Połowa młodych ludzi wspomaga się sztuczną inteligencją w szkole i pracy

Coraz więcej młodych ludzi wspomaga się sztuczną inteligencją do rozwiązywania zadań domowych, pisania maili czy też wykonywania innych obowiązków służbowych. Jednak połowa młodych ludzi obawia się o to, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na ich perspektywy zawodowe.

Internet dla młodych ludzi jest jak chleb powszedni

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez Opinium na grupie 4000 osób w wieku od 8 do 25 lat nie pozostawia wątpliwości. Młodzi ludzie są całkowicie uzależnieni od korzystania z internetu. Dane pokazują, że spędzają w sieci średnio od czterech do pięciu godzin dziennie. Młodzież i młodzi dorośli przede wszystkim „przesiadują” w mediach społecznościowych, gdzie albo korzystają z dostępnej rozrywki albo zwyczajnie kontaktują się ze swoimi bliskimi. Blisko 95 proc. badanych potwierdziło, że regularnie zagląda na więcej niż jeden portal społecznościowy. A przecież wśród badanych były też dzieci, które są poniżej wieku pozwalającego na korzystanie z różnych portali społecznościowych.

Jednocześnie najnowszy, doroczny, cyfrowy indeks młodzieży – Digital Youth Index – wykazał, że aż 94 proc. młodych ludzi czuje się w internecie bezpiecznie. Ale sieć naraża też młodych ludzi na przykre doświadczenia. Na przykre emocje narażonych zostało w tym roku aż 76 proc. ankietowanych (o 7 proc. więcej niż w 2022 r.). Coraz większym problemem dla młodych są też tzw. fake newsy i częsta w sieci mowa nienawiści.

Sztuczna inteligencja przejmuje za nas coraz więcej obowiązków?

Badanie Opinium wykazało również znaczący wzrost w zakresie zainteresowania młodych ludzi sztuczną inteligencją. Okazuje się, że ponad połowa dzieci, nastolatków i młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii korzystała w ciągu ostatnich 12 miesięcy z chatbota opartego na sztucznej inteligencji (np. z ChatGPT). Sztuczną inteligencję młodzi ludzie wykorzystują na różny sposób. Przede wszystkim odrabiają z jej pomocą zadania domowe czy też np. wysyłają e-maile. Jednocześnie jednak coraz więcej przedstawicieli młodego pokolenia obawia się wpływu, jaki sztuczna inteligencja może mieć na ich przyszłe perspektywy pracy. Obawia się tego aż 54 proc. młodych.

 

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie