Rachunki za wodę będą niższe!

Ofwat nałożył karę na 17 przedsiębiorstw wodociągowych funkcjonujących na terenie Anglii i Walii, ponieważ nie osiągnęły zakładanych celów w zakresie ograniczenie zanieczyszczeń, zapobiegania wyciekom i unikania przerw w dostępie do bieżącej wody.

Decyzją niezależnego od rządu organu regulacyjnego w sektorze wodno-kanalizacyjnym w Anglii i Walii na przedsiębiorstwa wodociągowe nałożono karę w wysokości prawie 158 mln funtów.

O taką właśnie kwotę zostanie sumarycznie zmniejszona wysokość rachunków za wodę angielskich i walijskich gospodarstw domowych, które korzystały z usług ukaranych koncernów. Mniej za korzystanie z wody zaczniemy płacić od przyszłego roku. Zwrot 157,6 milionów zostanie rozłożony w czasie w latach 2025-2026. Ale nie jest pewne, czy nasze rachunki realnie spadną.

„Rozczarowujące” wyniku raportu Ofwatu

Organ regulacyjny Ofwat ogłosił kary w ramach corocznego przeglądu dotyczącego sektora wodno-kanalizacyjnego. Nie jest to pierwsza taka kara nałożona na angielsko-walijskie przedsiębiorstwa, które zajmują się dostarczeniem wody do naszych kranów i ubikacji. W sumie, od 2020 łączna wysokość kar sięgnęła 430 mln funtów.

Ofwat opisał tegoroczne ustalenia jako „rozczarowujące”. Zaznaczono, że same zwroty pieniędzy nie wystarczą, aby rozwiązać problemy, z którymi boryka się cały sektor. W zeszłym roku regulator nakazał firmom zwrot 114 milionów funtów w ramach podobnego posunięcia. Kogo najmocniej uderzono po kieszeni? Thames Water będzie musiało najbardziej obniżyć rachunki swoich klientów. Firma ta została ukarana grzywną w wysokości 56,8 mln funtów. Dzieje się tak pomimo poprawy swoich ogólnych wyników w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Czy jednak rachunki za wodę i kanalizację w Anglii i Walii realnie spadną?

– Tegoroczny raport jest jaskrawym dowodem na to, że same pieniądze nie przyniosą trwałych ulepszeń, których słusznie oczekują klienci. Oczywiste jest, że firmy muszą się zmienić i należy zacząć od zajęcia się kwestiami kultury i przywództwa. Zbyt często słyszymy, że za niedociągnięcia obwinia się pogodę, osoby trzecie lub czynniki zewnętrzne – komentuje dyrektor naczelny Ofwat, David Black.

Czy jednak rachunki za wodę i kanalizację w Anglii i Walii naprawdę spadną? Niekoniecznie, bo już wcześniej Ofwat zapowiedział… podwyżkę. Przypomnijmy, w lipcu ogłoszono, iż rachunki za wodę w Anglii i Walii wzrosną w ciągu najbliższych pięciu lat średnio o 94 funty w ramach corocznej rewizji kosztów. Podwyżka ta wiążę się z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych inwestycji przez koncerny wodociągowe.

Pewne postępy poczyniono, ale jest wiele do zrobienia

Raport Ofwat wykazał również, że w niektórych kwestiach udało się poczynić pewne postępy, ale generalnie wciąż wiele pozostaje do zrobienia. Postęp w zapobieganiu wyciekom wyniósł jedynie 6%, gdy założono cel wynoszący 16% do 2025 roku

Niestety, w kwestii poziomu zanieczyszczenie wody udało się zmniejszyć liczbę incydentów zanieczyszczeń jedynie o 2%, mimo że cały sektor zobowiązał się do zmniejszenia ich liczby o 30%. W 2023 r. nastąpił wzrost liczby incydentów zanieczyszczeń w przypadku dziewięciu z 11 firm, a tylko jedna firma spełniła poziom zobowiązania dotyczącego wydajności.

Oto pełna lista ukaranych przedsiębiorstw wodociągowych wraz z grzywnami:

Thames Water – 56,8 mln GBP do spłaty
Anglian Water – 38,1 mlm
Yorkshire Water – 36 mln
Southern Water – 31,9 mln
Welsh Water – 24,1 mln
South West Water – 17,4 mln
South East Water – 8 mln
Wessex Water – 5,3 mln
Affinity Water – 5,2 mln
Bristol Water – 1,9 mln
Portsmouth Water – 1,1 mln
South Staffs Water – 700 000
Hafren Dyfrdwy – 200 000

Przedsiębiorstwa wodociągowe, które nie zostały ukarane:

SES Water
Northumbrian Water
Severn Trent Water
United Utilitie

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Awaria w BT. Tysiące osób bez dostępu do usług

Od rana użytkownicy BT nie mogą zalogować się na...

Rząd Labour chce „naprawić system świadczeń, aby ludzie mogli wrócić do pracy”

Laburzystowski rząd zapowiada „naprawę systemu świadczeń socjalnych” w Wielkiej...

Kuba Rozpruwacz był imigrantem z Polski – zagadka rozwiązana?

Kim był domniemany seryjny morderca działający w okolicach londyńskiego Whitechapel w Londynie w 1888 roku? Czy teza, że był imigratnem z Polski jest do obrony?

Wiosenna pogoda w tym tygodniu. Czeka nas 14 stopni Celsjusza

Temperatury w tym tygodniu mogą wzrosnąć nawet do 14 stopni Celsjusza. Mieszkańców Wysp zaskoczy wiosenna pogoda. Ale wcześniej pojawią się opady śniegu.

Jak zmieniają się preferencje Polaków jeśli chodzi o gry losowe online

Polacy coraz chętniej wybierają gry losowe online. Sprawdź, jakie tytuły zyskują na popularności, jak technologia zmienia branżę i czego oczekują gracze.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie