Recykling UK: czego nie umieszczamy w koszach do segregacji

Choć kwestia recyklingu nie powinna nastręczać większych trudności, to jednak wciąż mylimy się, co można, a czego nie można umieszczać w koszach na odpady do powtórnego wykorzystania. Oto lista śmieci, które często chcemy poddać recyklingowi, a które w UK nie podlegają prostej segregacji. 

Karteczki samoprzylepne
Choć wydawałoby się, że karteczki samoprzylepne to idealny materiał do recyklingu, to jednak ich kleisty pasek często nie nadaje się do ponownej obróbki. – Ogólnie zniechęcamy ludzi do recyklingu karteczek, ponieważ klej może się pojawić w produkcie końcowym i może na przykład przybrać postać smug na gazecie – mówi Chris Mills z Waste & Resources Action Programme. 

- Advertisement -

Tubki po paście do zębów i podobne
Tubki po paście do zębów, a także łatwe do zgniecenia tubki z innymi substancjami (takimi jak choćby krem przeciwsłoneczny), nie nadają się do recyklingu z uwagi na to, że są wykonane z różnych materiałów. Tubki z pastą do zębów zawierają różne rodzaje plastiku, a często też aluminium.

Czytaj także: Kulisy polskiego biznesu odpadów w UK. „Brudna robota – czysty zysk” nowy serial dokumentalny z UK

Kieliszki i szklane naczynia do gotowania
W odróżnieniu od szklanych słoików i butelek, kieliszki, a także szkło służące do gotowania, takie jak np. Pyrex, nie nadają się do recyklingu. Szkło tego typu jest specjalnie wzmacniane, co oznacza, że podczas obróbki nie topi się ono, jak zwyczajne szkło. Naczynia do gotowania mogą zawierać glinę, a kieliszki – odrobinę ołowiu. 

Paragony
Choć wydawałoby się, że paragon to nic innego jak papier, to niestety nie wszystkie paragony w UK podlegają recyklingowi. Segregacji nie podlegają paragony z domieszką bisfenolu A (BPA) albo bisfenolu S (BPS). 

Bądź na bieżąco: Polska jest jednym z największych odbiorców śmieci z Wielkiej Brytanii. Czy UK sprzyja rozwojowi nad Wisłą „mafii śmieciowej”?

Opakowania po czipsach
Większości osób wydaje się, że opakowania po czipsach powinny wylądować w koszu na odpady do powtórnego wykorzystania. Jednak eksperci informują, że paczki na czipsy robione są zazwyczaj z tworzyw takich jak polipropylen lub polietylen, czyli z surowców rzadko kiedy poddawanych recyklingowi. 

Opakowania po sałacie
Opakowania po gotowych mieszankach sałat to również śmieci, które najczęściej wrzucilibyśmy do recyklingu. Tymczasem są one najczęściej robione z różnych rodzajów plastiku, w związku z czym nie nadają się do przetworzenia. 

Zobacz też: „Mniej gadania i memowania, a więcej sprzątania”! Zobacz, jak Polacy w UK walczą z plastikowymi odpadami

Teksty tygodnia

Przełomowy zabieg in vitro z DNA trzech osób w Wielkiej Brytanii

Naukowcy są zadowoleni z przełomowego zabiegu in vitro, który przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Pobrano w nim materiał genetyczny od trzech osób.

Licencja TV. Miliony ludzi może dostać ją za darmo w kilka minut

Licencja telewizyjna jest wymagana, jeśli oglądasz lub nagrywasz programy na telewizorze, komputerze bądź innym urządzeniu. Jej koszt to obecnie 174,50 funta rocznie, a w przypadku telewizora czarno-białego – 58,50 funta. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób w Wielkiej Brytanii może uzyskać ją za darmo – i to w zaledwie kilka minut.

Szpitale i szkoły nie będą mogły zapłacić okupu hakerom

Brytyjski rząd ogłosił pakiet regulacji nastawiony na rozbicie modelu biznesowego cyberprzestępców posługujących się złośliwym oprogramowaniem szyfrującym dane ofiar.

Przyszłość zapukała do HMRC. Wirtualne konto podatnika i 7000 nowych pracowników zatrudnionych do ścigania płatników

Czy nadchodzi cyfrowa rewolucja w brytyjskim systemie podatkowym? A może raczej gruntowna modernizacja, która odmieni sposób, w jaki miliony obywateli kontaktują się z urzędem skarbowym?

Najnowsze zmiany w przepisach imigracyjnych w Wielkiej Brytanii

Rząd jest na etapie wprowadzania zmian w przepisach imigracyjnych, aby ograniczyć napływ obcokrajowców do UK.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie