piątek, 20 września, 2024

Pobierającym Universal Credit grozi utrata zasiłku

Osoby pobierające Universal Credit i Employment & Support Allowance (ESA) otrzymały ostrzeżenie. Ich świadczenia mogą zostać zmniejszone lub wstrzymane z inicjatywy urzędników, którzy mają ponownie rozpatrzyć tysiące wniosków.

Ministerstwo Pracy i Emerytur poinformowało, że planuje sprawdzić osoby pobierające Universal Credit i Employment & Support Allowance. Chce ponownie zweryfikować ich niezdolność do pracy.

Ostrzeżenie dla osób na Universal Credit

Z Universal Credit i Employment & Support Allowance korzysta 2,45 mln osób, które uznano za posiadające “ograniczoną zdolność do podejmowania aktywności zawodowej”. I z tego tytułu właśnie otrzymują dodatkowe wsparcie finansowe.

W przypadku UC ta pomoc wynosi dodatkowe 390 funtów miesięcznie – czyli ponad 4600 funtów rocznie – oprócz standardowych świadczeń.

Urzędnicy ostrzegli, że ludzie będą musieli poddać się ponownej ocenie pod kątem pobieranych świadczeń. Konieczne będzie w tym celu wypełnienie kwestionariusza medycznego i stawienie się na wizytę.

W przeciwnym razie ich świadczenia mogą być wstrzymane. Natomiast w przypadku osób, które uzna się za zdolne do pracy, świadczenia zostaną zmniejszone w związku z przeniesieniem ich do innej grupy. Wtedy będą musiały przygotować się do szukania pracy.

Zmiana kategorii niezdolności do pracy

W 2025 roku oceny zdolności do pracy ulegną zmianie w ramach nowych propozycji weryfikacji niektórych kategorii. A w roku 2026/2027 zostaną całkowicie zniesione.

W międzyczasie Ministerstwo Pracy i Emerytur opublikowało nową aktualizację. Poinformowało, że ​​planuje przeprowadzić większą liczbę ponownych ocen osób, które obecnie są bezrobotne i pobierają zasiłek chorobowy.

Ponowna ocena osób na Universal Credit

Ministerstwo ogłosiło nową aktualizację kryteriów oceny zdolności do pracy w swoim najnowszym biuletynie. Napisano w nim: „Chociaż w dalszym ciągu priorytetowo traktujemy nowe wnioski dotyczące oceny zdolności do pracy, planujemy przeprowadzić więcej ponownych ocen pod przewodnictwem Ministerstwa, gdy przywracamy pełne funkcjonowanie po pandemii Covid.”

„Ponowna ocena zdolności do pracy pomaga zapewnić wnioskodawcom odpowiednie wsparcie finansowe. Jak również uwzględnia fakt, że warunki zdrowotne i niepełnosprawność mogą z biegiem czasu się zmieniać i wpływać na ludzi w różny sposób. Chcemy mieć pewność, że osoby pobierające świadczenia, które mogą pracować, otrzymają w tym zakresie wsparcie. A ponowne oceny nam w tym pomogą” – stwierdziło Ministerstwo Pracy i Emerytur.

Coraz więcej osób niezdolnych do pracy

Rząd twierdzi, że w tym roku wyda 25,9 miliarda funtów na świadczenia chorobowe. Stanowi to realny wzrost o 62 proc. w porównaniu z rokiem 2013/14 (15,9 miliarda funtów). Obecne prognozy przewidują dalszy realny wzrost o 13 procent do 29,3 miliarda funtów. Przy czym dodatkowe 500 000 osób będzie mogło korzystać z tych świadczeń – do roku 2027/28, jeśli nic się nie zmieni.

Dzieje się tak głównie dlatego, że odsetek nowych osób niezdolnych do pracy ubiegających się o UC i ESA wzrósł z jednej piątej (21 procent) w 2011 r. do dwóch trzecich (65 procent) w 2022 r.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?