Plany budowy „nowego miasta” dla 50 tys. osób w obrębie Londynu

Nad brzegiem Tamizy, we wschodniej części Londynie ma powstać „nowe miasto” dla około 50 000 osób. Ambitne plany wspierane są przez burmistrza Sadiqa Khana, a odpowiedni wniosek w tej sprawie został już złożony w lokalnym councilu.

Zgodnie z założeniami „nowe miasto” na terenie Londynu miałoby zostać zbudowane we wschodniej części Londynu, przy brzegu Tamizy. Inwestycja obejmowałaby obszary poprzemysłowe, a konkretnie tereny gdzie dawniej zlokalizowana była Barking Power Station.

Plany zakładają zagospodarowanie powierzchni około 180 hektarów. Na tym obszarze miałoby zamieszkać do 50 tysięcy ludzi, a na ich potrzeby powstałaby również odpowiednia infrastruktura (do 20 tysięcy nowych domów). W planach jest także budowa dwóch nowych szkół, hotelu, domu opieki, licznych sklepów, powierzchni biurowych, terenów zielonych oraz akademików.

Czy „nowe miasto” powstanie na terenie Londynu?

Nowe propozycje obejmują budowę dokładnie 13 046 nowych domów, z których 35 proc. byłoby „przystępnych cenowo” (co najmniej 20 proc. poniżej lokalnych stawek rynkowych). W ramach tego projektu powstałyby również dwa parki o wielkości odpowiednio 20 i 7 hektarów. Dodajmy, iż w tej okolicy mieszka już ponad 6 tysięcy osób, a w ramach mniejszych projektów zbudowano tam 2700 domów, a pozwolenia wydano na konstrukcję 4 tysięcy kolejnych.

Wniosek w tej sprawie został już złożony w londyńskim councilu Barking and Dagenham. Za tą inicjatywą stoi Barking Riverside Ltd, spółka partnerską stworzoną przez L&Q, jedno z największych towarzystw mieszkaniowych w UK, oraz samego burmistrza brytyjskiej stolicy, Sadiqa Khana.

To „modelowe rozwiązania kryzysu mieszkaniowego” w UK

Burmistrz Khan opisał koncepcję budowy owego „nowego miasta”, która jest oficjalnie popierana przez londyński ratusz, jako „modelowe rozwiązania naszego kryzysu mieszkaniowego”, który powinno być wzorem do naśladowania dla rządu UK.

– Barking Riverside jest doskonałym przykładem nowego miasta w Londynie, pionierską spółką, która dostarczy tysiące nowych domów dla londyńczyków – komentuje Sadiq Khan, jak cytujemy za „The Evening Standard”.

– To modelowe rozwiązania naszego kryzysu mieszkaniowego. Z nowymi połączeniami transportu publicznego, szkołami, terenami zielonymi i niezbędną infrastrukturą stanowi gotowy plan dla nowej generacji angielskich miast – podsumowuje burmistrz Londynu.

Teksty tygodnia

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie