piątek, 20 września, 2024

Prezesi firm w City zarabiają średnią roczną pensję pracowników w trzy dni

Jak duże mogą być różnice w wynagrodzeniach zwykłych zjadaczy chleba i prezesów największych spółek działających na terenie City? Cóż, w rzeczywistości nie tyle są one duże, ile są wręcz kolosalne. Bo choć oczywistym jest, że wynagrodzenia dla CEO firm notowanych w FTSE 100 muszą być wysokie, to nieco oburzające jest, że na średnią roczną pensję pracują oni zaledwie… trzy dni.

Różnice w wynagrodzeniach pogłębiają się

Wyniki badania przeprowadzonego właśnie przez think tank High Pay Centre są, lekko mówiąc, zaskakujące. Okazuje się, że dyrektorzy naczelni największych spółek notowanych w brytyjskim indeksie FTSE 100 zarobią w tym roku przeciętną, roczną pensję zwykłego zjadacza chleba w zaledwie… trzy dni. A w zasadzie nawet w krótszym okresie, ponieważ do godz. 13:00 trzeciego dnia roboczego. Eksperci High Pay Centre, czyli organizacji, która prowadzi kampanię na rzecz sprawiedliwszych wynagrodzeń w UK ustaliła średnią pensję na 34 963 funtów, na podstawie mediany średnich wynagrodzeń dla obu grup.

Dane pokazują, że od marca 2023 r. średnie wynagrodzenia dyrektorów generalnych wzrosły o 9,5 proc. A przecież w tym samym czasie mediana wynagrodzeń pracowników wzrosła jedynie o 6 proc. I choć w trakcie pandemii nastąpił nieznaczny spadek wynagrodzeń dyrektorów generalnych FTSE 100, to od tego czasu ich płace znacznie odbiły. Obecnie są o około jedną czwartą wyższe niż przed pandemią.

Związki zawodowe grzmią

Różnice w wynagrodzeniach zwykłych zjadaczy chleba i osób na kierowniczych stanowiskach w dużych spółkach od dawna stanowią przedmiot krytyki ze strony związków zawodowych. Powszechne są głosy, że ciężko pracujący dla całej gospodarki ludzie nie są adekwatnie wynagradzani. I że to właśnie oni, siłą rzeczy, ponoszą największe koszty każdego kryzysu. W tym obecnego kryzysu kosztów życia wywołanego pandemią Covid-19 i wybuchem wojny w Ukrainie.

– Podczas gdy ludzie pracujący są zmuszani do znoszenia najdłuższej we współczesnej historii obniżki płac, szefowie spółek w City otrzymują ogromne podwyżki. A bankierom dano nieograniczone bonusy – grzmi Paul Nowak, sekretarz generalny TUC. I dodaje: – To konserwatyści nadzorują i umożliwiają tak nieprzyzwoite nierówności płac. To nie może tak wyglądać. Potrzebujemy gospodarki, która nagradza za wykonywaną pracę. A nie tylko za bogactwo. Potrzebne jest umieszczenie pracowników w zarządach spółek. Aby ci wnieśli do zarządów tak potrzebny zdrowy rozsądek. Trzeba sprawiedliwie opodatkować bogactwo. Trzeba takiego rządu, który byłby chętny do współpracy ze związkami zawodowymi i pracodawcami. Aby podnieść poziom życia dla wszystkich.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?