Według doniesień holenderskich mediów w większości to właśnie Polacy są bezdomnymi migrantami zarobkowymi z Europy Wschodniej przebywającymi w „Kraju tulipanów”.
Jak wynika z oficjalnych statystyk podanych przez Holenderski Urzęd Statystyczny (CBS) w 2023 roku w Holandii liczba osób znajdujących się w kryzysie bezdomności przekraczała 26 tys. osób. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje fundacji zajmujących się pomocą osobom bez dachu nad głową, z tej liczby ponad pięć tysięcy pochodzi z Europy Wschodniej. Z kolei w tej grupie większość stanowią właśnie nasi rodacy.
Polacy na imigracji w Holandii nierzadko kończą „na ulicy”
W miniony poniedziałek, 8 stycznia 2024 roku, na łamach holenderskiego dziennika „De Telegraaf”, czytamy o grupach Polaków, którzy mieszkają w namiotach w Hadze i innych dużych holenderskich miastach. Jak nasi rodacy lądują na ulicy? Cytowany przez PAP Merlijn Hijzen z haskiego Soepbus wskazuje na całkiem prozaiczne przyczyny, związane z utratą pracy.
– Ich mieszkanie jest często związane z miejscem zatrudnienia. Jeśli coś pójdzie nie tak, szybko pojawiają się problemy – komentuje Hijzen, jak cytujemy za PAP`em. Jak dalej czytamy w „De Telegraaf”, imigrantom z Polski, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, pomaga fundacja Barka. Dzięki jej staraniom realizowany jest program umożliwiający powrót do kraju. Nasi rodacy mogą wrócić do Polski, otrzymać ewentualną pomoc w walce z uzależnieniami oraz w ponownym zadomowieniu się w kraju.
Pomoc dla bezdomnych Polaków z Holandii
Według oficjalnych danych z roku 2018 w Holandii żyło około 250 tysięcy Polaków. Z tej liczby 90 tysięcy przebywa na emigracji czasowo, a 160 tysięcy na stałe. 130 tysięcy Polaków to imigranci, a 30 tysięcy to obywatele pochodzenia polskiego, którzy w Holandii się urodzili.
Za największe skupiska Polonii w Holandii uchodzą Haga (ma ty mieszkać prawie 15 tysięcy Polaków), Rotterdam (do dziesięciu tysięcy) oraz Amsterdam (ponad pięć tysięcy). Polacy stanowią szóstą co do wielkości grupę etniczną w Holandii, a drugą (po Niemcach) populacją z kraju Unii Europejskiej.