piątek, 20 września, 2024

Polacy stanowią większość z tysięcy bezdomnych migrantów z Europy Wschodniej w Holandii

Według doniesień holenderskich mediów w większości to właśnie Polacy są bezdomnymi migrantami zarobkowymi z Europy Wschodniej przebywającymi w „Kraju tulipanów”.

Jak wynika z oficjalnych statystyk podanych przez Holenderski Urzęd Statystyczny (CBS) w 2023 roku w Holandii liczba osób znajdujących się w kryzysie bezdomności przekraczała 26 tys. osób. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje fundacji zajmujących się pomocą osobom bez dachu nad głową, z tej liczby ponad pięć tysięcy pochodzi z Europy Wschodniej. Z kolei w tej grupie większość stanowią właśnie nasi rodacy.

Polacy na imigracji w Holandii nierzadko kończą „na ulicy”

W miniony poniedziałek, 8 stycznia 2024 roku, na łamach holenderskiego dziennika „De Telegraaf”, czytamy o grupach Polaków, którzy mieszkają w namiotach w Hadze i innych dużych holenderskich miastach. Jak nasi rodacy lądują na ulicy? Cytowany przez PAP Merlijn Hijzen z haskiego Soepbus wskazuje na całkiem prozaiczne przyczyny, związane z utratą pracy.

– Ich mieszkanie jest często związane z miejscem zatrudnienia. Jeśli coś pójdzie nie tak, szybko pojawiają się problemy – komentuje Hijzen, jak cytujemy za PAP`em. Jak dalej czytamy w „De Telegraaf”, imigrantom z Polski, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, pomaga fundacja Barka. Dzięki jej staraniom realizowany jest program umożliwiający powrót do kraju. Nasi rodacy mogą wrócić do Polski, otrzymać ewentualną pomoc w walce z uzależnieniami oraz w ponownym zadomowieniu się w kraju.

Pomoc dla bezdomnych Polaków z Holandii

Według oficjalnych danych z roku 2018 w Holandii żyło około 250 tysięcy Polaków. Z tej liczby 90 tysięcy przebywa na emigracji czasowo, a 160 tysięcy na stałe. 130 tysięcy Polaków to imigranci, a 30 tysięcy to obywatele pochodzenia polskiego, którzy w Holandii się urodzili.

Za największe skupiska Polonii w Holandii uchodzą Haga (ma ty mieszkać prawie 15 tysięcy Polaków), Rotterdam (do dziesięciu tysięcy) oraz Amsterdam (ponad pięć tysięcy). Polacy stanowią szóstą co do wielkości grupę etniczną w Holandii, a drugą (po Niemcach) populacją z kraju Unii Europejskiej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?