Prezesi firm w City zarabiają średnią roczną pensję pracowników w trzy dni

Jak duże mogą być różnice w wynagrodzeniach zwykłych zjadaczy chleba i prezesów największych spółek działających na terenie City? Cóż, w rzeczywistości nie tyle są one duże, ile są wręcz kolosalne. Bo choć oczywistym jest, że wynagrodzenia dla CEO firm notowanych w FTSE 100 muszą być wysokie, to nieco oburzające jest, że na średnią roczną pensję pracują oni zaledwie… trzy dni.

Różnice w wynagrodzeniach pogłębiają się

Wyniki badania przeprowadzonego właśnie przez think tank High Pay Centre są, lekko mówiąc, zaskakujące. Okazuje się, że dyrektorzy naczelni największych spółek notowanych w brytyjskim indeksie FTSE 100 zarobią w tym roku przeciętną, roczną pensję zwykłego zjadacza chleba w zaledwie… trzy dni. A w zasadzie nawet w krótszym okresie, ponieważ do godz. 13:00 trzeciego dnia roboczego. Eksperci High Pay Centre, czyli organizacji, która prowadzi kampanię na rzecz sprawiedliwszych wynagrodzeń w UK ustaliła średnią pensję na 34 963 funtów, na podstawie mediany średnich wynagrodzeń dla obu grup.

- Advertisement -

Dane pokazują, że od marca 2023 r. średnie wynagrodzenia dyrektorów generalnych wzrosły o 9,5 proc. A przecież w tym samym czasie mediana wynagrodzeń pracowników wzrosła jedynie o 6 proc. I choć w trakcie pandemii nastąpił nieznaczny spadek wynagrodzeń dyrektorów generalnych FTSE 100, to od tego czasu ich płace znacznie odbiły. Obecnie są o około jedną czwartą wyższe niż przed pandemią.

Związki zawodowe grzmią

Różnice w wynagrodzeniach zwykłych zjadaczy chleba i osób na kierowniczych stanowiskach w dużych spółkach od dawna stanowią przedmiot krytyki ze strony związków zawodowych. Powszechne są głosy, że ciężko pracujący dla całej gospodarki ludzie nie są adekwatnie wynagradzani. I że to właśnie oni, siłą rzeczy, ponoszą największe koszty każdego kryzysu. W tym obecnego kryzysu kosztów życia wywołanego pandemią Covid-19 i wybuchem wojny w Ukrainie.

– Podczas gdy ludzie pracujący są zmuszani do znoszenia najdłuższej we współczesnej historii obniżki płac, szefowie spółek w City otrzymują ogromne podwyżki. A bankierom dano nieograniczone bonusy – grzmi Paul Nowak, sekretarz generalny TUC. I dodaje: – To konserwatyści nadzorują i umożliwiają tak nieprzyzwoite nierówności płac. To nie może tak wyglądać. Potrzebujemy gospodarki, która nagradza za wykonywaną pracę. A nie tylko za bogactwo. Potrzebne jest umieszczenie pracowników w zarządach spółek. Aby ci wnieśli do zarządów tak potrzebny zdrowy rozsądek. Trzeba sprawiedliwie opodatkować bogactwo. Trzeba takiego rządu, który byłby chętny do współpracy ze związkami zawodowymi i pracodawcami. Aby podnieść poziom życia dla wszystkich.

Teksty tygodnia

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

Alarmujący wzrost ubóstwa wśród dzieci w UK. Lekarze ostrzegają przed kryzysem

Ponad 75 procent pediatrów potwierdza, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalnie wzrosła liczba przypadków chorób związanych z ubóstwem. Lekarze ostrzegają również przed „nieznośnym poziomem” biedy wśród dzieci w Wielkiej Brytanii.

Nowy hotel przeznaczony na mieszkania dla bezdomnych! Londyn nie dla turystów!

Kolejny hotel przeznaczony na mieszkania dla bezdomnych staje się symbolem nieudolności rządu i kryzysu, jaki toczy Wielką Brytanię. 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie