piątek, 20 września, 2024

Recykling UK: czego nie umieszczamy w koszach do segregacji

Choć kwestia recyklingu nie powinna nastręczać większych trudności, to jednak wciąż mylimy się, co można, a czego nie można umieszczać w koszach na odpady do powtórnego wykorzystania. Oto lista śmieci, które często chcemy poddać recyklingowi, a które w UK nie podlegają prostej segregacji. 

Karteczki samoprzylepne
Choć wydawałoby się, że karteczki samoprzylepne to idealny materiał do recyklingu, to jednak ich kleisty pasek często nie nadaje się do ponownej obróbki. – Ogólnie zniechęcamy ludzi do recyklingu karteczek, ponieważ klej może się pojawić w produkcie końcowym i może na przykład przybrać postać smug na gazecie – mówi Chris Mills z Waste & Resources Action Programme. 

Tubki po paście do zębów i podobne
Tubki po paście do zębów, a także łatwe do zgniecenia tubki z innymi substancjami (takimi jak choćby krem przeciwsłoneczny), nie nadają się do recyklingu z uwagi na to, że są wykonane z różnych materiałów. Tubki z pastą do zębów zawierają różne rodzaje plastiku, a często też aluminium.

Czytaj także: Kulisy polskiego biznesu odpadów w UK. „Brudna robota – czysty zysk” nowy serial dokumentalny z UK

Kieliszki i szklane naczynia do gotowania
W odróżnieniu od szklanych słoików i butelek, kieliszki, a także szkło służące do gotowania, takie jak np. Pyrex, nie nadają się do recyklingu. Szkło tego typu jest specjalnie wzmacniane, co oznacza, że podczas obróbki nie topi się ono, jak zwyczajne szkło. Naczynia do gotowania mogą zawierać glinę, a kieliszki – odrobinę ołowiu. 

Paragony
Choć wydawałoby się, że paragon to nic innego jak papier, to niestety nie wszystkie paragony w UK podlegają recyklingowi. Segregacji nie podlegają paragony z domieszką bisfenolu A (BPA) albo bisfenolu S (BPS). 

Bądź na bieżąco: Polska jest jednym z największych odbiorców śmieci z Wielkiej Brytanii. Czy UK sprzyja rozwojowi nad Wisłą „mafii śmieciowej”?

Opakowania po czipsach
Większości osób wydaje się, że opakowania po czipsach powinny wylądować w koszu na odpady do powtórnego wykorzystania. Jednak eksperci informują, że paczki na czipsy robione są zazwyczaj z tworzyw takich jak polipropylen lub polietylen, czyli z surowców rzadko kiedy poddawanych recyklingowi. 

Opakowania po sałacie
Opakowania po gotowych mieszankach sałat to również śmieci, które najczęściej wrzucilibyśmy do recyklingu. Tymczasem są one najczęściej robione z różnych rodzajów plastiku, w związku z czym nie nadają się do przetworzenia. 

Zobacz też: „Mniej gadania i memowania, a więcej sprzątania”! Zobacz, jak Polacy w UK walczą z plastikowymi odpadami

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?