczyć na rabat sięgający nawet 3750 funtów.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie