Połowa młodych ludzi wspomaga się sztuczną inteligencją w szkole i pracy

Coraz więcej młodych ludzi wspomaga się sztuczną inteligencją do rozwiązywania zadań domowych, pisania maili czy też wykonywania innych obowiązków służbowych. Jednak połowa młodych ludzi obawia się o to, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na ich perspektywy zawodowe.

Internet dla młodych ludzi jest jak chleb powszedni

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez Opinium na grupie 4000 osób w wieku od 8 do 25 lat nie pozostawia wątpliwości. Młodzi ludzie są całkowicie uzależnieni od korzystania z internetu. Dane pokazują, że spędzają w sieci średnio od czterech do pięciu godzin dziennie. Młodzież i młodzi dorośli przede wszystkim „przesiadują” w mediach społecznościowych, gdzie albo korzystają z dostępnej rozrywki albo zwyczajnie kontaktują się ze swoimi bliskimi. Blisko 95 proc. badanych potwierdziło, że regularnie zagląda na więcej niż jeden portal społecznościowy. A przecież wśród badanych były też dzieci, które są poniżej wieku pozwalającego na korzystanie z różnych portali społecznościowych.

Jednocześnie najnowszy, doroczny, cyfrowy indeks młodzieży – Digital Youth Index – wykazał, że aż 94 proc. młodych ludzi czuje się w internecie bezpiecznie. Ale sieć naraża też młodych ludzi na przykre doświadczenia. Na przykre emocje narażonych zostało w tym roku aż 76 proc. ankietowanych (o 7 proc. więcej niż w 2022 r.). Coraz większym problemem dla młodych są też tzw. fake newsy i częsta w sieci mowa nienawiści.

Sztuczna inteligencja przejmuje za nas coraz więcej obowiązków?

Badanie Opinium wykazało również znaczący wzrost w zakresie zainteresowania młodych ludzi sztuczną inteligencją. Okazuje się, że ponad połowa dzieci, nastolatków i młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii korzystała w ciągu ostatnich 12 miesięcy z chatbota opartego na sztucznej inteligencji (np. z ChatGPT). Sztuczną inteligencję młodzi ludzie wykorzystują na różny sposób. Przede wszystkim odrabiają z jej pomocą zadania domowe czy też np. wysyłają e-maile. Jednocześnie jednak coraz więcej przedstawicieli młodego pokolenia obawia się wpływu, jaki sztuczna inteligencja może mieć na ich przyszłe perspektywy pracy. Obawia się tego aż 54 proc. młodych.

 

Teksty tygodnia

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie