Porównanie cen w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Gdzie życie jest tańsze?

Jeśli zastanawiacie się nad powrotem z Wielkiej Brytanii do Polski, to mamy dla Was kolejne przydatne informacje. Tym razem policzyliśmy, ile kosztuje życie na Wyspach i w Polsce.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o powrocie z Wielkiej Brytanii, należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądało życie po powrocie oraz ile będzie ono kosztowało. Dlatego przygotowaliśmy porównanie kosztów życia w obu krajach.

Temat numeru: Polak zapłaci za śmierć ośmiu ludzi!

Na pierwszy ogień idą zarobki. Nie jest chyba żadnym zaskoczeniem, że w Wielkiej Brytanii zarabia się więcej, ale przy tym życie jest droższe. W Polsce jest niestety odwrotnie, ponieważ zarabia się mniej, ale koszty życia w odniesieniu do polskich zarobków są wyższe (mimo że ceny są niższe). I tak, w Wielkiej Brytanii zarobki plasują się między 1 300, a 1 900 funtów miesięcznie, czyli ponad 6 000, a 8 000 złotych, natomiast w Polsce między 543 a 652 funtów, co odpowiada kwocie 2 500 do 3 000 złotych.

 

 

Skoro dostaliśmy już swoją ciężko zarobioną wypłatę, to trzeba coś za nią kupić. Zaczniemy od najbardziej nielubianej przez nas opłaty czyli mediów. Przyjmując, że mieszkamy w domu bądź mieszkaniu wielkości 85 metrów, opłaty w Wielkiej Brytanii za prąd, gaz, wodę i wywóz śmieci wynoszą około 138 funtów (640 złotych), w Warszawie jest to niewiele mniej – 129 funtów (601 zł). Za Internet o szybkości 60 MB/S w Londynie płacimy 24 funty (115 zł), a w Warszawie ponad połowę mniej – 10 funtów (47 zł).

Nie ma kwalifikacji, nie ma wjazdu do kraju – oto nowa polityka imigracyjna UK

Polacy mieszkający w Polsce często narzekają na drogie bilety do kina, ale w rzeczywistości przyjemność oglądania filmu na dużym ekranie w Londynie kosztuje 12 funtów (55 zł), a w Warszawie 5,50 funta (27 zł). Co ciekawe okazuje się, że w Polsce nie wszystko jest tańsze niż w Wielkiej Brytanii, ponieważ wynajem kortu tenisowego w weekend w Londynie to koszt 11 funtów (52 zł), ale w Warszawie to już ponad 12 funtów (57 zł)!

 

 

Skoro zapłaciliśmy już za media oraz postaraliśmy się nieco poruszać, to kolejną rzeczą, na jaką wydamy naszą wypłatę jest oczywiście jedna z najważniejszych i najprzyjemniejszych rzeczy, na którą wydajemy swoje pieniądze – jedzenie. Kupując podstawowe produkty takie jak mleko, chleb, jaja, mięso, owoce czy jarzyny zdecydowanie mniej zapłacimy w Polsce i pomijamy tutaj jakość tych wyrobów.

Mleko w Londynie kosztuje 0,92 funta (4,29 zł), w Warszawie 0,56 funta (2,59 zł), pół kilogramowy bochenek chleba w Wielkiej Brytanii kosztuje 1,03 funta (4,79 zł), a w Polsce 0,59 funta (2,77 zł). Za kilogram fileta z kurczaka w Londynie płacimy 6,29 funta (26,35 zł), a w Warszawie 3,38 funta (23,03). Większość jarzyn, które są hodowane nad Wisłą jest oczywiście tańsza, ponieważ to Polska jest jednym z czołowych producentów żywności w Unii Europejskiej.

 

 

Przyjemności takie jak wino w Wielkiej Brytanii kosztują 8 funtów (37 zł) za butelkę, a w Polsce 0,68 funta (23,5 zł), tańsze też są papierosy, których paczka w Londynie kosztuje 10 funtów (46 zł), a w Warszawie 3,22 funta (15 zł).

Polska OSZALAŁA na punkcie Świeżaków – zobacz, co ludzie zrobią, aby zdobyć pluszaka z Biedronki!

Transport również jest tańszy w Polsce. Jednorazowy bilet w komunikacji publicznej w Londynie to koszt 2,5 funta (11,63 zł), w Warszawie to 0,95 funta (4,40 zł). Bilet miesięczny w Wielkiej Brytanii kosztuje 132 funty (614 zł), a w Warszawie 23,64 (110 zł).

 

 

 

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie