Prognoza pogody Met Office na Boże Narodzenie – czy w 2023 można liczyć na „białe święta”?

Czy w tym roku można spodziewać się Bożego Narodzenia z pięknym śniegiem? „Białe święta” w definicji Met Office są wtedy, gdy w ciągu 24 godzin 25 grudnia gdzieś w Wielkiej Brytanii spadnie… jeden płatek śniegu! Tradycyjnie, brytyjscy meteorolodzy weryfikowali taki opad przy budynku Met Office w Londynie, ale teraz takich lokalizacji jest znacznie więcej.

Czy w 2023 roku możemy liczyć na „białe święta” w UK? Met Office publikując pierwszą prognozę dotyczącą opadów śniegu na Boże Narodzenie, zastrzega, iż da się dokładnie przewidzieć pogodę z maksymalnie pięciodniowym wyprzedzeniem. Obecne prognozy mówią o „niepewnej” pogodzie na weekend poprzedzający Boże Narodzenie. W większości kraju ma padać deszcze, temperatury mają pozostawać relatywnie wysokie, a tylko lokalnie można oczekiwać śniegu.

- Advertisement -

Rzecz jasna są to prognozy długoterminowe i mogą się one jeszcze zmienić. Póki co Met Office przewiduje, że pojawienie się białego puchu jest bardziej prawdopodobne pod koniec roku

Długoterminowe prognozy Met Office nie napawają optymizmem…

Jeszcze w XVIII i XIX wieku zwłaszcza przed zmianą kalendarza, która miała miejsce w Wielkiej Brytanii w 1752 roku, „białe święta” były na Wyspach zjawiskiem dość powszechnym. Obecnie, w wyniku także zmian klimatycznych, stały się one rzadszym zjawiskiem. Jak podaje Met Office, od 1960 roku opad śniegu odnotowany przez 5% stacji pogodowych w kraju wystąpił w połowie świąt Bożego Narodzenia w tym okresie.

Nie oznacza to jednak wcale, że w tym czasie śnieg leżał na ulicach, na dachach i drzewach, jak w „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Rozległa pokrywa śnieżna (sytuacja, gdy 40% stacji zgłasza obecność białego puchu o godzinie 9:00) w okresie świąt wystąpiła tylko… czterokrotnie! Z „białymi świętami” mieliśmy do czynienia w latach 1981, 1995, 2009 i 2010.

Kiedy ostatni raz w UK na święta spadł śnieg?

Ostatnio, w 2022 roku (technicznie!) mieliśmy do czynienia ze śnieżnym Bożym Narodzeniem. 9% stacji odnotowało opady śniegu, chociaż żadna nie zgłosiła zalegania śniegu na ziemi. W 2021 i 2020 6% stacji pogodowych odnotowało opady białego puchu, ale mniej niż 1% stacji zgłosiło zaleganie śniegu w 2021 i tylko 4% w 2020 r.

Ani w roku 2018, ani w 2019 nie odnotowano opadów śniegu w żadnym rejonie Wielkiej Brytanii. Z kolei w 2010 mieliśmy do czynienia z prawdziwie białymi świętami w dużej części kraju. Aż 83% stacji odnotowało opad śniegu (najwięcej w historii), a 19% zarejestrowało zaleganie białego puchu.

Dlaczego „białe święta” na Wyspie zdarzają się tak rzadko?

Odpowiadając w największym skrócie — za brak śniegu w zimie w UK odpowiada bardzo specyficzny klimat panujący na Wyspie. Śnieg jako taki należy do rzadkości, a jego opady występują regularnie jedynie w szkockich górach.

Wyspiarskie położenie, a zwłaszcza sąsiedztwo ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego (przedłużenie Prądu Zatokowego), opływającego Wyspy Brytyjskie od północy i zachodu, powodują, że Wielka Brytania ma klimat umiarkowany ciepły, wybitnie morski. Oznacza to, że decydujący wpływ na pogodę w Londynie i Birmingham, w Cardiff i Edynburgu, w Kornwalii i hrabstwie Kent ma to, co dzieje się nad wodami Oceanu Atlantyckiego.

Teksty tygodnia

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Chaos w południowym Londynie. Ogromna awaria wodociągów

Poważna awaria wodociągowa sparaliżowała działalność firm w południowym Londynie. W pobliżu Mitcham Common doszło do pęknięcia jednej z głównych rur, co spowodowało szeroko zakrojone przerwy w dostawie wody.

Wielkie zmiany w zbiórce śmieci! Szykuj się na cztery pojemniki

Ogłoszono datę wprowadzenia istotnych zmian w systemie zbiórki odpadów i recyklingu. Zgodnie z nową strategią, od 2026 roku w gospodarstwach domowych rozpocznie się cotygodniowa selektywna zbiórka odpadów spożywczych.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie