Osoby ubiegające się o azyl zapłacą za zakwaterowanie? W Irlandii szykują się zmiany w prawie

Władze Irlandii rozważają wprowadzenie opłat za zakwaterowanie dla osób ubiegających się w tym kraju o azyl. O ile osoby szukające ochrony międzynarodowej znajdą sobie pracę.

Osoby szukające azylu, które pracują, powinny za siebie płacić?

Tzw. mechanizm składkowy pozwalający pobierać od ubiegających się o azyl, ale pracujących imigrantów, opłat za zakwaterowanie i pewne usługi, obowiązuje w wielu państwach Unii Europejskiej. Na mocy przepisów przyjętych w 2018 r., takie kraje jak Francja, Niemcy, Belgia, Hiszpania czy Holandia pobierają od osób szukających ochrony międzynarodowej 15 euro tygodniowo, gdy ich zarobki wynoszą od 97 do 150 euro tygodniowo. A kwota ta może wzrosnąć do nawet 238 euro tygodniowo, gdy osoby ubiegającej się o azyl zarabiają ponad 600 euro tygodniowo.

Władze Irlandii także chcą postawić na mechanizm składkowy

Irlandia dotychczas nie korzystała z powyższych przepisów, ponieważ nie wdrożyła ich do swojego systemu prawnego. Ale to już wkrótce może się zmienić. Taoiseach Simon Harris jest zdecydowanym zwolennikiem rozwiązania, które pozwalałoby pobierać od osób szukających na Zielonej Wyspie schronienia opłat za zakwaterowanie, wyżywienie czy dostęp do WiFi, o ile osiągają one w miesiącu jakiś dochód. – Uważam, że jest to sprawiedliwe. Jeśli pracujesz i zarabiasz, to powinieneś w jakiś sposób dołożyć się do usług świadczonych przez państwo – zaznaczył premier.

Dane pokazują, że osoby, których wnioski o azyl w Irlandii zostały rozpatrzone pozytywnie, korzystają z państwowego zakwaterowania znacznie dłużej niż w innych państwach członkowskich UE. W większości krajów Wspólnoty czas ten wynosi od dwóch do czterech miesięcy, a w Irlandii – od dziewięciu miesięcy do nawet dwóch lat (choć nieformalnie).

Przeczytaj także

Imigranci w Irlandii są bardziej pracowici od Irlandczyków

Jak wynika z raportu „Monitoring Report on Integration 2024”...

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Obwodowe komisje wyborcze w Irlandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Poniżej, prezentujemy pełną listę irlandzkich obwodowych komisji wyborczych (OKW).

Różnice między Irlandią Północną a Republiką Irlandii – niepokojący raport

Dwie Irlandie to nie tylko polityka. To także znaczące różnice w poziomie i jakości życia. Comparative Analysis of Economies of Ireland and Northern Ireland  opublikowany przez Economic and Social Research Institute wzbudza niepokój i rodzi wiele pytań.

Ceny mieszkań w Irlandii rosną znacznie szybciej niż płace

Irlandia uchodzi za jedno z najdroższych miejsc do życia...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport