piątek, 20 września, 2024

Rachunki za energię pójdą (znów!) w górę po nowym roku, jak wynika z analiz

Ofgem w przyszły czwartek ogłosi wysokość nowego limitu cen energii obowiązującego w UK. Według analiz firmy konsultingowej Cornwall Insight od stycznia 2024 będziemy płacić więcej za energię. Można oczekiwać, że nasze rachunki wzrosną o około 5%.

Organ regulujący rynek energetyczny w Wielkiej Brytanii w najbliższy czwartek, 23 listopada 2023 roku, ogłosi wysokość limitu cen, który determinuje, ile płacimy za prąd i gaz. Jego wymiar będzie obowiązywał od stycznia 2024 przez trzy kolejne miesiące. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby nasze rachunki miałyby stać się nieco niższe. Eksperci wskazują, że ceny energii zdrożeją. Firma konsultingowa Cornwall Insight przewiduje, że limit wzrośnie z obecnych 1834 funtów do 1931 funtów w skali roku. Dodajmy, iż jest to typowy rachunek wyliczany dla gospodarstwa domowego korzystającego zarówno z energii elektrycznej, jak i gazu.

Warto zaznaczyć, iż styczniowa podwyżka będzie miała miejsce w okresie najchłodniejszej częścią zimy, kiedy ludzie zużywają najwięcej energii, aby ogrzać swoje domy.

Ile będziemy płacić za prąd od stycznia 2024?

Eksperci Cornwall Insight wskazują, że łagodniejsza jesień i początek zimy pomogły w obniżeniu cen gazu, co może wpłynąć na wysokość rachunków w przyszłym roku, o ile taka aura utrzyma się dłużej. Jednak „nie oczekuje się gwałtownych spadków cen”, jak czytamy w raporcie.

W dalszej perspektywie można oczekiwać, że w kwietniu 2024 poziom „price cap” spadnie do 1853 funtów, a więc wróci do poziomu cen, które obowiązują obecnie (okres październik-grudzień). Spadek poniżej tego poziomu będzie miał miejsce dopiero w lipcu przyszłego roku.

Ceny energii w UK nadal pozostaną wysokie

Przypomnijmy, w chwili obecnej obowiązuje „price cap” wynoszący 1834 funty w skali roku. Wszedł on w życie w październiku 2023 i będzie obowiązywał przez kolejne trzy miesiące. Pułap cenowy cen energii, regulowany przez Ofgem w UK (nie licząc Irlandii Północnej) spadł wówczas do najniższego poziomu od 18 miesięcy.

Niemniej, nawet po tamtej obniżce ceny energii na Wyspach nadal pozostają bardzo wysokie. Po ewentualnej podwyżce w styczniu będą one jeszcze wyższe. Dla porównania „price cap” obowiązujący w zimowy kwartale 2021 roku, a więc zaledwie dwa lata temu, wynosił (jedynie!) 1277 funty.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?