Pijesz alkohol w samolocie? Uważaj, za upijanie się na pokładzie brytyjskie prawo przewiduje nawet 2 lata więzienia!

Fot. Getty

Niewielu Polaków wie, że brytyjskie prawo dość surowo traktuje pasażerów samolotów, którzy wchodzą na pokład pod wpływem alkoholu lub którzy upijają się już w trakcie lotu. Za nadmierne spożycie alkoholu w samolocie pasażera czeka kara grzywny lub nawet kara 2 lat więzienia!

- Advertisement -

Zgodnie z brytyjskim prawem pasażerowie samolotu muszą nie tylko bezwzględnie słuchać poleceń załogi, ale też muszą znajdować się w stanie umożliwiającym swobodną z nimi komunikację. Oznacza to, że nie mogą oni spożywać zbyt dużych ilości alkoholu i wprowadzać się w stan nietrzeźwości. Za wejście na pokład pod wpływem alkoholu lub za upicie się już w trakcie lotu, w Wielkiej Brytanii grozi pasażerom kara grzywny w wysokości do 5 tys. funtów lub kara pozbawienia wolności do lat 2. 

"Jest nas po prostu za dużo" – Polacy w POLISHborough o emigracji

O tym, że w trakcie podniebnych wojaży od pasażerów wymaga się trzeźwości, przypomina najnowszy raport Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (ang. International Air Transport Association, IATA) dotyczący incydentów z udziałem pasażerów na pokładach samolotów. Okazuje się bowiem, że z roku na rok liczba takich incydentów rośnie, a na czele państw, w których dochodzi do nich najczęściej, znajduje się właśnie Wielka Brytania. Z danych zebranych od poszczególnych przewoźników wynika, że w latach 2013-2017 nastąpił 325-proc. wzrost incydentów na pokładach samolotów lecących z, do lub w obrębie Wielkiej Brytanii, a do większości z nich doszło na skutek nadmiernego spożycia alkoholu. „W latach 2013-2017 nastąpił 325-proc. wzrost takich incydentów, w wielu przypadkach spowodowanych po spożyciu alkoholu. W 2013 r. odnotowano 98 incydentów, a w 2017 r. było ich już 417. Głównie w miesiącach letnich oraz na rejsach do określonych miejsc” – czytamy w raporcie IATA. 

Nowy świąteczny trend – udekoruj swoją… pupę? [wideo]

Łącznie w 2017 r. na świecie odnotowano 1 niebezpieczny/groźny incydent na pokładzie samolotu na 1053 lotów. Było to znacznie więcej, niż w roku poprzednim, w którym doszło do 1 takiego incydentu na każde 1424 lotów. „Większość lotów przebiega bez żadnych incydentów. Ale są pasażerowie, których niesforne i destrukcyjne zachowanie na pokładzie samolotu może zakłócić lot i plany podróży pozostałych osób oraz negatywnie wpłynąć na pracę personelu pokładowego” – mówi raport IATA.

„Proszę kochanie, musisz mi dać drugą szansę” – irlandzcy komicy zakpili z Brexitu [wideo]

Najwięcej, bo aż 86 proc. wszystkich incydentów, ma związek z agresją słowną oraz z nieprzestrzeganiem poleceń załogi dotyczących bezpieczeństwa. „Incydent o charakterze werbalnym może oznaczać odmowę wykonania instrukcji wydanej przez załogę, ale może również obejmować palenie w toaletach, co jest oczywiście bardzo poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa” – precyzuje IATA. Na szczęście jednak w 2017 r. spadła w porównaniu do 2016 r. liczba incydentów z użyciem siły fizycznej (z 12 proc. do 10 proc.). Chodzi tu m.in. o kopanie, uderzanie pięścią w sprzęt lub wyposażenie samolotu, plucie, czy też nieprzyzwoite kontakty fizyczne. 

Teksty tygodnia

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie