Za palenie e-papierosów za kółkiem może stracić prawo jazdy!

Mamy złe wieści dla osób lubiących palić elektroniczne papierosy w czasie prowadzenia samochodu. Choć nie jest to nielegalne według brytyjskiego prawa drogowego, to policja i tak może ukarać za palenie e-papierosów w czasie prowadzenia samochodu.

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzegła, że palenie elektronicznych papierosów może w niektórych przypadkach doprowadzić do utraty prawa jazdy. Choć palenie elektronicznych papierosów za kółkiem nie jest w Wielkiej Brytanii nielegalne, to policjanci są zdeterminowani do walki z takimi kierowcami, którym trzymanie e-papierosowa przeszkadza w jeździe i może doprowadzić do wypadku.

- Advertisement -

Nad Wielką Brytanię nadciąga wir polarny. Przyniesie zimno i wiatr

Osoby palące w czasie jazdy mogą otrzymać karę za jazdę bez zachowania ostrożności, który wynosi w takim przypadku od 3 do 9 punktów karnych oraz nawet 2,5 tys. funtów. Policjanci twierdzą bowiem, że waporyzowanie się (palenie elektronicznych papierosów) oprócz odciągania uwagi od prowadzenia samochodu sprawia, że w pojeździe pojawiają się duże ilości dymu, a raczej pary wodnej, która może skutecznie utrudnić widoczność. A to może prowadzić do wypadku.

Dane statystyczne wskazują, że w Wielkiej Brytanii ponad 3 mln osób używa elektronicznych papierosów i większość z nich jest kierowcami. Sierżant Carl Knapp z policji w Sussex powiedział: "Dym z elektronicznego papierosa oraz odwracanie uwagi może prowadzić do poważnych konsekwencji i utrudnia prawidłową jazdę. Za kierownicą wystarczy tylko chwila nieuwagi, którą kierowca poświęci e-papierosowi, żeby doszło do wypadku".

 

 

 

"Moja rada jest taka, żeby wszyscy kierowcy poświęcali prowadzeniu samochodu 100 proc. swojej uwagi. Tak na prawdę wszystko, co odciąga uwagę może być powodem wypadku" – dodał.

Sierżant Knapp, który pracuje w policji drogowej od 22 lat twierdzi jednak, że brytyjskie prawo nie przewiduje kar dla osób palących e-papierosy. Z drugiej strony mówi, że każdy kierowca powinien być odpowiednio przygotowany do jazdy.

"Jeśli już ktoś koniecznie musi palić e-papierosa podczas jazdy, to radzę mu otworzyć okno w samochodzie, dzięki czemu dym nie będzie ograniczał widoczności. Osoba paląca powinna też być absolutnie pewna, że stosowanie e-papierosa nie będzie jej przeszkadzało w jeździe".

Piorun uderzył w samolot Ryanaira lecący do Dublina! [wideo]

Policja brytyjska stanowczo twierdzi, że jeśli osoba powodująca wypadek czy nawet stłuczkę była skupiona na innej niż kierowanie samochodem czynności, to jest winna nie zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Może to być rozmowa przez telefon, pisanie wiadomości, palenie czy nawet jedzenie.

Teksty tygodnia

Co to znaczy być Brytyjczykiem? Czy biali będą mniejszością w UK?

Co to znaczy “być Brytyjczykiem”? Co na to wpływa? Czy miejsce urodzenia, kultura, język, kolor skóry? Z jednej strony media straszą, że biali będą mniejszością w UK, z drugiej kolejne pokolenia migrantów doskonale asymilują się z Brytyjczykami

Brytyjczyk jedynym ocalałym z katastrofy samolotu Air India. „Nie mam pojęcia, jak to się stało”

Vishwash Kumar Ramesh, obywatel Wielkiej Brytanii, jako jedyny przeżył czwartkową katastrofę Boeinga 787-8 Dreamliner w Indiach. Jak sam przyznaje, nie wie jak udało mu się wydostać z wraku.

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Coraz mniej imigrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii

Dane statystyczne pokazują, że do Wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej imigrantów. Doradca Home Office twierdzi, że migracja netto w przyszłym roku ponownie zmniejszy się o połowę do 200 000.

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie