Oto najlepiej płatne zawody. O jaką pracę warto się starać?

Na podstawie rocznego badania opartego o dane Office for National Statistics dotyczące osób pracujących i wynagrodzeń wyłoniono najlepiej płatne zawody w Wielkiej Brytanii.

Niezależnie od tego, czy chcemy zmienić pracę, czy dopiero rozwijamy swoje kwalifikacje, warto wiedzieć, w których zawodach na Wyspach wynagrodzenie będzie dla nas satysfakcjonujące.

Wysokie zarobki

Do wyłonienia najlepiej płatnych zawodów w Wielkiej Brytanii posłużyły dane ONS z corocznego badania dotyczącego godzin i zarobków (Annual Survey for Hours and Earnings – ASHE). Zawierają one szczegółowe informacje na temat populacji osób pracujących i wynagrodzeń.

Według danych ONS jeden na pięciu pracowników (23 proc.) zajmuje stanowiska, które są wysoko płatne. Warto wspomnieć, że odsetek ten spadł nieznacznie z 24 proc. w roku 2022 i jest niższy o 26,9 proc. od najwyższego poziomu od 25 lat.

Wysokie wynagrodzenie oblicza się jako stawkę godzinową wynoszącą co najmniej półtorakrotność średniej mediany. Ze względu na to, że mediana średniej stawki godzinowej (zarówno w przypadku pracy w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin) wynosi 15,88 funta. To wysokie wynagrodzenie klasyfikuje się na poziomie 23,82 funta za godzinę.

Odpowiada to rocznemu wynagrodzeniu brutto w wysokości 37 159 funtów. Na tej podstawie osobę zarabiającą około 37 000 funtów rocznie (przed odprowadzeniem podatku) uważa się za osobę o wysokich zarobkach.

Najlepiej płatne zawody w UK

Nikogo nie zdziwi fakt, że najlepiej opłacanymi pracownikami w Wielkiej Brytanii są dyrektorzy naczelni i urzędnicy wyższego szczebla. Według danych ONS w kwietniu 2023 roku zarabiali oni średnio 84 131 funtów rocznie. Jest to o 140 proc. więcej niż średnia krajowa płaca w pełnym wymiarze godzin, a która wynosi 34 963 funtów.

W rankingu najlepiej płatnych zawodów w UK dyrektorów naczelnych „ścigają” dyrektorzy ds. marketingu, sprzedaży i reklamy. A także dyrektorzy informatyczni i osoby pracujące na stanowiskach wyższych kierowniczych w komunikacji i public relations. Dyrektorzy logistyki i gospodarki magazynowej także zarabiają powyżej średniej.

Co ciekawe, starsi specjaliści i praktycy medyczni, dyrektorzy szkół… A także adwokaci i starsi prawnicy, architekci – wszystkie zawody wymagające wielu lat studiów i szkoleń – znajdują się niżej na liście niż zawody dyrektorów korporacji.

Oto 10 najlepiej płatnych zawodów:

– dyrektorzy naczelni i wyżsi urzędnicy – średnie roczne zarobki w wysokości 84 131 funtów

– dyrektorzy marketingu, sprzedaży i reklamy – średnie zarobki roczne wynoszą 83 015 funtów

– dyrektorzy informatyczni – roczne zarobki 80 000 funtów

– dyrektorzy ds. komunikacji i public relations – 79 886 funtów

– dyrektorzy ds. logistyki, magazynów i transportu – 72 177 funtów

– piloci i kontrolerzy ruchu lotniczego – 71 676 funtów

– menadżerowie i dyrektorzy finansowi – 70 000 funtów

– menadżerowie funkcjonalni i dyrektorzy – 69 933 funtów

– lekarze specjaliści – 66 031 funtów

– dyrektorzy szkół – 66 014 funtów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W lutym 2025 inflacja w UK spadła

Indeks CPI (czyli wskaźnik cen konsumpcyjnych w UK), który stanowi oficjalną miarę inflacji, w lutym 2025 roku wyniósł 2,8 proc w skali rocznej. W porównaniu ze styczniem 2025 odnotowano spadek o 0,2 proc.

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Polak zamieszany w przemyt imigrantów do UK

Aresztowanie Polaka miało miejsce w minioną niedzielę, 23 marca 2025 roku. W poniedziałek postawiono mu zarzuty związane z ułatwianiem nielegalnej imigracji do Wielkiej Brytanii.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie