piątek, 20 września, 2024

Podwyżka TV licence — o ile wzrośnie abonament telewizyjny w Wielkiej Brytanii?

O ile wzrośnie brytyjski odpowiednik abonamentu telewizyjnego? Minister kultury zadeklarowała, że roczna podwyżka w skali 15 funtów byłaby za wysoka. Wzrost opłaty ma być niższy, niż stopa inflacji.

Gdyby doszło do podwyżki stawki TV licence zgodnie z inflacją to rocznie płacilibyśmy około 15 funtów więcej. Nic jednak nie wskazuje na to, aby rząd zdecydował się na taki właśnie ruch.

O ile wzrośnie opłata na media publiczne w UK?

Jeszcze w zeszłym tygodniu władze BBC potwierdziły istotne cięcia w swoim budżecie. Oszczędności mają sięgnąć 500 milionów funtów. Ruch ten spotkał się z aprobatą szefa brytyjskie rządu. Przebywając w Dubaju na konferencji COP28, Rishi Sunak stwierdził, iż takie posunięcie jest „mile widziane”. Zaznaczał, że w trudnych czasach korporacje powinny bardziej oszczędzać. Tuż po tym, przedstawiciele rządu ogłosili, iż opłata abonamentowa może wzrosnąć jedynie o wysokość indeksu CPI z września, a nie o wysokość średniej z 12 miesięcy, jak podaje „Sunday Times”. Premier Sunak zaznaczał, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Następnie, minister kultury Lucy Frazer powiedziała, że raczej nie dojdzie do wzrostu stawki TV licence zgodnie z inflacją. – Jako rząd jesteśmy naprawdę zaniepokojeni kosztami życia ludzi w całym kraju i podjęliśmy szereg ogólnych kroków, aby upewnić się, że te koszty spadną – komentuje członkini rządu Sunaka, jak cytujemy za Sky News. – Kwota ta ma wzrosnąć, ale chcemy mieć pewność, że wzrośnie w odpowiedni sposób – zaznacza,

Koniec „zamrożenia” stawek TV licence

Przypomnijmy, obecnie obowiązująca stawka TV licence wynosząca 159 funtów rocznie została „zamrożona”, to znaczy od kwietnia 2021 roku utrzymują się na tym samym poziomie. W 2020 roku płaciliśmy 157,50, więc podwyżka była w zasadzie minimalna i sięgnęła zaledwie półtora funta (dodajmy, że poprzednie podwyżka była dwukrotnie wyższa i wyniosła 3 funty).

Okres zamrożenia stawek będzie trwał tylko do kwietnia 2024. Zgodnie z wcześniejszymi planami koszt TV licence miałby następnie rosnąć zgodnie z inflacją przez cztery kolejne lata, a następnie obowiązek finansowania publicznych mediów w takie formie miałby zostać zniesiony w 2027 i zastąpiony innym rozwiązaniem.

Co ma zastąpić brytyjski odpowiednik abonamentu od 2027? 

Jeszcze w 2022 roku pisaliśmy o pracy międzypartyjnej komisji pod przewodnictwem Tiny Stowell w Izbie Lordów w tym kierunku. Jej celem jest opracowanie nowego modelu finansowania brytyjskich mediów publicznych. Zgodnie z propozycją wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na to czy oglądają BBC, czy nie, czy mają telewizor, czy nie, dokładałyby się do budżetu brytyjskiego publicznego nadawcy poprzez składkę w ramach „local authority bill”.

– Widzimy w tym całkiem sporo potencjalnych korzyści – komentowała wówczas Stowell, cytowana przez „Guardiana”. Jednocześnie dodała, że komisja nie poparła ostatecznie modelu finansowania opartego na podatku lokalnym, ale stwierdziła, że ​​działa on dobrze w Niemczech. – Postrzegamy to jako realną propozycję, którą należy traktować bardzo poważnie – zaznaczała.

Jak kara grozi za niepłacenie TV licence?

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym w UK prawem, opłaty tytułem TV Licence muszą być opłacane przez wszystkich, którzy oglądają lub nagrywają programy telewizyjne w czasie, gdy są one emitowane. Nie jest istotne czy w tym celu korzystamy z telewizora, urządzenia mobilnego, komputera czy czegokolwiek innego.

Każdej osobie, która zostanie przyłapana na niepłaceniu abonamentu telewizyjnego w UK, grozi kara grzywny w wysokości do 1000 funtów lub nawet kara więzienia od trzech do sześciu miesięcy. Kara więzienia może być nałożona jedynie w sytuacji nieopłacenia zasądzonej wcześniej grzywny za unikanie płacenia TV Licence.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?