Połowa młodych ludzi wspomaga się sztuczną inteligencją w szkole i pracy

Coraz więcej młodych ludzi wspomaga się sztuczną inteligencją do rozwiązywania zadań domowych, pisania maili czy też wykonywania innych obowiązków służbowych. Jednak połowa młodych ludzi obawia się o to, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na ich perspektywy zawodowe.

Internet dla młodych ludzi jest jak chleb powszedni

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez Opinium na grupie 4000 osób w wieku od 8 do 25 lat nie pozostawia wątpliwości. Młodzi ludzie są całkowicie uzależnieni od korzystania z internetu. Dane pokazują, że spędzają w sieci średnio od czterech do pięciu godzin dziennie. Młodzież i młodzi dorośli przede wszystkim „przesiadują” w mediach społecznościowych, gdzie albo korzystają z dostępnej rozrywki albo zwyczajnie kontaktują się ze swoimi bliskimi. Blisko 95 proc. badanych potwierdziło, że regularnie zagląda na więcej niż jeden portal społecznościowy. A przecież wśród badanych były też dzieci, które są poniżej wieku pozwalającego na korzystanie z różnych portali społecznościowych.

- Advertisement -

Jednocześnie najnowszy, doroczny, cyfrowy indeks młodzieży – Digital Youth Index – wykazał, że aż 94 proc. młodych ludzi czuje się w internecie bezpiecznie. Ale sieć naraża też młodych ludzi na przykre doświadczenia. Na przykre emocje narażonych zostało w tym roku aż 76 proc. ankietowanych (o 7 proc. więcej niż w 2022 r.). Coraz większym problemem dla młodych są też tzw. fake newsy i częsta w sieci mowa nienawiści.

Sztuczna inteligencja przejmuje za nas coraz więcej obowiązków?

Badanie Opinium wykazało również znaczący wzrost w zakresie zainteresowania młodych ludzi sztuczną inteligencją. Okazuje się, że ponad połowa dzieci, nastolatków i młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii korzystała w ciągu ostatnich 12 miesięcy z chatbota opartego na sztucznej inteligencji (np. z ChatGPT). Sztuczną inteligencję młodzi ludzie wykorzystują na różny sposób. Przede wszystkim odrabiają z jej pomocą zadania domowe czy też np. wysyłają e-maile. Jednocześnie jednak coraz więcej przedstawicieli młodego pokolenia obawia się wpływu, jaki sztuczna inteligencja może mieć na ich przyszłe perspektywy pracy. Obawia się tego aż 54 proc. młodych.

 

Teksty tygodnia

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Bonus dla pobierających Universal Credit. Nie wszyscy o nim wiedzą

Tysiącom osób przysługuje bonus, jeśli pobierają Universal Credit. Jednak nie wszyscy korzystają z programu Help to Save.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie