Coraz więcej młodych ludzi wspomaga się sztuczną inteligencją do rozwiązywania zadań domowych, pisania maili czy też wykonywania innych obowiązków służbowych. Jednak połowa młodych ludzi obawia się o to, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na ich perspektywy zawodowe.
Internet dla młodych ludzi jest jak chleb powszedni
Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez Opinium na grupie 4000 osób w wieku od 8 do 25 lat nie pozostawia wątpliwości. Młodzi ludzie są całkowicie uzależnieni od korzystania z internetu. Dane pokazują, że spędzają w sieci średnio od czterech do pięciu godzin dziennie. Młodzież i młodzi dorośli przede wszystkim „przesiadują” w mediach społecznościowych, gdzie albo korzystają z dostępnej rozrywki albo zwyczajnie kontaktują się ze swoimi bliskimi. Blisko 95 proc. badanych potwierdziło, że regularnie zagląda na więcej niż jeden portal społecznościowy. A przecież wśród badanych były też dzieci, które są poniżej wieku pozwalającego na korzystanie z różnych portali społecznościowych.
Jednocześnie najnowszy, doroczny, cyfrowy indeks młodzieży – Digital Youth Index – wykazał, że aż 94 proc. młodych ludzi czuje się w internecie bezpiecznie. Ale sieć naraża też młodych ludzi na przykre doświadczenia. Na przykre emocje narażonych zostało w tym roku aż 76 proc. ankietowanych (o 7 proc. więcej niż w 2022 r.). Coraz większym problemem dla młodych są też tzw. fake newsy i częsta w sieci mowa nienawiści.
Sztuczna inteligencja przejmuje za nas coraz więcej obowiązków?
Badanie Opinium wykazało również znaczący wzrost w zakresie zainteresowania młodych ludzi sztuczną inteligencją. Okazuje się, że ponad połowa dzieci, nastolatków i młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii korzystała w ciągu ostatnich 12 miesięcy z chatbota opartego na sztucznej inteligencji (np. z ChatGPT). Sztuczną inteligencję młodzi ludzie wykorzystują na różny sposób. Przede wszystkim odrabiają z jej pomocą zadania domowe czy też np. wysyłają e-maile. Jednocześnie jednak coraz więcej przedstawicieli młodego pokolenia obawia się wpływu, jaki sztuczna inteligencja może mieć na ich przyszłe perspektywy pracy. Obawia się tego aż 54 proc. młodych.